реклама партнерів:
Головна » Львівщина. Ідеальне місто потребує грошей на капремонт

Львівщина. Ідеальне місто потребує грошей на капремонт


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У неділю на центральній площі Жовкви гостей частували галушками з маком та самогоном. Так жовківчани святкували 405-ту річницю надання місту Магдебурзького права.
А 640 років тому у літописах вперше згадали село Винники – саме його у 1603 році Станіслав Жолкевський “перехрестив” на свою честь. Історики припускають, що саме у Жовкві, або у селі Туринка, у якому жили Жолкевські, поки не збудували замок, народився Богдан Хмельницький.
Звідси у 1707 році Іван Мазепа відсилав посланця до Саксонії, аби заручитись підтримкою шведського короля. Сьогодні Жовква має статус Державного історико-архітектурного заповідника – у цьому невеличкому містечку понад півсотні архітектурних пам’яток.
Жовква розташована на шляху Львів-Варшава, тому тут завжди багато туристів. За словами мера міста Євгена Янушевича, за рік Жовкву відвідує понад 30 тисяч туристів. Якщо раніше це були переважно поляки, то тепер приїжджають німці, данці, італійці...
Для львів’ян відвідини Жовкви – чудовий маршрут вихідного дня. Півгодини автомобілем – і ви на місці. Зручно добиратись і автобусом – за п’ять гривень доїдете майже з центру Львова (з вулиці Куліша) майже у центр Жовкви. Навіть якщо захочете заблукати у Жовкві – не вийде, адже кінцева зупинка маршруток – з тильного боку Домініканського монастиря. Він привертає увагу обдертими зовнішніми стінами, зате всередині уже майже закінчили реставрацію. Якщо вдасться потрапити в храм – побачите унікальні фрески та іконостас.
Хвилина ходьби від Домінікан – і ви уже на площі Вічевій (колишня Ринкова). Жовква збудована за принципом “ідеальних міст” доби Ренесансу – велика центральна площа, довкола якої розташовані усі “важливі” будівлі. Тут перетинались і всі шляхи, які вели в місто.
“У Європі дуже мало таких міст, як Жовква. Тут на центральній площі скупчені і інститути влади, і духовні центри, і житлова забудова. Центральна частина оточена оборонними мурами, – каже Євген Янушевич. – Для нас важливо від реставрувати архітектурні пам’ятки, але в той же час мусимо думати про підготовку до опалювального сезону, збільшення кількості робочих місць, будівництво нової школи та ще одного дитсадка... Тобто мусимо дбати про розвиток міста, про відкриття нових підприємств, залучення інвестицій. Для мене ідеальне місто – те, де люди живуть спокійно і не хвилюються, де взяти гроші на хліб насущний”.
Кілька років тому Вічева площа була відома... величезною ямою. Тут проводили розкопки. Згодом археологи поїхали, а яма так і залишилась незасипаною. Тепер її довели до ладу, залишивши відкритою лише частину стіни – аби показати, наскільки нижчим було старовинне місто. Будинки довкола площі мають вигляд збіднілих аристократів – зовні акуратні, але на капітальний ремонт не мають грошей.
На їхньому фоні замок виділяється розкішною простотою. Донедавна там розташовувалась одна з міських шкіл – лише минулого року учнів переселили в інше приміщення. Зараз тут відділення Львівської картинної галереї, інформаційно-туристичний центр та сувенірна крамничка. У найближчому майбутньому Жовківський замок планують перетворити на готельно-відпочинковий комплекс.
Відразу за замковими мурами – міський парк, через який протікає річка з милозвучною назвою Свиня. Подейкують, що так її обізвав російський імператор Петро І, який напідпитку впав у річку (взимку 1706-1707 років замок був його резиденцією). Тепер шлях Петра І нерідко повторюють місцеві підлітки, які повертаються з дискотеки не вельми тверезі.

На фото: Свого часу Жовківська синагога була однією з найбільших і найкрасивіших у Європі. Кажуть, що равином тут служив предок відомого політика Михайла Бродського. Під час Другої світової війни її зруйнували. З того часу вона не діяла.

Зіновія ВОРОНОВИЧ
Джерело: "Високий Замок", http://www.wz.lviv.ua






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
10:16
19-Квіт-2024
Дослідження ефективності навчання у приватних школах

Приватна школа в сучасному світі привертає увагу батьк

18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
17:25
17-Квіт-2024
Полтавська земля багата на пам’ятки історії: бережімо нашу історію
Полтавська земля багата на пам’ятки історії. Це й не дивно, адже тисячі років тому ту
Усі новини