Версія для людей з вадами зору
реклама партнерів:
Головна » Історія з димом на Львівщині

Історія з димом на Львівщині


Коментарі: 0 Церква та суспільство

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Минулого року на Львівщині згоріли три давні дерев'яні храми. За останні ж п'ять років в області вогонь забрав 28 дерев'яних церков, а з 1990 року - 38.
За даними ГУ МНС у Львівській області, більшість пожеж трапилася через аварійність електричного обладнання та недотримання правил протипожежної безпеки. Частину церков підпалювали грабіжники після того, як винесли з храму цінні речі. Однак фахівці зазначають, що багато пожеж трапляються через навмисні підпали, організовані не грабіжниками.
- У багатьох випадках, на жаль, відчувається бажання громади, а то й священнослужителів, позбутися дерев'яних церков. Я помітив, що, коли ми відмовляли у дозволі на будівництво кам'яної церкви в селі, де є дерев'яна, ставалися пожежі, - розповів Василь Івановський, начальник управління охорони культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації.
Сьогодні в області є трохи більше як 600 збережених дерев'яних церков. За словами посадовця, часто священики та сільські громади намагаються самостійно перебудувати чи модернізувати споруду церкви, що заборонено законом, оскільки такі церкви зазвичай є пам'ятками архітектури. "Церкви оббивають вагонкою, покривають бляхою, перебудовують і добудовують", - зазначив Василь Івановський.
Чи не найбільшою проблемою є відсутність детального опису та вимірів дерев'яних церков, що унеможливлює їх відновлення після втрати. За словами Андрія Ципка, колекціонера творів сакрального мистецтва та колишнього директора музею сакрального мистецтва Львівської духовної семінарії, сьогодні також неможливо підрахувати вартість цінностей, якими володіють дерев'яні церкви. Адже не існує єдиного державного реєстру речей, які є у храмах, переданих релігійним громадам.
До прикладу, в сусідній Польщі це питання вирішили вже давно - кожна цінна річ у храмі, як і сама будівля церкви, що є пам'яткою архітектури, належить державі. Релігійні громади лише орендують приміщення, відповідаючи при цьому за його повне збереження. У нас власністю держави є лише кілька унікальних давніх церков. Тому релігійні громади можуть будь-що робити із цінностями, які є у храмі, й не відповідатимуть за їх нищення.
На думку Василя Івановського, гарантуванням збереження цінних пам'яток архітектури мають стати охоронні договори між церковними громадами та органами влади. У договорах мають описати цінне майно та визначити відповідальність за його збереження. Однак релігійні громади підписувати їх не поспішають.
За словами Андрія Ципка, держава теж не поспішає навести лад у цій сфері. Є два варіанти: або не розуміють, або комусь вигідно, щоб якомога довше залишався такий стан справ.

Мирослава ІВАНИК
Джерело: "Суботня Пошта", http://www.lvivpost.net/content/view/2998/311






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

14:34
04-Лип-2025
Україна повернула з полону ще одну групу Захисників
Продовжуються обміни згідно зі “Стамбульськими домовленостями”, про це інформує Коорд
14:27
04-Лип-2025
У колишнього міністра оборони Олексія Резнікова проводять обшуки
Національне антикорупційне бюро провело обшуки у колишнього міністра оборони Олексія
14:41
02-Лип-2025
Припинено громадянство України Ореста Березовського (так званого митрополита УПЦ (МП) Онуфрія
За матеріалами СБУ було припинено українське громадянство Ореста Березовського, котри
21:49
01-Лип-2025
Росія сподівається зафіксувати недоторканість УПЦ та повернути її російську ідентичність
28 квітня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в інтерв'ю бразильській газет
13:14
30-Чер-2025
11 років тюрми заочно отримав митрополит УПЦ (МП), який благословив війну рф проти України
За матеріалами Служби безпеки до 11 років позбавлення волі заочно засуджено підсанкці
12:09
28-Чер-2025
ОУН мала свою Конституцію України
Напередодні Другої світової війни, коли стало очевидним, що в центрі уваги тоталітарн
Усі новини

Сollaborator