В СБУ вважають, що депутати відбирають повноваження у президента
Про це заявила прес-секретар в.о. голови СБУ Марина Остапенко, повідомляє "Українська правда".
Остапенко нагадала, що згідно з пп. 1, 17 ч. 1 ст. 106 Конституції, саме президент забезпечує державну незалежність та національну безпеку, призначає та звільняє з посад вище командування Збройних сил України, інших військових формувань, здійснює керівництво у сферах національної безпеки і оборони.
Крім того, питання призначення на посаду та звільнення з посади за поданням президента голови СБУ вже визначено пунктом 12-1 ч. 1 ст. 85 КУ, яка є законом прямої дії та не потребує додаткового врегулювання на законодавчому рівні.
Ч. 2 ст 13 Закону України "Про СБУ" визначено, що голова СБУ призначається ВР України за поданням Президента України. Ч. 3 цієї ж статті передбачено, що заступники голови СБУ призначаються за його поданням президентом, що прямо випливає із визначених Конституцією повноважень глави держави.
"Питання призначення особи, яка виконує обов'язки Голови СБУ, та визначення її повноважень взагалі не потребують законодавчого врегулювання. Автори документу фактично втрутилися у сферу повноважень Глави держави, запропонувавши обмежити його конституційні права", - зазначила Остапенко.
"Запропонований порядок визначення організаційної структури Служби безпеки та функціонування АТЦ при СБУ не узгоджується з конституційними положеннями і виходить за межі повноважень уряду України. Крім того, слід зауважити, що СБУ не є центральним органом виконавчої влади", - додала вона.
Остапенко зазначила, що проект ухваленого закону не був узгоджений ані з фахівцями СБУ, ані погоджений у відповідних комітетах, а винесений на партійних зборах і має на меті дестабілізувати і так складну ситуацію.
"Суб'єктами законодавчої ініціативи не враховано рішення РНБО щодо Концепції реформування СБУ, затвердженої указом президента від 20 березня 2008 р та Концепції реформування кримінальної юстиції України, затвердженої Указом Президента від 8 квітня 2008 р. Активну участь у підготовці зазначених програмних документів, які пройшли міжнародні правові експертизи, узято народними депутатами України", - нагадала вона.
Учора Верховна Рада не призначила Голову Служби безпеки України. Ним міг стати Валентин Наливайченко. Але за його призначення не проголосував жоден депутат. З пропозицією внести до порядку денного питання про призначення Наливайченка головою СБУ виступила фракція БЮТ.
Інтерес парламенту до призначення Голови СБУ співпав з низкою призначень керівників обласних управлінь СБУ. Сьогодні, 2 вересня, президент Віктор Ющенко призначив нових керівників обласних управлінь СБУ в Луганській, Харківській, Сумській, Кіровоградській, Дніпропетровській областях. Ці призначення і нещодавня масова роздача президентом генеральських військових звань свідчить про спробу Ющенко заручитися підтримкою силових відомств.