Версія для людей з вадами зору
реклама партнерів:
Головна » Народні та християнські свята. Івана Купала

Народні та християнські свята. Івана Купала


Коментарі: 0 Свята. Пам'ятні дати

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
7 липня за християнським календарем – свято Різдва Святого Пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. За народними традиціями цього дня святкують день Івана Купала.
Свято Івана Купала має давні корені. Проте, воно зазнало переслідувань не лише в радянські часи, а й церквою. Так, зокрема, в Іпатіївському літописі та митрополичих посланнях суворим осудам та анафемам піддавались «бісівські ігрища», церковні приписи забороняли відзначати «сатанинські дійства». В радянський період атеїсти силоміць розганяли людей, які збирались біля купальських вогнищ.
День Купала збігається з літнім сонцеворотом. У давніх слов’ян Дажбог - бог Сонця – був найшановнішим серед інших міфологічних святих. Наші предки вважали, що саме він подарував життя на землі. Отож, Сонце було прообразом свого покровителя, а тому його річний цикл співпадав з певними ритуальними дійствами. Одне з них – Купало, котре символізувало літній сонцеворот, тобто найвищий культ Сонця.
Пізніше в християнські часи до свята Купала долучили Різдво Святого Пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. Відтак, і з’явився охристиянізований празник з подвійною назвою – Іван Купало.
Основну роль в купальському святі відігравало вогнище – символ Сонця. Воно мало горіти цілу ніч. Вогнище обов’язково розкладали на березі річок, озер. Зі святом пов’язані і два найголовніші персонажі – Купало та Марена. Напередодні свята дівчата таємно споряджали опудало – Марену. Ляльку плели з соломи, вбирали її немов живу людину, прикрашали шию намистом.
Створивши Марену, дівчата приносили її у село й насипавши купу піску, встромляли в неї Марену. Потім взявшись за руки водили навколо неї хоровод, співали жартівливих пісень. За якийсь час з’являлись хлопці й забирали Марену. Дівчатам доводилось виготовляти іншу ляльку, ще кращу. Врешті-решт дівчата наспівавшись навколо Марени, кидали її у воду.
Хлопці тим часом готувала іншу ляльку із соломи – Купала. Біля нього й розводили вогнище. І розпочинались святкові ігри. Через вогнище стрибали спочатку хлопці, потім дівчата, а згодом парно: хлопець і дівчина, взявшись за руки. Вважалось за необхідне тричі перестрибнути через вогонь, тобто «очиститись вогнем». Якщо хлопець стрибав якнайвище, то це віщувало на гарний врожай у родині. Щонайспритніше – здоров’я прибуде, а вскочить у полум’я – протягом року трапиться нещастя. Коли ж дівчина з юнаком вдало перестрибували через багаття, то вони неодмінно пошлюбляться і в злагоді та любові проживуть весь вік.
Дійство відбувалось за північ і завершувалось спаленням у вогні Купала або його топили у річці. Дівчата співали:
«Ой, купався Іван та у воду упав,
Було ж тобі, Іваночку, не купатися,
Зі старими бабами розпрощатися,
З молодими дівками цілуватися.»

Потім розпочинались ворожіння. Дівчата пускали на воду заготовлені два віночки. Один для себе, а інший судженому. Вважалось, що якщо віночки плили разом, то цього року поберуться, а коли віночки плили урозтіч – не судилось вийти заміж. Хлопці уважно спостерігали за обрядом. А, інколи кидали камінець у воду, щоб віночки плили разом.
Наступала глибока купальська ніч. Найсміливіші хлопці вирушали у ліс, щоб побачити як цвіте папороть і зірвати чарівну квітку. Вважалось, що той хто найде диво-квітку обов’язково знайде, закопаний у землю скарб, а рука, яка доторкнулась цього дива матиме чудодійну силу – може причарувати найкращу дівчину, відводитиме град, грім, бурю…
На Іванову ніч намагались не спати. Бо, за народною уявою, у цей час все оживає й бенкетує: з’являються на світ добрі й злі духи – домовики, мавки, русалки, польовики, мерці.
Передіванова ніч – найпоетичніше купальське дійство. Протягом багатьох століть воно шанувалось людьми і збереглося й донині.

Підготував Сергій Черняков.
Фото: http://ura.dn.ua/07.07.2007/33233.html






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:27
25-Лип-2025
ЗСУ звільнили Кіндратівку на Сумщині
За інформацією з наших джерел, 225 ОШП закінчив зачистку та закріплення у Кіндратівці
21:22
25-Лип-2025
Чернігівській художній школі присвоїли ім’я відомого художника та скульптора Івана Рашевського
Комунальному закладу позашкільної мистецької освіти «Чернігівська художня школа» прис
09:15
24-Лип-2025
Українці зможуть отримувати ліки в деяких країнах Євросоюзу за транскордонним е-рецептом
ДП “Електронне здоров’я” бере участь у пілотному проекті з розробки Європейського гам
20:47
23-Лип-2025
Зеленський заявив, що внесе у Раду законопроєкт, який має посилити незалежність антикорупційних органів
Було багато нарад з урядовцями, з представниками правоохоронних органів. Дуже детальн
20:12
23-Лип-2025
Заява НРУ щодо змін до законодавства про НАБУ та САП, ухвалених Верховною Радою
Заява Політичної партії «Народний Рух України» щодо змін до законодавства про НАБУ та
20:57
22-Лип-2025
«Руки геть від НАБУ і САП»: у Києві, Дніпрі, Львові люди вийшли на акції протесту
Близько тисячі людей у Києві, Дніпрі та Львові ввечері 22 липня вийшли на пікети з ви
Усі новини

Сollaborator