реклама партнерів:
Головна » Вінницький архів рятує документи від дусту

Вінницький архів рятує документи від дусту


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Важливі архівні документи по всій Україні і в нашій області виявилися обільно задустованими. Речовина, яка зараз вважається край токсичною для людини, раніше вважалася безпечною. Тож в 50 роки дустом пересипалися сторінки пам'яті, щоб уберегти від шкідників. За словами директора державного архіву Вінницької області Сергія Гальчака, працювати з задустованими документами шкідливо як для робітників архіву, так і людям, які замовляють їх для перегляду.
Він розповів цікаву історію про дослідника з Німеччини. Чоловік вивчав документи у вінницькому архіві та зацікавився паперами із позначкою "обмежений доступ'. Працівник пояснила, що огляд обмежений заради безпеки людини. Але замовник не здавався, купив гумові рукавички та кілька респіраторів. Але коли проміння сонця впали на бажаний документ - вони густо обнажили плями від дусту. Тоді він закричав: "найн". Та попросив прибрати документи подалі від нього.
За словами Сергія Гальчака, на Вінниччині зараз відбирають ці документи, для яких підготовили дві комнати. Щоб убеспечити робітників архіву, кімнати щильно закриваються. А для дехімізацію документів, за попередніми підрахунками, потрібно близька чотирьохсот тисяч гривень.
Голова державного комітету архівів України доктора історичних наук професор Олександр Удод, який нещодавно відвідав Вінницю, заявив на прес-конфіеренції, що найближчим часом ця проблема має бути вирішена.

Довідка: ДУСТ давно заборонений для використання у побуті.
Хлорорганічний пестицид ДДТ (діхлордіфенілтрихлоретан, який в народі називають ДУСТом) — це високотоксичный для багатьох видів комах препарат. Ще тридцять років тому його застосовували у сільскогосопдарському виробництві і вважали не шкідливим для здоров"я людей.
Сьогодні препарат відносять до найсильніших екотоксикантів, здатних в дуже малих дозах негативно впливати на екологію. Препарат дуже стабільний, період його полураспада - 15-20 років. Дуст добре цуиркулює в системі почва-вода-відкладення дна водойми-риба,тим самим отруює нові об"екти.
Немає смаку, запаху, ні кольору. Визначити наявність дуста в воді або в продуктах харчування без хімічного анализу важко. Поступая в организм людини та тварин, хімікат накопичується в тканинах та з них не виводится. В результаті чого він не тільки отруює організм і подвищує ризик розвитку рака, але й впливає на структуру генетичного апарата людини.

Ольга БАКАР
Джерело: http://20minut.ua






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

22:00
21-Лис-2024
Перейменування вулиць на Харківщині: проміняють Олександра Олеся на Затишну
Малоданилівська громада вирішила перейменувати три топоніми, що були раніше затвердже
19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
Усі новини