реклама партнерів:
Головна » 2008 » Вересень » 6 » На Івано-Франківщині невідкладних ремонтно-реставраційних робіт потребують 129 унікальних пам’яток архітектури

На Івано-Франківщині невідкладних ремонтно-реставраційних робіт потребують 129 унікальних пам’яток архітектури


2008 » Вересень » 6
Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Питання регулювання забудови та господарської діяльності, яка може позначитися на стані збереження пам'яток культурної спадщини, розглянули в Івано-Франківській облдержадміністрації.
Особливу увагу звертали на населені пункти, занесені до Списку історичних населених місць України, яких в Івано-Франківській області — 29. Чиновники наголосили, що значної уваги заслуговує проблема збереження та використання пам’яток сакральної архітектури — дерев’яних та мурованих церков.
За інформацією прес-служби Івано-Франківської облдержадміністрації, в області під охороною держави перебуває 587 пам'яток сакральної архітектури, з яких: церков — 446, дзвіниць — 88, каплиць — 2, костелів — 31, синагог — 7, келій, палат духівництва — 6, монастирів — 7. Серед цих пам’яток, 122 — пам'ятки національного значення та 465 — місцевого значення.

Майже всі пам'ятки сакральної архітектури передані у власність або користування релігійним громадам, які зобов’язані забезпечувати дотримання чинного законодавства під час експлуатації будівель та проведення ремонтно-реставраційних робіт.

Як сказано у звіті облдержадміністрації, більшість церковних громад з відповідальністю ставляться до збереження сакральної архітектури, вживають своєчасні, дієві заходи до проведення за власні кошти ремонтних робіт.

Проте виявлені і серйозні порушення церковними громадами чинного законодавства щодо збереження пам’яток при експлуатації та проведенні ремонтно-реставраційних робіт церковних будівель. Так, внаслідок незадовільної експлуатації електромережі та електрообладнання, неуважності при спаленні свічок впродовж 16 років втрачено через пожежу 17 дерев'яних церков; 12 церков — пам'яток архітектури місцевого значення громади самовільно розібрали через аварійність конструкцій.

До фактів неналежної експлуатації пам’яток сакральної архітектури відносять і самовільне оббивання дерев'яних церков бляхою, перемальовування старовинних ікон та іконостасів, покриття їх дерев'яних частин блискучою плівкою тощо.

Наприклад, в селі Устя Снятинського району було попереджено спробу заміни автентичного іконостасу початку XVIII ст. на новий, який не має ніякої історичної чи мистецької цінності.

Відомі також випадки будівництва нових церков поблизу пам'яток архітектури з порушенням протипожежних розривів, спорудження нових цегляних церков ззовні існуючих дерев'яних (обмуровування ). Через «обмуровування» втрачено дерев’яну пам'ятку 1853р. в с. Делева Тлумацького району.

Невідкладних ремонтно-реставраційних робіт потребують 129 унікальних пам’яток сакральної архітектури — дерев’яних церков. За попередніми розрахунками, для ліквідації аварійного стану та проведення ремонтно-реставраційних робіт цих пам’яток необхідно 8,5 млн. грн.

Основною причиною проблеми збереження та використання пам’яток сакральної архітектури поряд з недостатнім фінансуванням є відмова їх користувачів від укладення охоронних договорів, в яких чітко прописуються режими використання пам’яток, обліковуються всі матеріальні культурні цінності , вказується матеріальна та юридична відповідальність за їх пошкодження.

У незадовільному технічному стані в області знаходиться 98 пам'яток архітектури, серед яких і костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії м. Городенка.

За інформацією прес-служби Івано-Франківської ОДА, в області на державному обліку перебуває 3903 пам'ятки, з них: 1490 — пам'яток археології (у тому числі 15 — національного значення), 833 — пам'ятки історії (у тому числі 8 — національного значення), 155 — пам'яток монументального мистецтва (у тому числі 1 — національного значення), 1360 — пам'яток архітектури, містобудування, (у тому числі 87 — національного значення).

Джерело: http://www.risu.org.ua/ukr/news/article;24396/

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

17:48
14-Трав-2021
Семенченка визнали винним в терористичному акті – обстрілі телеканалу «112»
Служба безпеки України розкрила вчинення терористичного акту, а саме обстрілу ТОВ «Ін
14:17
11-Трав-2021
Застереження щодо невідомих могил
Приводом до застереження стала публікація під назвою
18:13
10-Трав-2021
За 14-ма загиблими Захисниками України у квітні помолилися у Чернігові
10 травня в Чернігові у Козацькому кафедральному соборі святої великомучениці Катерин
21:52
08-Трав-2021
Чернігів: видання Інституту національної пам’яті передані на Донбас
Нещодавно у Чернігові в офісі регіонального представництва Українського інституту нац
17:59
08-Трав-2021
Відверта розмова у Чернігові про патріотизм і псевдопатріотизм

5 травня у Чернігові в офісі регіонального представництва Українського інституту н

14:44
07-Трав-2021
Викрадення, катування і розбій: на Чернігівщині силовики затримали озброєну банду рекетирів (відео)
СБУ припинила діяльність міжрегіонального злочинного угруповання, учасники якого прич
10:51
07-Трав-2021
Роль церков в україно-російському протистоянні та забута суть релігії і віри
У своїй гібридній війні проти України та її державності, Росія зробила високу ставку
08:31
07-Трав-2021
Обережно, кліщі! Покрокова інструкція як не зіпсувати собі травневі свята
Вже підготувалися до відпочинку на природі на травневі свята? А до зустрічі з небажан
12:10
06-Трав-2021
Національний заповідник «Чернігів стародавній» відновлює екскурсійну діяльність
З 6 травня відновлюється екскурсійна діяльність на всіх музейних об’єктах Національно
11:53
05-Трав-2021
Здоровий глузд чи «пабєдобєсіє»: російський актор відверто засудив «святкування» 9 травня в Росії
Російський актор Павєл Майков, більш відомий як герой російського кримінального серіа
Усі новини