реклама партнерів:
Головна » 2008 » Листопад » 19 » Росії не вигідно ідентифікувати численні поховання в Чечні

Росії не вигідно ідентифікувати численні поховання в Чечні


2008 » Листопад » 19
Коментарі: 0 Погляд. Версії

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
І російське центральне керівництво в Кремлі, і президент Чечні Рамзан Кадиров пообіцяли, що вони забезпечать повернення населення кавказької республіки до нормального життя після двох кривавих війн на чеченській землі.
Але, не дивлячись на будівельний бум у Грозному, Росія так і не пішла на систематичне вивчення наслідків цих війн у Чечні. У цьому місяці Москва, вже вкотре, відмовила надати Чечні можливість спорудити її власну лабораторію судово-медичної експертизи.
Міжнародні правозахисні організації, Рада Європи, Міжнародна комісія безвісті зниклих та інші організації неодноразово переконували Росію прискорити роботу над ексгумацією тисяч останків, котрі знаходять в безіменних похованнях на всій території Чечні.

Міжнародні організації обіцяли Росії сприяння у цьому і пропонували допомогу у спорудженні лабораторії судово-медичної експертизи в Грозному. Але Росія ухиляється від систематичного дослідження всіх поховань і боїться незручних питань щодо масштабів незаконних дій російської армії в Чечні.

Безкарність за воєнні злочини
Правозахисні групи стверджують, що приблизно 5 тисяч громадян Чечні вважаються безвісті зниклими внаслідок двох війн, від 1994 року, коли російські війська почали придушувати рух до незалежності цієї маленької кавказької республіки. Реальна кількість таких зниклих може бути набагато більшою. Але Москва так і не погодилася на систематичне офіційне вивчення проблеми щоб ідентифікувати численні поховання в республіці. Хоча вона зобов’язана розслідувати кожен випадок смерті у цих війнах, знаходити і карати винних у злочинах.

Випадки офіційного слідства і суду за воєнні злочини в Чечні можна рахувати по пальцях однієї руки.

Старший брат Хожі Яхяєва, Хасин, зник безвісті у першій чеченській війні. Після тримісячних пошуків свого брата, Хожа довідався, що російські солдати спалили його і групу цивільних громадян вогнеметами. Відтоді Хожа детально оглядає кожне нове поховання, тримає в пакетах залишки одягу, зубів мертвих, обліковує могили і сподівається, що з будівництвом в Чечні лабораторії судово-медичної експертизи вдасться знайти не лише тлінні рештки брата, але й інших загиблих людей.

«Якби було можливо ідентифікувати тіла тих, що ми поховали у нашому селі, якби були справжні фахівці у цій справі, я думаю, що багато пересічних чеченців без проблем пожертвували б місячною платнею щоб допомогти у спорудженні лабораторії і принести заспокоєння душам тих, хто втратив своїх рідних і сподівається знайти їхні останки. Я особисто готовий працювати цілий місяць без оплати і знаю багато людей, які готові віддати свої заощадження на це. Це свідчить про одне – Чечні вкрай необхідна ця лабораторія», – зазначає Хожа Яхяєв.

Москва шкодує не грошей, а боїться правди
Таких, як Хожа чи Маліка Чадаєв, яка вже 9 років намагається знайти свого сина Аслана, забраного з дому російськими солдатами, у Чечні тисячі. Президент республіки Рамзан Кадиров сам неодноразово обіцяв допомагати своїм громадянам з’ясувати долі їхніх рідних, котрих вважають зниклими безвісти. Але й цього місяця уряд Росії відмовив проханню Чечні на будівництво лабораторії судово-медичної експертизи, посилаючись на ніби-то високу вартість такої лабораторії.

