реклама партнерів:
Головна » Чехи згадують 40-ліття радянської окупації й закликають світ не забувати уроків історії

Чехи згадують 40-ліття радянської окупації й закликають світ не забувати уроків історії


Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Прага – Минає 40 років від часу, коли війська Варшавського пакту окупували Чехословаччину. У ніч з 20 на 21 серпня танки перетнули чехословацький кордон, щоб розчавити надії чехів і словаків на «празьку весну». Окупація Чехословаччини тривала 21 рік.
Цими днями чехи згадують драматичні дні серпня 68-го, поіменно називають усіх, хто поклав своє життя за незалежність країни. З особливою вдячністю згадують чехи роботу національного радіо, яке до останньої миті намагалось інформувати співгромадян про дії окупантів.
У середу канали чеського громадського теле і радіомовлення розпочали програму-марафон, яка має закінчитись 21 серпня, саме в ті години, коли танки увійшли до Праги й окупували будівлю державного радіо. Мета радіо і телемарафону - достовірно, до найменших деталей згадати, як все відбувалось, якими розгубленими і переляканими були спочатку люди, як на пражан, що поспішали на роботу, націлили зброю вояки окупаційних армій.
Згадує відома дисидентка і чеська публіцистка Петра Шустрова: «Я була вдома і збиралась іти щось купити. Біля крамниці, що було типове в радянські часи, стояла величезна черга. Я повернулась додому, я тоді не мала ні радіо, ні телебачення, я зателефонувала приятельці й так дізналась про окупацію. Від перших годин я блукала Прагою, я була студенткою філософського факультету Карлового університету. Разом з однокурсниками ми писали на стінах різні заклики, клеїли листівки. Я робила те саме, що багато інших молодих людей».

В центрі Праги на Вацлавській площі поблизу Національного музею нині на стендах виставлено сотні плакатів тих днів. Окупаційне військо їх зривало, але на ранок плакати і листівки знову сотнями появлялись на парканах і деревах, на стінах будинків з однією лише вимогою: «Окупанти, поверніться додому!». Танки стріляли в Національний музей, переплутавши цю будівлю з чехословацьким радіо, що поруч. Потім окупанти стріляли в будинок Радіо і окупували його. До останньої миті радіожурналісти намагались інформувати співгромадян про пересування війська, закликали до спокою.
«Дорогі товариші, ви чуєте стрілянину ? Наперекір стрілянині, чуттєвим переживанням, утримуйте спокій. У цій ситуації навіть одне втрачене життя було б даремним. Ми прагнемо соціалізму, але з людським обличчям. Ми віримо, що наш чехословацький соціалізм ми відстоїмо. Нам нічого іншого, ніж вірити, товариші, не залишається. Будьте спокійні, не піддайтесь на провокації. Вірте, що правда переможе!», – це були слова останньої програми Чехословацького радіо, перерваної стріляниною, потім настала тиша.

Чехи чутливі до своєї історії. Перегортаючи нині її сторінки, вони прагнуть дізнатись більше про себе, щоб засвоїти уроки історії. Сьогодні чехи називають поіменно всіх, хто загинув під час окупації. Між ними була студента Марія Хароускова. 26 серпня, на 4-ий день окупації її застрілив окупант тільки за те, що вона відмовилась зняти значок з прапором Чехословаччини з чорною траурною стрічкою. Всього під час окупації Чехословаччини загинуло 108 чехів і словаків.

Оксана Пеленська
Джерело: «Радіо Свобода», http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1192664.html






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

22:00
21-Лис-2024
Перейменування вулиць на Харківщині: проміняють Олександра Олеся на Затишну
Малоданилівська громада вирішила перейменувати три топоніми, що були раніше затвердже
19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
Усі новини