Різдво Христове 2009. Як приготувати головні страви Святого вечора – кутю та узвар
Головною стравою Святого вечора є кутя – варена пшениця з медом. Вона символізує родючість і достаток. Ще в період неоліту вважалося, що покійник споживатиме її у потойбічному світі.
Гуцули подають густу кутю, щедро заправляють її горіхами. На Покутті і в Галичині до пшениці додають багато маку – мак і мед здавна були символами багатства і здоров’я сім’ї. Подекуди всипають ще й родзинки.
Варять пшеницю в печі або в духовці. Виймають і дивляться: якщо зерна піднялися – на добробут, якщо ж середина запала — лихе передвістя.
Як приготувати
На 0,5 л пшениці – 200 г маку, 200 г цукру, 2 ст. ложки меду, 100 г горіхів.
Перебрану пшеницю (очищену від луски) необхідно промити декілька разів. Залити гарячою водою і варити без жиру 2-3 години на легкому вогні. Не солити.
Мак запарити, потім зцідити воду і розтерти його в макітрі без цукру до білого молочка. Горіхи дрібно посікти. Зварену пшеницю вимішати з маком, медом, горіхами. Додати за смаком цукру. Розчинити холодною кип’яченою водою (в деяких місцевостях до куті доливають відвар сушених фруктів). На стіл подають в макітрі з дерев’яною ложкою.
Узвар «закликає» врожай фруктів
Це друга обов’язкова страва святвечірнього столу. Густий навар із сушениці (сушених садових плодів) «закликає» врожай фруктів. Узвар готують із яблук, слив, груш. Дехто додає чорноплідну горобину, малину, вишні.
Готовий узвар наливають у глиняний глек. Зазвичай усі святвечірні страви кладуть в керамічний посуд, який зберігають спеціально для цієї нагоди.
Як приготувати
250 г сушених фруктів, літр води, столова ложка меду, 2 ст. ложки цукру.
Сушені яблука, сливи та грушки необхідно промити. Замочити у холодній воді на 2-3 години, щоб набухли. Варити до готовності. У гарячий узвар додати цукру і меду. Настояти кілька годин. Подавати на святковий стіл холодним.
За матеріалами: "Високого замку"