Масуд Чумаков, головний судовий медичний експерт Чечні, підозрює чиновників у Москві в намаганнях нагріти руки на цій проблемі. «Вони хочуть будувати таку лабораторію в Москві ніби-то заради економії. Захід вже намагався тут чогось позитивного досягнути. Якраз тому в Москві кажуть, що Чечня не має фахівців і що немає ніякої потреби в такій лабораторії в Грозному. Ще у 2005 році я наголошував в Страсбурзі, що немає ніякого сенсу в будівництві лабораторії за межами Чечні, бо кістки, поховані упродовж 15-16 років буде неможливо систематизувати після транспортування їх до Москви. Мене підтримували у цьому навіть у Міністерстві оборони Росії і погоджувалися, що така лабораторія потрібна саме в Чечні. Тепер вони кажуть, що цього вже не потрібно і дуже дорого. Вони хочуть будувати лабораторію у Москві».

Проблема ідентифікації загиблих стала дуже гострою, бо, в умовах будівельного буму в Грозному, будівельники наштовхуються постійно на великі поховання. Цього літа тут було виявлено дві масових могили із рештками тисячу тіл. А правозахисники стверджують, що маса невідомих поховань є у внутрішніх дворах, на полях, садах повсюдно в Чечні. Однак Москва зосереджує зусилля на будівництвах, котрі подаються як символи миру і стабільності в республіці.

Тимчасом фахівці кажуть, що перепоховання останків робить фактично майже неможливою ідентифікацію цих тіл у майбутньому. Мухідін Табакович із Міжнародної комісії з пошуку безвісті зниклих каже, що, як правило після самовільного перепоховання не ідентифікованих тіл відбувається перемішування останків і їх важко потім систематизувати.

Мухідін Табакович також не сумнівається, що Москва ухиляється від міжнародної допомоги у спорудженні лабораторії судово-медичної експертизи в Чечні з простої причини. «Чому Росія знаходить виправдання, що, мовляв, це дуже дорого, що це немає сенсу. Справа не в грошах. Суть у правді про те, що дійсно відбувалося і хто несе відповідальність за це», – наголошує представник Міжнародної комісії з пошуку безвісті зниклих.

Василь Зілгалов
На фото: російський солдат біля розкопаного массового поховання у Чечні.
Джерело: "Радіо Свобода", http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1350884.html

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

19:43
14-Квіт-2021
Український інститут та Представництво ЄС в Україні запускають програму Alteration
Alteration – це серія онлайн-подій для фахової аудиторії у сфері культури, яка присвя
19:59
05-Квіт-2021
У Чернігові помолилися за загиблих у березні Захисників України
5 квітня в Чернігові у Козацькому кафедральному соборі святої великомучениці Катерини
17:17
04-Квіт-2021
ЄС запроваджує подальші санкції за серйозні порушення прав людини у світі
Рада ЄС ухвалила рішення про введення обмежувальних заходів проти одинадцятьох осіб і
17:09
04-Квіт-2021
За підтримки Європейського Союзу до Всесвітнього дня води в Україні відкрили сучасну лабораторію моніторингу вод
У Всесвітній день води Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України ур
17:06
04-Квіт-2021
Літературний диліжанс «Світ пригод Кракатунчика»
Днями успішно пройшла Всеукраїнська акція «Книга єднає країну!» з нагоди Всеукраїнськ
16:42
04-Квіт-2021
870 років із часу народження князя Ігоря Святославича
2 квітня 1151 року, 870 років тому, народився Ігор Святославич – князь із роду Ольгов
20:14
03-Квіт-2021
Війна на Донбасі: під Шумами загинув український воїн
Сьогодні, 3 квітня, неподалік населеного пункту ШУМИ, що в районі відповідальності оп
17:48
31-Бер-2021
«Ми слухаємо Хомчака. Треба валити з цієї країни» - Анна Колісник народний депутат від «Слуга Народу»
На вчорашньому засіданні Верховної Ради у сесійній залі народна депутатка від "Слуги
14:48
31-Бер-2021
Феномен Миколи Міхновського обговорили у Чернігові
30 березня у Чернігові в Обласному молодіжному центрі відбулася онлайн-гутірка «Микол
16:22
30-Бер-2021
Про інформаційну війну, ботоферми, Telegram-канали та інші виклики сучасності від представника Департаменту кібербезпеки
Начальник управління Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк в ексклюзивному інтервю
Усі новини