реклама партнерів:
Головна » 2008 » Серпень » 6 » Крим. Не «Царська» тропа

Крим. Не «Царська» тропа


2008 » Серпень » 6
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 1021
Довкілля


Колись її називали Царською, потім — Сонячною, а тепер вона Занедбана (за власним визначенням). Йдеться про одну з перлин Криму та Великої Ялти — тропу, споруджену колись для втіхи царської влади, що починається від Лівадійського палацу і завершується історичною будівлею адміністративного корпусу санаторію «Ясна поляна».
Вперше автор цих рядків побачив її ще в середині 80-х і був вражений неквапливим задоволенням від прогулянки дорогою, на відстань понад 6,5 км, з краєвидами моря, реліктових лісів та скель. А ще ледь не зразковою впорядкованістю — скрізь був посипаний дрібний гравій, через кожні сто метрів дороговкази повідомляли про шлях, що пройшли, а якщо ви стомилися, то могли відпочити в спеціально облаштованих місцях.
Враження юності виявилися настільки міцними, що потім, після ледь не десятирічної перерви, в середині 90-х рр., опинившись в Ялті, автор знову завітав до знайомої місцевості. І повертався туди вже кожного разу, коли відвідував Південний берег Криму. Деякий час тропа ще зберігала свій знайомий шарм. На тлі загальної кризи в країні це виглядало доволі оптимістично.

Втім, тоді ж почалися зміни, що тривають і досі: хтось методично перебив усі дороговкази, за виключенням викарбуваних на камінні, згодом вони взагалі зникли, знищив місця відпочинку, гравію з роками ставало все менше і менше, місцями вода вже так розмила дорогу, що пошкодила її основу. І вже зовсім не естетично виглядають вимиті труби, а вихід на знайому дорогу від Кореїза нагадує полігон для випробувань на виживання — мабуть, аби менше там ходили.

Нині в Україні в цілому та в Криму зокрема вже не перший рік спостерігається економічний підйом. Відчутний приплив реальних коштів, в тому числі на курортах — приватних грошей, але ж і до місцевих бюджетів вони також частково надходять. Як за таких обставин ситуація з однією з родзинок рекреації може погіршуватися з року в рік? Не вірю, що про цю проблему влада, насамперед місцева та республіканська, не знають, а що ж до коштів на відновлення та підтримку в належному стані — то їх завжди нема. Запитання — на що вони є? Втім, якщо відсутнє бажання та зацікавленість — тоді й наступає занепад.

Шокує й інше. Вже в середині 90-х з’явилися перші ознаки забудови заповідних місцевостей. Далі — більше. Тепер подорожуючий Сонячною тропою змушений милуватися не лише природними красотами, а й ледь не фортечними парканами, що один за одним виростають ближче до Лівадії. Вони відгороджують від реального світу особливі поселення з власним життям та рівнем комфорту. Так би мовити, гетто для обраних.

Хто, чому і як їх будує — залишимо розбиратися місцевій владі та правоохоронним органам. Про зазначену проблему повідомляли багаторазово, але мені б хотілося наголосити на іншому. Вже спотворено первісний задум авторів проекту тропи — адже, з одного боку, ледь не на всьому її шляху мало б відкриватися море, тобто об минуле просто витерли ноги, а думки про пошану до здобутків попередників, мабуть, взагалі виявилися зайвими.

Крім того, зробивши оазу для себе, сучасні власники та будівничі позбавили більшість громадян законного права на користування загальнонародним доробком. Один із таких «господарів» навіть зробив охайний вихід із власного маєтку безпосередньо на тропу. Та ні йому, ні сусідам не вистачило розуміння привести в належний вигляд хоча б прилеглі ділянки цього маршруту.

Звісно, вони не зобов’язані цього робити. Так само, як і будуватися у заповідній місцевості. Черговий приклад відсутності елементарної соціальної відповідальності та абсолютне нерозуміння себе в новій системі координат, що стрімко змінилася на наших очах.

І щодо влади, і щодо забудовників, на думку автора цих рядків, — це не є позиція господаря, але «временщика», якому, за великим рахунком, байдужа національна спадщина, байдуже те, що не приносить негайної особистої користі, а спрямовано на підтримку стабільності наявної спільноти, на збереження її пам’яті та пошани до попередників.

Вийшовши до Лівадійського палацу, де тільки-но завершився масштабний міжнародний форум, мені спало на думку: а може, варто трохи зганьбити власну державу і запросити поважних гостей прогулятися смітниками спотвореного проекту минулого, може, тоді їхня реакція зчинить певний моральний (про правовий, напевно, краще помовчати) тиск та змусить всі зацікавлені сторони спробувати вирішити порушене та багато інших подібних питань. Адже дорогу здолає той, хто йде, а не той, хто пасивно спостерігає.

Втім, імовірно, якраз на їхні очі цей матеріал так і не потрапить, адже купити газету «День» у ялтинських кіосках «Союздруку» практично неможливо. Та й справді — хіба вона їм потрібна?

Володимир БОЙКО, відпочиваючий
Джерело: "День", http://www.day.kiev.ua

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

11:16
14-Лис-2019
В Україні встановили факт знищення Луганського аеропорту російською армією
Російська Федерація у 2014 році обстрілювала Луганський аеропорт ракетами «Точка» зі
10:59
14-Лис-2019
Путін визнав негативний вплив західних санкцій на економіку РФ
У звичній манері, ухиляючись від прямої відповіді і зачіпаючи тему колонізації Марса,
12:39
13-Лис-2019
Українські спецслужби активно протидіють інформаційній агресії Росії (відео)
Російська Федерація продовжує гібридну війну проти України, в тому числі щедро фінанс
12:24
13-Лис-2019
Військова контррозвідка СБУ затримала агента російських спецслужб
Прес-центр Служби безпеки України оприлюднив дані щодо попередження інформаційної спе
18:23
11-Лис-2019
На Чернігівщині за хабар трьох поліцейських засуджено до п’яти років позбавлення волі
Чернігівський районний суд виніс вирок трьом посадовцям поліції, яких викрили на отри
11:52
11-Лис-2019
Александрійський патріархат визнав ПЦУ як канонічну православну церкву
Александрійський патріархат (Греція) – друга після Вселенського патріархату помісна п
11:33
11-Лис-2019
Україна готує дві резолюції в ООН щодо окупованого Криму
В Генасамблеї ООН до кінця поточного року мають розглянути дві «кримські» резолюції.
01:36
09-Лис-2019
Нова книга про український Донбас у 1921-1941 роках надрукована на Чернігівщині
Днями побачила світ книга: «Літопис українського Донбасу. Донбас у 1921-1941 роках».
19:01
08-Лис-2019
На Чернігівщині протягом тижня вилучено 68 кг незаконно добутої риби
За період з 31 жовтня по 7 листопада 2019 року Чернігівським рибоохоронним патрулем з
23:06
07-Лис-2019
Проросійські бойовики підло ударили по ЗСУ на Донбасі: убитий і багато поранених
Впродовж поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці 15 разі
Усі новини