реклама партнерів:
Головна » З думою про Україну. Пам'яті В'ячеслава Чорновола. Погляд з Чернігова

З думою про Україну. Пам'яті В'ячеслава Чорновола. Погляд з Чернігова


Коментарі: 0 ЛЮДИНА. ОСОБИСТІСТЬ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Виповнюється 10 років від дня трагічної загибелі видатного політичного і громадського діяча сучасної України, голови Народного Руху В’ячеслава Чорновола.
Трагічна автокатастрофа на нічній трасі під Києвом, що забрала життя політика, не розслідувана по сьогодні. І попри офіційну версію слідства про звичайну аварію, громадськість вважає це політичним убивством.
На Чернігівщині Чорновіл був багато разів і як кандидат у Президенти України, і як голова Руху, депутат парламенту. Своїми спогадами про Чорновола наша газета попросила поділитися відомого політика і громадського діяча Чернігівщини Валерія САРАНУ.
Він один із засновників «Просвіти» і Руху в області, у часи боротьби за незалежність і на її початку був головою обласного Руху. Нині Валерій Юрійович очолює дирекцію комунального підприємства обласної ради зі спорудження меморіального комплексу Героям Крут. Йому слово.

— Приєднуюся до тих, хто скорботний день загибелі Чорновола з сумом згадує як трагічну сторінку в історії не лише Руху, а й України загалом. Бо він дійсно був видатною особистістю.

Мені вдалося не один рік безпосередньо спілкуватися і працювати разом з В’ячеславом Максимовичем. Ці роки залишаться в пам’яті як час спілкування з видатним політиком, особистістю, світлою людиною.

Під час перших президентських виборів в Україні 1991 року я був довіреною особою Чорновола по Чернігівській області. Добре пам’ятаю, як ми, кілька рухівців, зустрічали Чорновола на кордоні області. У нас була маленька стара машина, зустріч була скромною. І перше, що я запам’ятав, — його прохання: «Хлопці, не робіть ніякої помпезності при моїх зустрічах з виборцями. Я хочу насамперед поспілкуватися з людьми». Запам’яталася скромність Чорновола — людини, що йшла на посаду президента держави, але прагнула бути серед простих людей.

Він провів тоді кілька зустрічей з виборцями в Чернігові. Було дуже багато запитань. Були й різні гострі ситуації, а то й провокації з боку опонентів. Адже то був початок державності. Однак Чорновіл поводився в таких ситуаціях дуже гідно, чітко. Мабуть, далася взнаки його сувора життєва школа, ті випробування в’язниць, таборів, заслань, які він пройшов.

Запам’яталася й така незапланована зустріч в одному із сіл Коропського району. Тут жили його свати. А у нас у дуже насиченій програмі випала якась вільна година, і В’ячеслав Максимович запропонував заїхати до його сватів у гості. Але ми не передбачали, що селом пройшов такий розголос про приїзд Чорновола, і в сільському клубі незаплановано зібралися сільські жителі, які дуже хотіли зустрітися з ним. Тоді В’ячеслав Максимович вибачився перед сватами і в першу чергу пішов на зустріч з селянами, де майже годину спілкувався із ними в тому нетопленому клубі. А вже потім на якісь хвилин 15 ми змогли заїхати до сватів.

Майже півтора року я працював у Києві керівником апарату фракції Народного Руху у Верховній Раді. Пригадую Чорновола як політика, що дуже динамічно поводився в сесійній залі. До нього прислухалися не лише соратники, а й опоненти. Навіть закляті супротивники-комуністи затихали, коли Чорновіл виходив на трибуну парламенту.

Добре пригадую момент ухвалення Конституції України в парламенті у червні 1996 року. Я як працівник фракції сидів на балконі сесійної зали, а Чорновіл весь час підходив туди й давав мені все нові доручення, насамперед з підготовки документів. Інколи подовгу там і перебував, на балконі, а сюди до нього підходили соратники, представники демократичних політичних сил, щоб порадитися, виробити якісь спільні рішення. Видно було, що Чорновіл був своєрідним мотором усієї демократичної частини парламенту. А це була важка інтелектуальна робота, було й протистояння між демократичною частиною парламенту і його лівими силами. Мені було дуже цікаво як молодшому політикові спостерігати цей процес. Думаю, величезна заслуга якраз Чорновола у тому, що була ухвалена така демократична Конституція держави.

З ним узагалі було цікаво працювати. Часто ми засиджувалися у фракції до 8 — 9-ої вечора. Коли поточні справи було вирішено, дуже цікаво було послухати В’ячеслава Максимовича у наших бесідах загалом — про політику, про життя.

Спілкувався Петро АНТОНЕНКО
Джерело: "Сіверщина", http://siver.com.ua/news/2009-03-28-1822






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

00:31
27-Квіт-2024
10 найпопулярніших застосунків для смартфонів у цьому році

Глобалізація інтернет-середовища призвела до того, що окремі застосунки мають стаб

21:02
26-Квіт-2024
Резонансне ДТП у Броварах: правоохоронці затримали Майбоженка
Затримано посадовця РДА Київщини, який скоїв ДТП з чотирма постраждалими

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
Усі новини