реклама партнерів:
Головна » 2008 » Листопад » 16 » Голодомор – на Прикарпатті підготували книгу пам’яті

Голодомор – на Прикарпатті підготували книгу пам’яті


2008 » Листопад » 16
Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
«Моєї пам’яті печаль» – книгу спогадів і свідчень, документів і газетних публікацій різних часів до 75-річчя Голодомору в Україні підготувала Івано-Франківська обласна редакційна колегія «Книга пам’яті України».
Особливі акценти: як галичани реагували на голод в Радянській Україні, організовуючи мітинги протесту та збір пожертв. І вже готують матеріали до наступної книги – про голод на Прикарпатті у 1946-1947 рр.
«Боже, прости нашу пам’ять, Боже, непам’ятство наше прости» – епіграф до книги, виданої на Прикарпатті до 75-річчя Голодомору.

Збирати спогади, поки люди ще не відійшли
«Нас в сім’ї було 14 дітей. Моя мати, брати і сестри повмирали. Коли їх забирали на віз, щоб відвезти в яму, вони забрали і нас – мене і мого брата Федора, сказавши «вже там дойдуть», – ці спогади записані від 84-річного калушанина Івана Бачевського, уродженця Чернігівської області.
Таких свідчень у книзі майже півтори сотні, від переселенців з центральних та східних областей України. Деякі – усього кілька рядків, в інших – розлогі розповіді, та однаково і ті, і ті – страшні. І важливо ці спогади зібрати та зберегти, – каже краєзнавець, голова обласної «Просвіти» Петро Арсенич.
«Поки ще живі люди – записати від них. І в нашій області ще живуть вже старенькі люди – вчителі, лікарі, які були направлені сюди на роботу радянською владою. Вони боялися про це раніше говорити. Зараз вони це розказують, вони були тоді дітьми. І ми мусимо позбирати від них дані», – сказав голова обласної «Просвіти» Петро Арсенич.

Плоти з зерном розстрілювали на кордоні
Про голод на Наддніпрянщині в Галичині знали. І від тих людей, кому вдалося добратися за Збруч, і з львівських, коломийських, станіславських газет. При підготовці книги «Моєї пам’яті печаль» її упорядники знайшли в обласному архіві чимало матеріалів про мітинги протесту, повітові збори, жалобні панахиди за померлими, про збір пожертв під час служб у церквах.
У краєзнавчому музеї зберігається посвідчення і подяка жительці Станиславова Аделі Кунинській від допомогового комітету за те, що вона передала у фонд допомоги 40 тисяч польських марок і всі золоті речі.
Такі комітети створювалися у багатьох містечках і селах Галичини, збирали кошти і зерно, та до братів на Великій Україні вони не доходили, – каже керівник обласного відділу пошуково-видавничого агентства «Книга пам’яті України» Ганна Шекеряк-Данилюк.
«Селяни збирали збіжжя, картоплю, все що можна і сплавляли навіть по ріці. Поляки реагували спокійно, вони пропускали ті плоти. Але коли доходили до кордонів з Радянською Україною, там просто все це розстрілювали, викидали у воду: і збіжжя, і картоплю, і все. Так що до голодуючих воно не доходило».

Маловідомі сторінки історії: голод на Прикарпатті у 1947-му
Під час підготовки книги, зізнаються її упорядники, навіть не довелося багато «шліфувати»: спогади людей щирі, сумні і болючі. Зізнаються і в іншому: після деяких розповідей перестали їсти м’ясо... Півроку психологічно були непростими.
У книзі зібрані архівні документи, виступи науковців, газетні публікації різних часів. Окремий розділ про вшанування жертв Голодомору на Івано-Франківщині – у селах області встановлено 25 пам’ятних знаків жертвам Голодомору та політичних репресій. Є також сценарії вечорів пам’яті та мітингів-реквіємів. Наклад видання – 3 тисячі.
Планується випуск наступної книги – про голод на Прикарпатті у 1946-1947 рр. Вже зібрані спогади майже тисячі осіб, найбільше – зі Снятинського і Городенківського районів. Історія повторилася: з прикарпатських земель тут найродючіші, та сценарій штучного створення голоду вже був відпрацьований.

На фото: Під час акції вшанування жертв Голодомору біля пам’ятника кобзареві на площі перед «білим будинком» в Івано-Франківську.
Джерело: "Радіо Свобода", http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1349037.html

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

19:59
05-Квіт-2021
У Чернігові помолилися за загиблих у березні Захисників України
5 квітня в Чернігові у Козацькому кафедральному соборі святої великомучениці Катерини
17:17
04-Квіт-2021
ЄС запроваджує подальші санкції за серйозні порушення прав людини у світі
Рада ЄС ухвалила рішення про введення обмежувальних заходів проти одинадцятьох осіб і
17:09
04-Квіт-2021
За підтримки Європейського Союзу до Всесвітнього дня води в Україні відкрили сучасну лабораторію моніторингу вод
У Всесвітній день води Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України ур
17:06
04-Квіт-2021
Літературний диліжанс «Світ пригод Кракатунчика»
Днями успішно пройшла Всеукраїнська акція «Книга єднає країну!» з нагоди Всеукраїнськ
16:42
04-Квіт-2021
870 років із часу народження князя Ігоря Святославича
2 квітня 1151 року, 870 років тому, народився Ігор Святославич – князь із роду Ольгов
20:14
03-Квіт-2021
Війна на Донбасі: під Шумами загинув український воїн
Сьогодні, 3 квітня, неподалік населеного пункту ШУМИ, що в районі відповідальності оп
17:48
31-Бер-2021
«Ми слухаємо Хомчака. Треба валити з цієї країни» - Анна Колісник народний депутат від «Слуга Народу»
На вчорашньому засіданні Верховної Ради у сесійній залі народна депутатка від "Слуги
14:48
31-Бер-2021
Феномен Миколи Міхновського обговорили у Чернігові
30 березня у Чернігові в Обласному молодіжному центрі відбулася онлайн-гутірка «Микол
16:22
30-Бер-2021
Про інформаційну війну, ботоферми, Telegram-канали та інші виклики сучасності від представника Департаменту кібербезпеки
Начальник управління Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк в ексклюзивному інтервю
16:50
27-Бер-2021
Точка зору: Постать Стефана Яворського в політиці деколонізації України
Останнім часом в місті Ніжин на Чернігівщині активізувалася дискусія щодо логічного з
Усі новини