Армія Барака Обами хоче впливу
Виступаючи перед своїми прихильниками у Вашингтоні, новообраний президента США Барак Обама пообіцяв прислухатися до думки американців. Громадські рухи, які підтримували його в ході виборчої кампанії, почули це й запам’ятали. Інтернет-організація Moveon, що можна перекласти як «Уперед», вважається найпотужнішою і прагне впливати на політику нового президента. Говорить її член Елі Парізер:
«Як правило, механізм такий: збирається група впливових людей, які вирішують наступні кроки. У нас це інакше. Наша сила – це наші люди. Вони - це і є Moveon. Рішення ухвалюють п’ять мільйонів членів».
Медицина і екологія
Понад 800 тисяч американців узяли участь в інтернет-опитуванні й визначили таким чином список пріоритетів для нової адміністрації. На першому місці – медичне обслуговування для всіх і так звана «зелена» економічна політика. Щоб цього досягти, потрібна спеціальна стратегія, вважає Девід Еліот з неурядової організації True Majority, тобто - «Справжня більшість». Ці активісти теж борються в Інтернеті за те, що вони називають «прогресивними політичними реформами». Девід Еліот:
«Ми будемо виголошувати наші вимоги безпосередньо на місцях: на прес-конференціях чи демонстраціях. Завдяки Інтернету ми можемо швидко мобілізувати людей. Якщо уряд зробить великий крок вправо, ми готові».
Як вплинути на Обаму?
Макс Уленбек з нью-йоркського форуму імені Брехта застерігає від занадто великих очікувань. Він каже, що американські ліві хоч і досягли своєї головної мети (Обама став президентом), але як бути з іншими цілями? Чи виведе Обама війська з Іраку, чи матимуть американські жінки право на аборт, а гомосексуалісти – на одруження? Макс Уленбек:
«Обама розумний. Постає питання: чи зможуть соціальні рухи як частина американських лівих змусити його прислухатися до них? Чи вдасться скористатися потенціалом підтримки Обами на виборах, щоб вийти за межі того, що було обіцяно під час виборчої кампанії?»
Зміни знизу вгору
Чимало громадських активістів переконані, що кращі ідеї народжуються поза межами конгресу США. Обама сам наголошував, що «зміни відбуваються знизу вгору, а не навпаки». Так думає і Девід Еліот:
«На локальному рівні Америка пережила таку активність населення, якої не було від 60-х років. Там надія для американської демократії, а не в Конгресі. Вибори сколихнули Америку. Але не тому, що це був Обама, а тому, що люди його підтримали. Це були їхні надії й сподівання на Америку, про яку ми можемо мріяти».
За матеріалами кореспондентів
Джерело: Deutsche Welle, [url=http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3963131,00.html]http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3963131,00.html[/url]