реклама партнерів:
Головна » Донеччина обирає українську мову

Донеччина обирає українську мову


Коментарі: 0 Національна ідея

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Презентація книги Олекси Тихого «Мова - народ» пройшла в Донецьку в понеділок, 15 грудня.
Видатний український педагог та правозахисник Олекса Тихий народився на Донеччині тут і працював. Фактично саме через написання цієї книги автор був заарештований у 1977 році, а книга залишилася у єдиному машинописному варіанті у його друга. Більше ніж через 20 років написання вона не втратила своєї актуальності. Тому що стосується мовного питання, особливо болючого в Донецькій області. Рукопис на цигарковому папері
Широкому колу читачів книгу представив Станіслав Федорчук, координатор Громадянської ініціативи з відновлення історичної пам’яті. «Минулого року до мене звернувся голова української національної скаутської організації «Пласт» отче Ігнатій Воловенко і розповів про ідею видати книгу Олекси Тихого». Виявилося, що рукопис на цигарковому папері зберіг Ярослав Гамза, не зважаючи на обшуки працівників КДБ. За видання книги взялося видавництво «Смолоскип». Син Олекси Тихого допоміг цій справі матеріально. Також з’ясувалося, що в нього є ще один варіант книги, який зберігся краще. Всі інші були поховані в архівах спецслужб. Вже на основі двох варіантів, майже ідентичних, видали книгу.
Іван Коломієць, представник видавництва «Смолоскип», розповів присутнім про саме видавництво та літературний конкурс. Він повідомив, що саме «Смолоскип» відкрив такі імена, як Сергій Жадан, Роман Скиба, Анатолій Дністровий. Він впевнений - майбутній літературний процес України творять лауреати цього конкурсу. Також він поділився з мешканцями Донецька хорошою звісткою. Першу премію конкурсу 2007-го року виграла донеччанка Барбара Редінг.

Що може знати рецидивіст про мову?
Повернулася до самої книги Юлія Стаховська, представник музею дисидентського руху при міжнародному благодійному фонді «Смолоскип». «Укладена ще у 1975 році «Мова-народ» - це збірка цитат висловлювань щодо мови». Шевченко, Франко, Панас Мирний, класики марксизму-ленінізму – на сторінках Тихого вони спілкуються вільною мовою про саму мову. Не завжди автор погоджується з думками, які цитує, але «для об’єктивності» вніс і такі цитати.
Юлія Стахівська трохи заглибилася в біографію Тихого і зазначила, що він був тричі заарештований. «Олекса висловлював антирадянські погляди та вважав, що комунізм в СРСР не будується, а його, в свою чергу, визнали особливо небезпечним, тобто рецидивістом. Він був одним із засновників Української Гельсинської Групи… Тихому пропонували емігрувати, але він залишився. У своїх 12-ти принципах роботи він відповів на питання: «Для чого я живу?» так: «Щоб жило людство, мій народ і мій рід».

Русифіковане місто й перейменування вулиці
Цю книгу рекомендовано для прочитання вчителям української мови, але не тільки. Представник музею пані Стахівська впевнена, що книга піднімає мовне питання, як ніколи, актуальне зараз. «Українські міста завжди русифіковані, тому що люди з села приїжджають і русифікуються замість того, щоб залишатися носіями рідної мови. Це і зараз характерно для України», - переконана вона.

Олекса Тихий був похований у Пермі, помер він у таборі в 1984 році, а в 1989 сталося відоме перепоховання Стуса, Тихого і Марченка, тож тепер тіло педагога у рідній землі. Станіслав Федорчук на останок підсумував: «Тема Донбасу у книзі Тихого – провідна. Головна теза – імітація української освіти відбувається через опір не населення, а чиновників. Це і зараз так. За даними донецького мера лише 30% шкіл в Донецьку українські. А міська рада Дружківки не хоче перейменовувати вулицю Тухачевського на вулицю Тихого, тому що ніби-то не знає, хто такий Тихий. Хоча ініціатива йде від самих мешканців вулиці». Презентація книги пройде також у Маріуполі та в Дружківці, тож представники влади цього міста матимуть змогу побачити, що зробив для їхнього міста та для України Олекса Тихий.

Олена Федоренко
Джерело: http://www.ngo.donetsk.ua/donsociety/3762


Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

08:43
19-Трав-2024
Бокс. Усик переміг Ф’юрі та забрав титул абсолютного чемпіона світу
Володар поясів WBA, WBO, IBF і IBO Олександр Усик (22-0-0, 14 KO) переміг чемпіона WB
21:23
17-Трав-2024
Заява Національного музею історії України щодо незаконних споруд на землях історичного значення
16 травня 2024 року Державна виконавча служба України забезпечила виконання судового
21:13
16-Трав-2024
«Чернігів стародавній» запрошує на відкриття виставки «Гроші наших пращурів»
До Міжнародного дня музеїв у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Черн
16:40
16-Трав-2024
Важливість вибору правильної молочної суміші для дитини

Вибір правильної молочної суміші

20:48
15-Трав-2024
«Укренерго» запровадило аварійні відключення для промислових та побутових споживачів
З 00:00 та впродовж доби 16 травня по всій Україні для побутових та промислових спожи
19:39
15-Трав-2024
Зручний мобільний додаток для замовлення води

Інформація для клієнтів компанії "Молодо" та всіх, хто цікавиться якісною водою дл

21:23
14-Трав-2024
Інформація по постраждалим внаслідок ворожого удару по Харкову
Кількість постраждалих — 17. Серед них 12-річний хлопчик і дівчинка 8 років. Вони у с
21:11
14-Трав-2024
Ентоні Блінкен розкрив деталі безпекової угоди між США та Україною
Державний секретар США Ентоні Блінкен повідомив, що майбутня безпекова угода між Спол
20:31
13-Трав-2024
російські окупанти взяли в полон українців прикордонної громади на Харківщині
Прокуратура розпочала розслідування за фактом взяття у полон цивільного населення при
19:51
13-Трав-2024
Ситуація на Харківському напрямку складна
Ворог б’є по мирним людям, використовує цивільних як живий щит.
Противник нама
Усі новини