В Україні може суттєво зрости безробіття
Міністерство праці визнає, що масові звільнення працівників можуть розпочатися вже у грудні цього року.
Останніми тижнями низка підприємств, переважно в галузі металургії, оголосили про згортання виробництва, пояснюючи це проблемами з реалізацією продукції.
Цього тижня починають згортати виробництво три феросплавні заводи - Нікопольський, Запорізький і Стаханівський.
Феросплавні заводи, що зупинилися, потерпають внаслідок кризи в металургійній галузі, яка є головним одержувачем їхньої продукції.
Запорізький алюмінієвий консервується
Найбільший виробник алюмінію - Запорізький комбінат повідомив про консервування свого виробництва через заборгованість за електроенергію. Генеральний директор Запорізького алюмінієвого комбінату Олександр Котюк не виключив повної консервації заводу у разі як завод не отримає пільгових тарифів, обіцяних урядом.
Але кореспонденти кажуть, що після вступу України до СОТ пільгові тарифи на електроенергію вважатимуться незаконними субсидіями.
Директор Запорізького алюмінієвого комбінату сказав, що за умови, коли ціни на алюміній впали до 2 тис. доларів за тонну, завод став збитковим.
Криворіжсталь зупиняється
Кілька днів тому було повідомлено, що найбільший у країні гірничо-металургійний комбінат "Арселор Міттал Кривій Ріг" зупинив усі прокатні стани.
Через відсутність збуту продукції також зупиняються Марганецький і Орджонікідзенський гірничо-збагачувлаьні комбінати. В останні місяці підприємства відвантажували марганцеву руду на склади.
Українська асоціація виробників феросплавів повідомила, що станом на кінець жовтня повністю зупинено близько 20-ти доменних печей із 43-х.
'8% безробіття - прогноз оптимістичний'
Працівники феросплавних підприємств будуть відправлені у відпустки і поки що керівництво обіцяє повністю зберегти кадровий потенціал. Однак скільки ці відпустки можуть тривати - невідомо.
Загалом, за даними Міністерства праці і соціальної політики, у вимушені відпустки відправлено сьогодні 25 тис. працівників. У режимі неповного робочого дня працює понад 80 тисяч українців.
“Сьогодні відповідно до моніторингу служб зайнятості ми маємо такі дані, що із 12-ти мільйонів працюючих громадян 82 тисячі вже працюють неповний робочий день. А 22 тисячі – відправлені у відпустку. Ми вважаємо, що це ті люди, котрі на собі першими відчують кризу і першими будуть звільнені. Ми знаємо, що перші галузі, які звільнятимуть працівників - це будівельна, металургійна галузі, це хімічна промисловіть”.
8% – таким буде офіційний рівень безробіття за висновками експертів внаслідок кризи. Та й то, додають вони, за найоптимістичнішими прогнозами.
Оскільки слід чекати прихованого безробіття у металургії і хімічніх галузях. Першими масові звільнення зачеплять некваліфікованих працівників, потім дійде черга до спеціалістів.
Мінпраці підрахувало, що після початку кризи із 12-ти мільйонів працюючих 265 тисяч вже не одержали вчасно зарплатню.
Нині міністерство постало перед проблемою працевлаштування громадян, які втратять роботу.
На думку міністра Людмили Денисової, слід кардинально змінювати систему професійного перенавчання. Вона також пообіцяла, що встановлені раніше розміри матеріальних виплат безробітним будуть збережені. А також – урядові – негайно розпочати втілення великих будівельних проектів, до яких можна було б залучити некваліфікованих робітників. У Міжнародному центрі перспективних досліджень зазначають, що збільшення безробіття у містах могло б сприяти притоку робочих рук у село.
Однак, це навряд чи станеться, зазначають експерти, оскільки останні 10 років в Україні спостерігається зворотній процес – переїзд у міста. Тому повернути людей назад, до сільської праці буде вкрай складно.
Джерело: http://www.bbc.co.uk/ukrainian