У Луганській області завершено роботу в рамках проекту "Український мартиролог ХХ століття"
Проект передбачає створення централізованого автоматизованого обліку громадян України, репресованих за політичними мотивами. Активну участь у цій роботі взяли співробітники Управління СБУ в Луганській області.
Важливим етапом розсекречення архівних матеріалів, що стосуються політичних репресій тоталітарного періоду, є аналіз і обробка фондів часів репресій, які зберігаються в Галузевому державному архіві та архівах регіональних органів СБ України. Співробітниками Управління СБУ в Луганській області в рамках проекту «Український мартиролог ХХ століття» оброблено понад 19 тисяч справ. Головним чином це кримінальні справи 30-х років - періоду, коли політичні репресії були масовими. За деякими кримінальними справами, які зберігаються в архіві УСБУ в Луганській області, проходило до декількох десятків чоловік. Наприклад, у справі про «контрреволюційну організацію», нібито викриту в Луганську та інших містах регіону, проходило 66 «ворогів народу». Інша кримінальна справа - щодо антирадянської діяльності «релігійно-монархістської організації», - налічувала 33 фігуранти. У 80-і роки ці безневинно засуджені люди були реабілітовані.
Підготовлені дані відправлені до Галузевого державного архіву Служби безпеки України для їх подальшого централізованого та автоматизованого обліку. Узагальнення і аналіз матеріалів, що надходять з областей, дозволить не тільки уточнити кількість потерпілих від тоталітарних репресій в Україні з 1927 по 1990 рік (наразі встановлено кількість постраждалих понад 1 мільйон), увічнити їх пам'ять, але і забезпечити максимально спрощений доступ усіх громадян до архівних документів радянських органів державної безпеки та їх електронних копій.
Робота, пов'язана з реабілітацією жертв політичних репресій, завжди була важливим напрямом діяльності Управління СБУ в Луганській області. На початку 90-х років було переглянуто і передано до обласного державного архіву близько 13 тисяч справ відносно осіб, в 30-і роки засуджених несудовими органами. Усього реабілітовано більше 30 тисяч громадян України, уродженців і жителів Луганської області, які стали безвинними жертвами сталінізму.
В архівах Служби безпеки України зберігається значна частина національної архівної спадщини, зокрема, матеріали, що мають велике значення для сучасного осмислення минулого нашого народу. СБУ і надалі сприятиме їх розсекреченню і оприлюдненню, щоб на історичній карті України не залишилося «білих плям».
Прес-центр СБ України