реклама партнерів:
Головна » «Чи знає сама Україна, хто був Іван Мазепа, чи оцінила його велич належно його рідна нація? Очевидно, ні», – переконаний Віктор Ющенко

«Чи знає сама Україна, хто був Іван Мазепа, чи оцінила його велич належно його рідна нація? Очевидно, ні», – переконаний Віктор Ющенко


Коментарі: 0 Свята. Пам'ятні дати

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У рамках відзначення 370-ї річниці від дня народження Івана Мазепи Президент України Віктор Ющенко відвідав культурно-просвітницький захід «Мазепинський вечір», що відбувся у Національній опері.
«Сьогодні вперше відзначаємо день народження Великого Гетьмана на державному рівні. Вшановуємо постать величну і водночас досить трагічну», – сказав у своєму виступі Президент, нагадавши – жоден діяч української історії не викликав більшого зацікавлення і гостріших дискусій у світі, ніж постать Івана Мазепи.
«Чи знає сама Україна, хто був Іван Мазепа, чи оцінила його велич належно його рідна нація? Очевидно, ні», – переконаний Віктор Ющенко. Серед причин такої ситуації він, зокрема, назвав масштабність особистості гетьмана та стереотипи, які нав'язувалися протягом століть.
«Таврування Гетьмана у попередній, у тому числі й нашій бездержавній історії, за так звану зраду набуло характеру затяжної істерії. Досить дивитися на власну історію чужими очима. Погляньмо на Мазепу очима власними, українськими», – відзначив Президент.
У цьому контексті він нагадав, що у період гетьманства Мазепи Україна пережила політичну стабілізацію й економічне піднесення, розквіт церковно-релігійного життя, національної культури та освіти.
«Мазепа покінчив із Руїною і розпочав відродження України як складової частини європейської цивілізації. Як політик і патріот він, передусім, прагнув об'єднати землі Лівобережжя, Правобережжя, Запорожжя та Слобожанщини в єдиний український організм», – наголосив Президент, додавши, що гетьману вдалося сформувати з козацької старшини істинно державну еліту. Окремо Президент відзначив «великий дипломатичний талант» Мазепи.
«Розквіт української освіти, науки, мистецтва, книгодрукування у мазепинські часи з повним правом називаємо національним феноменом», – сказав Президент, додавши, що Іван Мазепа також увійшов в історію як істинний подвижник християнства, коштом якого було збудовано, реставровано та оздоблено понад 40 українських храмів.
«Бачимо мудрого політика, будівничого України, мужнього воїна й відданого патріота. Бачимо національного лідера з чіткою державницькою візією», – сказав Глава держави.
Він особливо наголосив, що попри тиск Москви Іван Мазепа наполегливо й послідовно йшов до головної мети: перетворення України на державу європейського зразка зі збереженням традиційного козацького устрою.
«Саме в цьому і тільки в цьому ключі ми, українці, маємо оцінювати й останній державний чин Івана Мазепи. Це була спроба врятувати Україну як державне утворення, спроба відкрити їй європейську перспективу. Про жодну зраду Мазепи не може бути й мови», – переконаний В. Ющенко.
Президент назвав Івана Мазепу продовжувачем справи гетьманів Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського, в яких була одна мета – незалежна Українська держава. «Гетьман Мазепа залишився вірний цій меті до кінця свого життя», – переконаний Президент.
Іван Мазепа дав приклад боротьби за Україну наступним поколінням, заповів їм свою ідею і свою мету, наголосив Президент. «У цьому – його головна заслуга перед Українським народом», – сказав Віктор Ющенко.
«Я прошу увесь Український народ подивитися на власне минуле чистим поглядом», – відзначив В. Ющенко.

Джерело: прес-служба Президента України.






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини