реклама партнерів:
Головна » 2008 » Грудень » 20 » Близько 16% українців готові взяти участь у акціях протесту

Близько 16% українців готові взяти участь у акціях протесту


2008 » Грудень » 20
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 920
Погляд. Версії

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
Близько 16% українців нині готові взяти участь у акціях протесту, якщо їхнє матеріальне становище погіршиться, за даними дослідження Інституту імені Горшеніна.
Інші респонденти будуть шукати інших шляхів заробітку. А що змусило мешканців Праги 7 років тому вийти на вулицю? І чим відрізняються українці від інших народів у своїй готовності захищати інтереси ? Який нині градус політичної і соціальної активності українського суспільства? За яких умов люди можуть вийти на вулиці?

Протестувати готовий кожен четвертий українець
Демонстрації та акції протесту, на думку переважної більшості українського суспільства, - це мало ефективний спосіб досягнення цілей і дані опитувань це підтверджують, вважає керівник департаменту соціологічних досліджень Інституту імені Горшеніна Володимир Попович. Люди звикли розраховувати на свої сили і боротися поодинці. «Чим гірша ситуація економічна, тим люди більше опускають голову донизу і шукають корм під ногами. Про політичне в цей час вони забувають і згадують, коли «наїдаються». Чим багатша людина, тим вона більш незалежна, більш самостійна та має змогу голосно про це говорити».
А от на думку соціолога, наукового керівника фонду «Демократичні ініціативи» Ірини Бекешкіної, 25% українців нині готові взяти участь у громадських акціях. Коли кожен четвертий українець не проти вийти на вулиці на мирні акції протесту - це свідчить про високу політичну активність громадян, вважає соціолог. «Ми не вмовляли людей, а просто запитували про те, чи готові вони до акцій протесту, якщо істотно знизиться рівень їхнього життя або ж будуть якісь утиски. Люди відповідали, що готові. А взагалі-то люди влаштовують мітинги та демонстрації, якщо хтось організує цей вихід або коли люди бачать альтернативу та перспективу. Правда, буває ще й третій варіант, коли людей охоплює відчай, злість і гнів, але тоді це вже бунт (перевертання машин, побиття вітрин)».

Причини – соціальні
Помаранчева революція, а ще раніше акція «Україна без Кучми» - були породжені не політичними, а радше соціальними причинами, вважає Володимир Чемерис, член правління Інституту економіко-соціальних досліджень «Республіка», організатор і учасник кількох громадських акцій. «Людей виводили на вулицю соціальні причини, які й досі не зникли, тому є велика ймовірність того, що це знову незабаром повториться. Люди ж повинні задовольняти якось свої соціальні інтереси. Вони не можуть зробити цього зараз і це буде виступ різних соціальних груп проти правлячої соціальної групи в Україні (великого капіталу)».

А що змусило пражан 7 років тому вийти на вулицю?
У січні 2001 року тисячі пражан вийшли на акції протесту проти зміни керівництва одного з телеканалів. Як розгорталися події нагадує чеська кореспондентка Радіо Свобода Оксана Пеленська. «Високе керівництво намагалося поставити свого керівника, що не збігалося з думкою більшості працівників громадського телебачення. Цю людину добре знали зблизька. Ця людина не була професійним менеджером і не була компетентна професійно. Громадська думка збігалась з думкою більшості чехів. Це було спонтанно. Півмільйона людей вийшло на головну центральну площу в Празі. Чехи одноголосно сказали, що цього вони не допустять і була обрана шанована в суспільстві людина. До речі, цей чоловік є й досі керівником громадського телебачення».

Соціальна активність вимагає «образ ворога»
За своїм світоглядом українці перебувають посередині між білорусами і росіянами, зазначає історик Ярослав Тинченко. Перші не здатні до сильного опору, другі - швидко запалюються і так само швидко холонуть. а українці, на його думку, можуть довго терпіти, але коли терпець увірветься, то зупинити їх украй важко. «Наприклад, у часи Богдана Хмельницького. Щоб була соціальна активність, потрібен образ ворога, а на сьогодні цього образу немає. Отже, до протесту, може, й готові (невелика кількість), але проти кого, не зовсім зрозуміло».

А також потрібні лідери та ідеї
Готовність українців вийти на вулицю, найімовірніше, не реалізується, вважає письменник Дмитро Капранов. Для цього необхідні лідери та чітко сформульовані ідеї, а ні тих ні інших в Україні поки що немає. «Я не впевнений, що нам потрібні сьогодні протести. Краще за все для України, на рівні самоорганізації громади, було б провести чергові вибори, які будуть наступного року. А це будуть унікальні вибори – вибори без грошей, адже криза видавила фінансову базу. І сьогодні підкуп виборців грошима не передбачається. Це означає, що повинен бути застосований інший метод діалогу з громадами. І тут уже є шанс, що не найбільш грошовиті чи балакучі переможуть на виборах, а ті, хто вміє виконувати обіцянки. Криза – це шанс для України створити ідеологію добробуту».

На думку політолога Дмитра Видріна, тривалий час культивувався міф про українців, як про ліниву, вайлувату націю, в якої "моя хата скраю". Насправді ж, вважає він, українцям не меншою мірою, ніж іншим європейцям, властиві потяг до свободи і почуття власної гідності, от лише якою має бути та остання крапля у чаші терпіння?

Наталка Коваленко, Надія Шерстюк
За матеріалами «Радіо Свобода»,
http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1361706.html

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

16:21
29-Бер-2020
Міністри охорони здоров'я, фінансів, інфраструктури можуть залишити Кабмін
Міністр охорони здоров'я Ілля Ємець, міністр фінансів Ігор Уманський і міністр інфрас
13:42
29-Бер-2020
Жінка, яка примудрилась заразити коронавірусом кілька сіл на Буковині, попросила пробачення
Перша хвора на коронавірус на Буковині жінка, яка примудрилася заразити десятки жител
09:35
29-Бер-2020
Кількість випадків інфікування коронавірусом в Україні зросла до 418
Станом на 10:00 29 березня, за результатами досліджень вірусологічної референс-лабора
12:52
28-Бер-2020
2. Реорганізація армії. Тріумфальна весна 1918-го
Після важких і напружених боїв за Київ, ввечері 8 лютого 1918-го українські війська в
09:33
28-Бер-2020
У "Слузі народу" заявили те, що ризик оголошення дефолту в країні зростає
Народний депутат з "Слуги народу" Єгор Чернєв заявив про те, що ризик оголошення дефо
19:30
27-Бер-2020
Міністрів охорони здоров’я і фінансів можуть скоро звільнити
Міністрів охорони здоров’я Іллю Ємця і фінансів Ігоря Уманського можуть скоро звільни
19:22
27-Бер-2020
1. Забуті перемоги. Тріумфальна весна 1918-го
Підручник історії України 10-го класу авторства В. Власова і С. Кульчицького, виданий
13:39
26-Бер-2020
Лауреати Міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя «Тріумф» за 2020 рік
Цю почесну нагороду засновано у 1998 р. Чернігівським медіа-клубом за сприяння Націон
13:35
26-Бер-2020
Спалені нацистами села Чернігівщини у березні 1943-го. ПАМ’ЯТАЄМО!
У березні 1943-го на Чернігівщині нацистські карателі спалили 11 сіл і селищ міського
13:24
26-Бер-2020
Терміновий кредит на картку – перевірені джерела
Де можна взяти терміновий кредит на картку?
Траплялося з вами таке, що
Усі новини