реклама партнерів:
Головна » 2008 » Грудень » 20 » Близько 16% українців готові взяти участь у акціях протесту

Близько 16% українців готові взяти участь у акціях протесту


Коментарі: 0 Погляд. Версії

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Близько 16% українців нині готові взяти участь у акціях протесту, якщо їхнє матеріальне становище погіршиться, за даними дослідження Інституту імені Горшеніна.
Інші респонденти будуть шукати інших шляхів заробітку. А що змусило мешканців Праги 7 років тому вийти на вулицю? І чим відрізняються українці від інших народів у своїй готовності захищати інтереси ? Який нині градус політичної і соціальної активності українського суспільства? За яких умов люди можуть вийти на вулиці?

Протестувати готовий кожен четвертий українець
Демонстрації та акції протесту, на думку переважної більшості українського суспільства, - це мало ефективний спосіб досягнення цілей і дані опитувань це підтверджують, вважає керівник департаменту соціологічних досліджень Інституту імені Горшеніна Володимир Попович. Люди звикли розраховувати на свої сили і боротися поодинці. «Чим гірша ситуація економічна, тим люди більше опускають голову донизу і шукають корм під ногами. Про політичне в цей час вони забувають і згадують, коли «наїдаються». Чим багатша людина, тим вона більш незалежна, більш самостійна та має змогу голосно про це говорити».
А от на думку соціолога, наукового керівника фонду «Демократичні ініціативи» Ірини Бекешкіної, 25% українців нині готові взяти участь у громадських акціях. Коли кожен четвертий українець не проти вийти на вулиці на мирні акції протесту - це свідчить про високу політичну активність громадян, вважає соціолог. «Ми не вмовляли людей, а просто запитували про те, чи готові вони до акцій протесту, якщо істотно знизиться рівень їхнього життя або ж будуть якісь утиски. Люди відповідали, що готові. А взагалі-то люди влаштовують мітинги та демонстрації, якщо хтось організує цей вихід або коли люди бачать альтернативу та перспективу. Правда, буває ще й третій варіант, коли людей охоплює відчай, злість і гнів, але тоді це вже бунт (перевертання машин, побиття вітрин)».

Причини – соціальні
Помаранчева революція, а ще раніше акція «Україна без Кучми» - були породжені не політичними, а радше соціальними причинами, вважає Володимир Чемерис, член правління Інституту економіко-соціальних досліджень «Республіка», організатор і учасник кількох громадських акцій. «Людей виводили на вулицю соціальні причини, які й досі не зникли, тому є велика ймовірність того, що це знову незабаром повториться. Люди ж повинні задовольняти якось свої соціальні інтереси. Вони не можуть зробити цього зараз і це буде виступ різних соціальних груп проти правлячої соціальної групи в Україні (великого капіталу)».

А що змусило пражан 7 років тому вийти на вулицю?
У січні 2001 року тисячі пражан вийшли на акції протесту проти зміни керівництва одного з телеканалів. Як розгорталися події нагадує чеська кореспондентка Радіо Свобода Оксана Пеленська. «Високе керівництво намагалося поставити свого керівника, що не збігалося з думкою більшості працівників громадського телебачення. Цю людину добре знали зблизька. Ця людина не була професійним менеджером і не була компетентна професійно. Громадська думка збігалась з думкою більшості чехів. Це було спонтанно. Півмільйона людей вийшло на головну центральну площу в Празі. Чехи одноголосно сказали, що цього вони не допустять і була обрана шанована в суспільстві людина. До речі, цей чоловік є й досі керівником громадського телебачення».

Соціальна активність вимагає «образ ворога»
За своїм світоглядом українці перебувають посередині між білорусами і росіянами, зазначає історик Ярослав Тинченко. Перші не здатні до сильного опору, другі - швидко запалюються і так само швидко холонуть. а українці, на його думку, можуть довго терпіти, але коли терпець увірветься, то зупинити їх украй важко. «Наприклад, у часи Богдана Хмельницького. Щоб була соціальна активність, потрібен образ ворога, а на сьогодні цього образу немає. Отже, до протесту, може, й готові (невелика кількість), але проти кого, не зовсім зрозуміло».

А також потрібні лідери та ідеї
Готовність українців вийти на вулицю, найімовірніше, не реалізується, вважає письменник Дмитро Капранов. Для цього необхідні лідери та чітко сформульовані ідеї, а ні тих ні інших в Україні поки що немає. «Я не впевнений, що нам потрібні сьогодні протести. Краще за все для України, на рівні самоорганізації громади, було б провести чергові вибори, які будуть наступного року. А це будуть унікальні вибори – вибори без грошей, адже криза видавила фінансову базу. І сьогодні підкуп виборців грошима не передбачається. Це означає, що повинен бути застосований інший метод діалогу з громадами. І тут уже є шанс, що не найбільш грошовиті чи балакучі переможуть на виборах, а ті, хто вміє виконувати обіцянки. Криза – це шанс для України створити ідеологію добробуту».

На думку політолога Дмитра Видріна, тривалий час культивувався міф про українців, як про ліниву, вайлувату націю, в якої "моя хата скраю". Насправді ж, вважає він, українцям не меншою мірою, ніж іншим європейцям, властиві потяг до свободи і почуття власної гідності, от лише якою має бути та остання крапля у чаші терпіння?

Наталка Коваленко, Надія Шерстюк
За матеріалами «Радіо Свобода»,
http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1361706.html

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

20:22
30-Чер-2022
Збройні сили України звільнили від російських окупантів Одеську область
Збройні сили України повністю звільнили від російських окупантів територію Одеської о
19:48
30-Чер-2022
Село Потьомкіно Херсонської області під контролем ЗСУ
Військовослужбовці 60 опбр провели успішний наступ, у ході якого відбили кілька контр
18:04
29-Чер-2022
Членство в НАТО залишається найкращою гарантією безпеки для України
Офіційний Київ вважає, що Україна вже відповідає стандартам НАТО і зберігає курс на п
17:21
29-Чер-2022
У Кривому Розі не буде жодних «московських», «бурятських» та інших вулиць
У Кривому Розі не буде жодних «московських», «бурятських» та інших вулиць, площ, парк
10:41
29-Чер-2022
На Херсонщині звільнено Зелений Гай і Барвінок
Підрозділи Збройних сил України здійснюють успішний контрнаступ на Херсоном напрямі.
07:04
28-Чер-2022
День Конституції під час війни з російським агресором
28 червня цього року Україна під час повномасштабної війни з російським агресором від
16:31
27-Чер-2022
Ракетні обстріли: у Кременчуці горить ЦУМ, багато загиблих і поранених
Полтавщина. Кременчук.
Окупанти вдарили ракетами по торговельному центру, де б
10:12
26-Чер-2022
Релігійна помста в окупованому Маріуполі: окупанти спалили унікальну бібліотеку
Після візиту московських агентів фсб в рясах стало відомо, що в Храмі ПЦУ Петра Могил
21:22
25-Чер-2022
Про надання Україні офіційного статусу кандидата до Європейського Союзу
Надання Україні офіційного статусу кандидата до Європейського Союзу також можна розці
08:49
25-Чер-2022
Ворог завдав масованих ракетних ударів по Житомирщині: близько 30 ракет
Сьогодні, як і в перший день повномасштабного вторгнення, починаючи з 4:15 ранку воро
Усі новини