реклама партнерів:
Головна » У замках Харківщини замість тубдиспансерів зроблять музеї

У замках Харківщини замість тубдиспансерів зроблять музеї


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Хворих на туберкульоз виселили зі старовинних садиб Харківщини.
До замків знову почнуть водити екскурсії. Маєтки Володимирівка і Шаровка тепер не є "туберкульозними установами". 50 хворих вже перевезли в селище Занки Змієвського району, яке тепер стане їх постійним місцем проживання. Разом з хворими переїхали і лікарі.
Шаровський замок, побудований на початку 19 століття, в 1925 році прийняв перших хворих туберкульозом. Але через 83 роки обласне керівництво вирішило повернути маєтку його вигляд. Перш ніж водити відвідувачів, в замку збираються "убити" паличку Коха, потім - відреставрувати його. Але боротися з туберкульозом почнуть не раніше весни, а взимку, щоб будівля не руйнувалася, його опалюватимуть.
Місцеві жителі мало вірять обіцянкам чиновників. "Як можна убити туберкульозну паличку, яку розводили тут понад 80 років. Помре цей замок в забутті і запустінні, адже поки тут був тубдиспансер, життя підтримувалося", - говорить Людмила Сіроштан.
Величний західноєвропейський замок з розписними залами, камінами і дзеркалами на півстіни в Шаровці побудував поміщик Ольховський. У 1812 році звичайне селище прикрасив маєток в готичному стилі. Сам замок, а також парк з екзотичними деревами через 88 років за борги перейшов у власність барона Кеніга, історія якого була пов'язана не з багатством і власністю, а з любов'ю.
Жінку, яка стала дружиною Кеніга, барон обожнював. І маєток, і його околиці Кеніг облаштовував для коханої. Там є так звана "цукрова гора". Влітку дружина барона побажала покататися на санках і на лижах, тому Кеніг посипав гору біля замку двома тонами цукру. Шарівський замок був любовним гніздечком пари.
Відпочиваючи в Криму, улюблена жінка Кеніга - останнього власника маєтку в Шаровці - зрадила чоловікові біля каменя, а збожеволілий від любові до жінки Кеніг наказав притягнути камінь на трьох волах і встановити на алеї, де найбільше любила гуляти жінка. З тих пір його називають каменем любові.
Садибу в Шаровці сто років тому прикрашали 130 видів дерев. Крім того, на території маєтки були розміщені незвично побудовані будівлі - манеж, стайні, оранжерея і електростанція.
"Навіть при Радянському Союзі не було електрики ще, а тут все електрифіковано було. Там насосна станція була, подавала на двір воду, динамо-машину з Щвейцарії він привіз, і виробляла струм", - говорить Володимир, охоронець.
Історія любові Кеніга, яку досі добре знають жителі Шаровки, закінчилася. У 1925 році садиба прийняла перших хворих на туберкульоз. Ще одна довга історія маєтку тривала б і досі. Декілька сотень хворих гуляли по шаровських стежках.
Але цього року губернатор Арсен Аваков вирішив скоротити кількість "туберкульозних установ" на Харківщині і повернути маєтку первозданний вигляд. На думку керівництва обладміністрації, замки і садиби - це пам'ятники, які є культурною спадщиною Харківщини, а останнім часом Шаровський замок знаходився в жахливому стані. Тому керівництво області прийняло рішення переселити хворих туберкульозом в санаторій "Занки" і провести дезинфекцію, а потім розглянути пропозиції реконструкції маєтку.
Сьогодні в замку тихо, все просочено духом минулого. Колишні працівники місцевого тубдиспансера переїхали в Занки разом з хворими або пішли на пенсію, розповідає кочегар Лідія. Вона працювала тут двадцять років, а сьогодні показує порожні кімнати: блакитний зал, кімната пана, його кабінет, який пізніше став бібліотекою, гвинтові сходи.
Щоб все це не було зруйновано, пояснює віце-губернатор Ігор Терехов, взимку будівля опалюватиметься в щадному режимі. Скоро тут планують провести комплекс відновних робіт. Терехов визнає: туберкульозну паличку, яка стала тут "постійним жителем", знищити не так просто.
"Те, що вона не вивітрюється, - це точно, але є сьогодні способи обробки, завдяки яким забирається повністю паличка туберкульозу", - говорить Ігор Терехов, віце-губернатор.
Вже навесні, говорить Терехов, в Шаровці проведуть дезинфекцію і комплекс лабораторних робіт. Але для того, щоб робити висновки, потрібно не менше року. На основі результатів аналізів і ухвалюватиметься рішення, що робити з садибою далі.
Ігор Терехов підкреслює, що майбутнє Шаровки залежить від багатьох чинників: фінансування, залучення інвесторів, ухвал Кабміну. Але вже сьогодні в селищі розкуплені майже всі порожні будинки під дачі, говорять місцеві жителі. Поки є на що дивитися, люди приїжджають до перлини Харківщини, садиба відкрита для відвідувачів.

Джерело: СТБ, http://stb.ua/newsv.php?item.21710






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

22:00
21-Лис-2024
Перейменування вулиць на Харківщині: проміняють Олександра Олеся на Затишну
Малоданилівська громада вирішила перейменувати три топоніми, що були раніше затвердже
19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
Усі новини