Європейський Союз закликав російський Газпром закачати газ
«Російсько-український конфлікт - це двостороння справа. Ми запрошуємо росіян та українців сісти за стіл переговорів, щоб вирішити цю проблему. Крім того, росіяни повинні виконувати свої контрактні зобов’язання перед європейцями».
Єврокомісія заявила, що Газпром не мав зупиняти постачання газу до Європи, навіть якщо Україна справді відбирала частину газу. Єврокомісія, проте, й надалі не збирається виступати посередником у переговорах України й Росії.
У Брюсселі пройшла двостороння зустріч керівників Нафтогазу і Газпрому. Після цього панове Міллер і Дубина повернулися на переговори до Москви.
Керівник російського газового монополіста Газпром Алексей Міллер протягом минулої ночі провів переговори з паном Дубиною. Це були перші переговори відтоді, як вранці першого січня Росія припинила постачання газу до України.
Одним із не багатьох результатів тих переговорів стало те, що ціну в 450 доларів за тисячу кубометрів газу для України вже не обговорюють, сказав речник Нафтогазу Валентин Землянський.
Перед цим спроби Євросоюзу добитися відновлення постачання російського газу до Європи зазнали невдачі. Євросоюз назвав ситуацію з газом і поведінку як Росії, так і України в цьому конфлікті неприйнятною.
У "Нафтогазі України" заявляють, що газотранспортна система країни працює стабільно і усі регіони забезпечуються газом у повному обсязі. Заступник голови "Нафтогазу" Володимир Триколич каже, що наразі жодних намірів відновити постачання газу для Європи російський "Газпром" не виявляв, однак "Нафтогаз" готовий забезпечити транзит газу у будь-яку хвилину.
Україна і Росія запросили Європейський Союз встановити хто з них винний у припиненні постачання газу, що призвело до драматичних наслідків на континенті.
Білорусія скористалася моментом
Білорусь заявила про підвищення зборів від російської нафти, яка надходить до Європи білоруською територією через нафтопровід Дружба, на двадцять два відсотки.
Кореспонденти кажуть, що Росія вже й так втрачає прибутки через нижчу ціну на нафту, і дії Білорусі випробовують терпець Росії, особливо на тлі суперечки щодо ціни газу з Україною.
Щонайменше сім країн кажуть, що зовсім не отримують газу. Обсяги постачань багатьом іншим суттєво зменшилися.
Ситуація змусила Словаччину запровадити надзвичайний стан. Гостра криза відчувається також у Болгарії.
В обох країнах лунають заклики відновити виробництво на атомних станціях радянської доби.
Центральна Європа потерпає від холоду
Кореспондент Бі-Бі-Сі у Центральній Європі Нік Торп:
«Словацький прем’єр Роберт Фісо закликав в середу запустити ядерний реактор на станції Ясловське Богуніце, який відімкнули лише тиждень тому. Із подібним закликом виступив болгарський президент Георгій Парванов щодо двох блоків на Козлодуйській атомній станції. Закриття реакторів радянської доби було ключовою умовою для вступу тих двох країн до Євросоюзу.
Потужне ядерне лобі завжди вважало цю вимогу ЄС глибоко несправедливою. Болгарія і Словаччина найбільше постраждали від припинення постачань газу. Тисячі домівок залишаються там без тепла. Французький автовиробник Пежо Сітроен зупинив виробництво на своєму заводі у західній Словаччині. Те саме зробила Сузукі на заході Угорщини».
Джерело: http://www.bbc.co.uk