Львівщина. «Фосфорні огірки ми вже з’їли»
Катастрофа, що увійшла в історію як “фосфорна трагедія”, тримала у напрузі всю Україну.
Спершу був тільки шок і майже жодної однозначної відповіді про масштаби катастрофи. Люди прикипали до телеекранів, з напругою слідкували за повідомленнями по радіо та в газетах. Боялися не лише ожидівці, хвилювалися і львів’яни, хоч місто й розташоване за 80 кілометрів від місця трагедії. “Люди у Львові та навколишніх селах на межі паніки, - писала наша газета 18 липня. - Виїжджати чи не виїжджати з міста, наскільки серйозною є аварія, чи не є вона екологічною катастрофою?.. Керівництво області запевняє, що все під контролем”.
Підлила олії у вогонь і необережна заява тодішнього віце-прем’єра Олександра Кузьмука (він порівняв ожидівську катастрофу з Чорнобильською). І хоч потім неодноразово пояснював, що мав на увазі зовсім не те, позбутися шоку було не так легко.
На місце події з’їхалися найвищі посадовці. Віктор Ющенко прибув в Ожидів 20 липня. Президент риторично запитав, чи хочуть ожидівці називатися зоною лиха та постійно з тим жити, чи, навпаки, прагнуть, аби в їхнє село прийшли інвестиції. Селян же на той час більше цікавило інше питання: наскільки небезпечний фосфор для їхнього здоров’я, що можна їсти, а що ні. Люди скаржилися, що отримують суперечливу інформацію: хтось лякає, хтось заспокоює. Люди скаржилися на біль у печінці, пощипування в ротовій порожнині, виникнення дивних, ніби від опіку, пухирців на губах.
У довідці про роботу медичної служби Львівської області з ліквідації надзвичайної ситуації на залізничному переїзді станція Ожидів – станція Закомар’я вказується точна кількість потерпілих. “Діагноз “Отруєння продуктами горіння жовтого фосфору” підтверджено у 261 особи. У лікувально-профілактичних закладах Львівської області з таким діагнозом зафіксовано 174 особи, в тому числі 23 дітей; жителів Львівської області – 164 особи, в тому числі 22 дитини. У важкому стані на стаціонарному лікуванні за весь час перебувало 4 особи з числа працівників МНС і залізниці. Летальних випадків серед осіб госпіталізованих з підозрою на отруєння не було”.
Через вісім місяців після аварії, у березні, кореспондент “ВЗ” навідалася в Ожидів. “Фосфорні огірки ми вже з’їли”, - сумно жартували селяни. Дехто скаржився, що восени навіть постійні клієнти відмовлялися від ожидівської картоплі. Нарікали на значне погіршення самопочуття у місцевих жителів.
За офіційною інформацією, жодних підвищень рівня захворюваності у постраждалому населеному пункті не спостерігалося. “У нас навіть карантину у школі не було, - розповідала у березні «ВЗ” голова Ожидівської сільської ради Олександра Шах. - Усі дітки, які народилися після аварії, слава Богу, здорові. Через п’ять місяців після трагедії приїжджали зі Львова лікарі-пульмонологи, обстежували людей і не виявили нічого особливого. Хотілося б, щоб такі обстеження були систематичними – відбувалися хоча б раз на рік”.
Статистика катастрофи. Внаслідок аварії стався викид 130 тонн фосфору з 6 цистерн на площі 900 м кв. Горіння жовтого фосфору тривало 5 годин 27 хвилин. У зону впливу аварії потрапили 32 сільради, 97 населених пунктів з населенням 43114 осіб та територією близько 193 кв. км Буського, Бродівського, Золочів-ського, Кам’янка-Бузького та Радехівського районів.
Коментар для «ВЗ»
Олександра ШАХ, голова Ожидівської сільської ради
Мешканці постраждалих сіл потребують регулярних медичних оглядів. Востаннє такий огляд робили у вересні минулого року. Тоді до нас приїздили лікарі-пульмонологи. Я ж від самого початку вимагала, аби за здоров’ям ожидівців систематично стежили хоча б протягом п’яти роки. Нині від селян надходить багато скарг про погіршення самопочуття. Окрім того, з початку року я не отримую результатів екологічних експертиз. Як виявилося, вони чомусь надходять не в Ожидівську сільську раду, а в Буську райдержадміністрацію. Тим часом мешканці Закомар’я скаржаться на ранкові тумани із дуже специфічним запахом.
- Посадових осіб Ожидівської сільської ради звинуватили у нецільовому використанні коштів, спрямованих на відновлення інфраструктури Ожидова. Зокрема СБУ та прокуратуру цікавить сума 718 тисяч гривень...
- Кожен керівник має своїх неприятелів, - відповіла Олександра Шах. - Сподіваюся, ця справа закінчиться добре...
Джерело: Ольга ЧИТАЙЛО, «Високий замок», http://www.wz.lviv.ua/pages.php?atid=66393