Розмороження конфліктів на Кавказі

Але багато хто скептично налаштований щодо дієвості таких угод, адже, як зауважують досвідчені оглядачі, 'status quo' не задовольняє жодну зі сторін.
Останнім часом відновилася напруженість у зв’язку з повідомленнями російських ЗМІ, ніби Москва вже почала підготовку до будівництва постійних військових баз у Південній Осетії (у Цхінвалі та Джаві) і Абхазії (в Ґудауті). Частина грузинських мас-медіа відреагували гучними закликами - у відповідь відкрити на грузинській території (можливо, поблизу Поті) американські бази. Загалом ситуація виглядає дуже нестабільною, а шанси владнати політичну суперечку щодо статусу спірних територій - незначні.
На перший погляд може скластися враження, що більше дипломатичне пожвавлення супроводжує інший серйозний конфлікт на Кавказі - щодо Нагірного Карабаху. Виглядало, що переговорний процес отримав свіжий імпульс по тому, як у листопаді російський президент Дмітрій Мєдвєдєв скликав зустріч у Москві, на якій начебто було досягнуто певне порозуміння. А троє співголів Мінської групи - від Росії, США і Франції - і далі здійснюють наполегливі спроби усунути розбіжності між сторонами. Але і в цьому випадку ситуація на місці дає підстави для тривоги, бо збройні сутички тут не порідшали, а навпаки, почастішали.
З вірменського боку, дипломатичні зусилля ускладнюються новими скаргами з боку вірмен Карабаху, що вони не залучені до цього процесу. А в Азербайджані внутрішньополітична ситуація зараз напруженіша та складніша, ніж будь-коли в останні кілька років. Вбивство кільки тижнів тому генерала Раіля Рзаєва - командувача військово-повітряними силами; дедалі жорсткіше придушення незалежних голосів у ЗМІ і гостра критика на адресу Туреччини - як від уряду, так і опозиції - за начебто „зраду" азербайджанських інтересів у зближенні Анкари з Вірменією, - все це говорить про зростання нестабільності всередині Азербайджану, де різні інтереси змагаються за політичний вплив.
Поділи в обох сторонах карабахської суперечки не дають якихось підстав для оптимізму. Вони також посилюють можливість дестабілізації з боку зовнішніх чинників - саме це підкреслює потребу залучити до врегулювання конфлікту великих міжнародних гравців - особливо президентів Обами та Мєдвєдєва - які мають взятися за цю не вельми приємну справу і дійти загального порозуміння.
Джерело: Малколм Газлетт, Бі-Бі-Сі, Лондон, http://www.bbc.co.uk/ukraini....t.shtml
|
|