У Росії помер Патріарх Алєксій Другий
Про причину смерті Патріарха, який помер вранці у п’ятницю, наразі не повідомлено і також невідомо коли відбудеться похорон.
Алєксій Другий певний час хворів і помер у своїй заміській резиденції поблизу Москви.
Алєксій ІІ був 15 предстоятелем РПЦ. В миру - Олексій Рідігер - народився у 1929 році в естонській столиці - Талліні. Вже в п'ятнадцять років Алєксій став іподияконом.
У 1947 році, з другої спроби, поступив в Ленінградську духовну семінарію, а закінчивши її в 1949, став студентом Духовної академії. На московський патріарший собор його обрали 1990 року. В Росії він був фігурою знаною і шанованою, серед його відзнак є і титул "людина року"
Йому ставлять в заслугу відновлення авторитету церкви після десятиліть занепаду за часів комуністичного режиму та об'єднання Російської Православної Церкви після розвалу Радянського Союзу.
Проте, його репутація у світі була більш суперечлива. Ще у радянські часи, КГБ нагородив священослужителя орденом, що викликало підозри про його співпрацю з тоталітарною державою. Деякі дослідники вказують на співпрацю Алєксія ІІ із КДБ.
Стосунки з Римо-католицькою церквою залишалися прохолодними і він неодноразово відмовлявся від зустрічі з Папою Римським Іваном Павлом Другим і його наступником Венедиктом XVI.
Реакція у світі
Російський прем’єр Путін назвав Алєксія Другого видатною людиною, чия смерть стала великою втратою.
Президент Ющенко, висловлюючи співчуття у зв'язку зі смертю Патріарха Алєксія, сказав, що з життя пішла людина, яка була духовним авторитетом для мільйонів православних вірних.
Він зауважив, що діяльність Патріарха сприяла поверненню суспільства в колишніх радянських країнах до християнських витоків.
Віктор Ющенко також сказав, що Алєксій II надихнув вірних в Україні і вразив, як сказано, «своєю виваженістю та мудрістю».
Алєксій та Україна
Патріарх Алєксій категорично відмовлявся визнавати ту частину Православної Церкви в Україні, яка проголосила непідлеглість Московському Патріархату.
Ще вчора патріарх відправив службу в одному з храмів Кремля з нагоди свята Введення Богородиці діви Марії. Подробиць, причин та дати поховання поки не розголошують.
В Україні патріарх востаннє був влітку - під час святкування 1020-ліття хрещення Русі. Від РПЦ тоді пролунали заяви, що Алєксія ІІ прийняли не на належному рівні. Тут найбільше обурень викликала позиція патріарха щодо УПЦ КП, яку в Росії вважаю розкольницькою.
Також незадоволення викликала відмова з боку Патріарха на прохання Віктора Ющенка визнати, що анафема на гетьмана Мазепу була накладена незаконно.
За статутом російської церкви, нового патріарха мають вибрати на Помісному соборі в наступні 6 місяців. На цей період Синод РПЦ має призначити виконуючого обов’язки духовного лідера.
За церковними правилами, найвищою посадовою особою церкви після смерті патріарха стає архієрей, який є найстарішим за датою висвячення. У даний момент такою особою є лідер УПЦ МП, митрополит Київський Володимир.
Реакція Церков України
Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет висловив співчуття братній Російській Православній Церкві:
« Ми співчуваємо Російській Церкві і молимося за упокоєння Патріарха Алексія. Нехай Гоподь простить всі його гріхи та упокоїть його душу».
Предстоятель Київського Патріархату відправить у Володимирському кафедральному соборі заупокійне богослужіння. Як повідомляє прес-служба УПЦ КП, про "упокоєння спочилого Предстоятеля РПЦ можуть молитися і всі вірні Київського Патріархату за власним бажанням".
Співчуття висловила також Українська Католицька Церква на чолі з кардиналом Гузаром.
Джерело: http://www.bbc.co.uk/ukrainian