реклама партнерів:
Головна » Гавел виступив за розширення НАТО за рахунок України і Білорусі

Гавел виступив за розширення НАТО за рахунок України і Білорусі


Коментарі: 0 ЄВРОІНТЕҐРАЦІЯ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Однією з головних тем міжнародної конференції, присвяченої 10-річчю вступу Чехії до НАТО, яка нині проходить у Празі, є історична перспектива Північноатлантичного альянсу, а значить, і його можливе розширення на схід, пише Ольга Калініна для Radio Praha.
Ось що в інтерв’ю для чеського радіо заявив політик, який привів країну в НАТО, екс-президент республіки Вацлав Гавел: "Я переконаний у тому, що склад альянсу повинен ґрунтуватися на загальних цінностях. Але це і географічне питання. На мій погляд, кордони альянсу повинні збігатися з кордонами України і Білорусі з Росією. Це не говорить про те, що ми є чимось елітарним, закритим для інших. Навпаки, для підтримки добрих партнерських відносин потрібна визначеність. Розмиті кордони завжди вели до конфліктів і навіть воєн".
Яким же хоче бачити Вацлав Гавел альянс через 10 років? "Складно сказати, що буде через 10 років, але я б хотів, аби диктатура у Білорусі і хаос в Україні пішли у минуле. Аби ці країни вступили до НАТО, і аби у Північноатлантичного альянсу були хороші стосунки зі всіма частинами світу. Я також за створення нового блоку безпеки де-небудь на Кавказі, щоб Вірменія, Грузія і Азербайджан підтримували незалежність один одного. Було б прекрасно, аби НАТО ніколи не вдавалося до сили. Але це малоймовірно".
Що думає щодо цього політолог Йіржі Пехе? "Екс-президент Вацлав Гавел висловив своє побажання, а не те, що НАТО може здійснити насправді. Прийняття держави до альянсу пов’язане з виконанням жорстких критеріїв. До них відносяться: демократична система, реформа армії. Якщо за 10 років Україна і Білорусь зуміють пройти процесом політичної трансформації, побажання пана Гавела могло б збутися. Проте з урахуванням реальної ситуації у цих країнах, навряд чи таке можливо".
Згідно з опитуванням, проведеним Центром вивчення громадської думки, більшість чехів проти вступу до НАТО України і Грузії. Про те, чому в опитування не включили Білорусь, нам відповів автор дослідження Ян Червенка: "про Україну та Грузію говориться як про гарячих кандидатів. Білорусь у зв’язку з цим згадується набагато рідше".
Як ви оцінюєте отримані результати? За прийняття України 34%, проти 39%. За Грузію 28%, проти 43% чехів?
"Причиною таких результатів є побоювання, яким чином на розширення реагуватиме Росія. У випадку з Грузією, чехи побоюються, що через територіальні суперечки з Росією альянс буде втягнутий в конфлікт, над яким ми втратимо контроль. Дане запитання не було предметом дослідження. Це моє особисте припущення".
З думкою Яна Червенки згоден і політолог Йіржі Пехе: "НАТО засноване на принципі: "один за всіх, і всі за одного". Це означає, що в разі нападу на одного, на допомогу повинні прийти усі інші. Україна і Грузія сприймаються більшістю чехів як нестабільні політичні режими".

Джерело: http://ua.korrespondent.net/world/774188






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини