Автономний статус Криму ставиться під сумнів. Чим це загрожує?
Спроба в неділю провести подібний захід у Сімферополі наразилася на спротив комуністів і проросійських сил. Останні заявили, що зірвали «намагання українських націоналістів знищити кримську автономію». Водночас, представники партії «Свобода», які розпочали цю кампанію, стверджують, що збори ініціативної групи попри «спротив антиукраїнських сил» у Сімферополі пройшли.
У неділю місцеві комуністи і представники інших лівих та проросійських сил Криму заблокували вхід на вулицю Пушкіна в Сімферополі, де розташований гарнізонний Будинок офіцерів, а саме там мали пройти згадані збори. Тож, кілька десятків прихильників партії «Свобода» і противників автономного статусу Криму туди не потрапили.
Хоча сторони розбороняли правоохоронці, в тому числі бійці «Беркуту», між правими і лівими періодично виникали локальні бійки. Зрештою, представники ініціативної групи прямо на вулиці, перед Будинком офіцерів, простим підняттям рук проголосували на підтримку проведення референдуму.
Потім прес-служба Кримської організації ВО «Свобода» повідомила, що у роботі установчих зборів ініціативної групи для підготовки проведення всеукраїнського референдуму щодо зміни автономного статусу Республіки Крим на обласний та скасування спеціального статусу міста Севастополя та внесення відповідних змін до Конституції і законів України взяли участь 212 учасників – громадян України, які мешкають на території Автономної Республіки Крим. Було обрано ініціативну групу та підготовлено необхідні документи для подання до Сімферопольської міської ради відповідно до Закону України про Всеукраїнський референдум. Втім, вже зараз можна передбачити реакцію на ці документи з боку міськради, де ліві і проросійські сили мають абсолютну більшість.
Дії з ліквідації автономії – «абхазький сценарій»?
Переважна більшість кримських політичних сил засудила спроби ліквідувати кримську автономію, вбачаючи у цьому небезпеку повторення кавказького сценарію. Кримські аналітики кажуть, що дії крайньо правих сил провокують лівих і проросійських радикалів і сприяють популяризації серед кримчан саме їхнії ідей. Експерти нагадують, що перша кавказька війна розпочалася після ліквідації грузинським парламентом авбхазької автономії.
Втім, деякі оглядачі вбачають тут внутрішньополітичний аспект. Зокрема, одне з місцевих інтернет-видань припустило, що за діями Тягнибока та його партії стоять президентські структури. Водночас, депутати кримського парламенту від БЮТу назвали наміри Всеукраїнського об’єднання «Свобода» «провокацією проти Юлії Тимошенко з прицілом на президентські вибори».
Уже після недільного інциденту місцеві комуністи закликали Президента і Генеральну прокуратуру України «припинити всі подібні провокації з руйнування автономії» і пригрозили і далі «боронити права кримчан від фашистів».
Автономії – так! Кримськотатарській...
Депутат Верховної Ради АРК від Народного руху України Леонід Пилунський в інтерв’ю Радіо Свобода сказав, що комуністи і проросійські активісти замахнулися на конституційне право громадян на мирні зібрання і висловлення власної точки зору. Водночас, сам він вважає спроби організувати кампанію за скасування кримської автономії провокацією, спрямованою проти політичної стабільності в Криму і, загалом, в Україні.
За словами Леоніда Пилунського, у цій ситуації слід вести мову не про ліквідацію автономного статусу Криму, а про перетворення її з територіальної чи приховано російської у кримськотатарську національно-територіальну автономію у складі України. На думку депутата, саме такий характер кримської автономії дозволить вирішити проблеми кримськотатарськог о народу і гарантуватиме права етнічних росіян та українців півострова.
Володимир Притула
Джерело: «Радіо Свобода», http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1292604.html