Народні та християнські свята. Святої великомучениці Тетяни
Свята мучениця Тетяна народилася у знатній римській родині. Батько, таємний християнин, виховав доньку відданою Церкві та Богу.
Коли Тетяна досягла повноліття, вона стала байдужою до багатства та інших благ і полюбила всім серцем духовний спосіб життя. Вона назавжди, відмовилася від подружнього життя і за доброчесне життя була призначена дияконисою Римської церкви. На цій посаді вона з ретельністю доглядала за хворими, відвідувала в’язниці, допомагала незаможним, намагаючись постійно догодити Богові молитвами та добрими справами.
При імператорі Олександрі Севері ( 222-235 рр.) свята Тетяна за сповідання Ісуса Христа прийняла мученицьке страждання від римського міськуправителя Ульпіана (близько 225 р.) За переказами, святу Тетяну, після різноманітних катувань, кинули на арену цирку (Колізею), щоб лютий лев розірвав її для забави глядачів. Але замість цього лев став лагідно леститися до неї. Тоді святу Тетяну усікли мечем. Вісім слуг міськуправителя, котрі мучили святу, увірували в Ісуса Христа, бачачи над нею силу Божу, – і вони теж були після мук усічені мечем.
Згодом великомученицю Тетяну долучили до лику святих.
25 січня Тетянин день широко святкує і студентство. Студенська братія вважає святу Тетяну покровителькою вищої освіти.
Історія говорить, що саме у Тетянин день у 1755 році російська імператриця Єлизавета підписала наказ про заснування Московського університету.
Згодом в одному з флігелів старої будівлі університету було створено будинкову церкву святої Тетяни, а саму святу оголошено покровителькою всього російського студентства.
Неофіційним студентським святом цей день став ще у середині ХІХ сторіччя. У цей час закінчувалися іспити і з нього починалися студентські канікули, власне це і відзначали студенти. У ті часи святкові дійства проходили дуже урочисто – з врученням нагород, проголошенням промов і обов’язковим молебнем у церкві.
Тетянин день для всієї студентської братії це чудова нагода відволіктися від навчання і поринути у веселощі, радісні святкування і пустощі.
Спочатку це свято відзначалось тільки в Москві. Але, згодом його святкувало все російське студентство.
У наш час 25 січня і українські студенти відзначають своє «професійне» свято – Тетянин день. Незважаючи на те, що історія свята сягає своїм корінням у давні часи, традиція відзначати цей день живе й понині. Студентська братія, яка влаштовувала пишні гуляння понад сто років тому, нині гучно та весело відзначає свято молодості, прагнення до знань, завзяття та оптимізму.