Київ. Центнер дорогоцінного металу з двома охоронцями застряли на кордоні
Срібні Врата зняли з іконостасу Святої Софії ще 1922-го року для продажу за кордон. Розрізали, розплавили й залишили всього 11 частин. Ворота два роки були на реставрації в Польщі й сьогодні мали повернутися в Україну. Їх затримали на митниці.
Тетяна Коваленко, журналістка:
Вхідні двері до Софіївського собору – пам'ятка українського бароко. Років на 10 старіша за Царські ворота. Утім, вони на місці, бо вони з міді . А царські ворота – це понад 100 кілограмів срібла.
Вони стояли тут від початку 18-го століття. Як символ входу до Царства Божого. Радянська влада вирішила продати їх за кордон.
Витвір Київських золотарів на замовлення митрополита Рафаїла Заборовського. Майстрам платили по 3 карбованці за фунт срібла. Оскільки золотили за допомоги ртуті - за шкідливість доплачували й забезпечували горілкою, пивом, харчами. Царські Ворота називають ювелірним шедевром всіх часів. Майже 100 років минуло, як від шедевру - лише 11 частин. Майже наново врата робили польські майстри.
Неля Куковальська, генеральна директорка Національного заповідника "Софія Київська":
Десь відсотків 50 ми доповнювали автентичні залишки новими елементами, але нові елементи вони виконані абсолютно в тій же техніці, і інструментами теж 18 століття.
Директорка заповідника «Софія Київська» Неля Михайлівна, відколи їздила в Краків, споглядає Врата у себе на фотоапараті. Не нахвалиться! Тепер чекає на весь виріб. Царські двері мали бути тут вже сьогодні вдень. Зупинили на кордоні. Перевозить австрійська компанія. Підвела польська митна декларація.
Світлана Мельник, представниця перевізника:
Фірма, яка оказує спонсорську допомогу по реставрації, вона тратила просто гроші за реставрацію, тобто вона теж не зовсім случайно з’явилась тут.
За збігом неправильно вказана й вартість воріт.
Ворота везуть трьома частинами. Обіцяють доправити до Києва вночі.
Тонування золотом польські майстри зроблять уже на місці. Щоби гармоніювало з позолоченим іконостасом. Сьогодні туристам з Італії, Франції й Ірландії розповідали, як буде гарно.
Ворота, яких у Софії не бачили зо сотню років, нікому не показуватимуть ще місяць. Затулять ширмою до кінця липня, коли святкуватимуть 1020 річницю Хрещення Русі.
Тетяна КОВАЛЕНКО, Костянтин КНУТОВ
Джерело: СТБ, http://stb.ua