Донецьк. «Україна – НАТО: контури європейської безпеки»
Організатором виступила всеукраїнська громадська організація «Молодий народний рух» за підтримки Міністерства закордонних справ України. Круглий стіл відбувався у форматі виступів експертів, а потім запитань та дискусії. НАТО – це Організація Північно-Атлантичного договору.
Євроремонт чи Європа?
Олег Кокошинський, заступник голови Громадської Ліги Україна-НАТО, на початку заходу висловив свої міркування з приводу історії. «Україна – це не просто частина російської історії, це європейська країна». Він зауважив, що НАТО обирає громадянське суспільство, й Україні вступ до альянсу лише допоможе побудувати гармонійний третій сектор.
«Ми можемо будувати Європу в Донецьку, як закликає Янукович, як закликає Мороз… Але ж це не просто євроремонт. Відносини в суспільстві й в квартирі мають бути чесними і безпечними», - сказав Олег Кокошинський і додав, що Україна не може залишатися поза цією системою безпеки (НАТО - ред).
Найбільший євроатлантист вважає…
Далі виступав доктор історичних наук, викладач історичного факультету та, за словами модератора Івана Крулька, «найбільший євроатлантист Донеччини» Ігор Тодоров. Він поставив таке питання: «Чи існує європейська система безпеки? Я вважаю особисто, що існує, але існує саме у форматі, у контексті євроатлантичної безпеки». Він нагадав присутнім про існування Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ), але пояснив, що її статутні положення не дозволяють виконувати більш ефективні функції щодо збереження безпеки.
«Якогось реального механізму зупиняти конфлікти чи тим більше не дати їм розгортатися ОБСЄ не має», - сказав Тодоров. Він впевнений, що Організація Північно-Атлантичного Договору - це найвпливовіша та найдієвіша організація в цьому плані, це єдина повноцінна діюча система безпеки. «Досвід вирішення питань на тих же Балканах і в Боснії, з часом в Косово, доводить, що це саме так, - впевнений він, - НАТО припинило там війну. Головне, що люди не вбивають один одного, і це принципово».
Європейський союз також дбає про безпеку свого єдиного простору. Чи він спроможний побудувати власну систему безпеки? На це Ігор Тодоров дав свою відповідь. Він згадав про запропонований президентом Російської Федерації Дмитром Медведєвим варіант єдиного європейського простору безпеки. Доктор історичних наук назвав це абсолютно пропагандистським піарним кроком, адже жодних пропозицій у письмовому вигляді жодна європейська країна не отримала. Він завуважив, що з Росією неможливо створити спільну систему безпеки, адже вона не поділяє європейську систему цінностей. Що ж стосується НАТО, то країни-члени мають «ядерну парасольку». «Ми повинні поставити національні інтереси понад усе. Сьогодні вступ до НАТО відповідає таким інтересам», - підсумував Ігор Тодоров.
Олена Федоренко
Джерело: http://www.ngo.donetsk.ua/donsociety/3763