Храм розбрату. Києво-Печерську Лавру хочуть вилучити зі списку ЮНЕСКО
На свято Благовіщення народні депутати вирушили до Києво-Печерської Лаври. Не молитися, а працювати. У них виїзне засідання. На порядку денному – питання, чи залишиться монастир у списку ЮНЕСКО. Чекаючи на добру звістку, присутні не можуть дійти згоди щодо маршруту. Парламентарів тягне в один бік. У керівництва заповідника – свої плани.
Нарешті перша зупинка. Храм Спаса-на-Берестові. Нині його зачинено на реставрацію. Для парламентарів відкривають.
Сьогодні роботи в церкві зупинені. Пам’ятка стала каменем спотикання між Національним заповідником і священиками чоловічого монастиря Києво-Печерської Лаври. Торік храм передали ченцям. Панотці радіють. Кажуть, реставрують і правитимуть там служби. Керівники заповідника шоковані.
Священики Києво-Печерської Лаври літургісали тут кілька років тому – перед закриттям на ремонт. Від того, що залишили після себе, реставратори плакали.
Передача Спаса-на-Берестові до рук священиків монастиря врятує церкву, вважають міські чиновники. Вони кивають на негосподарність керівництва Національного заповідника. Мовляв, ті продовж багатьох років і самі нічого не роблять, й іншим не дають.
Руслан Кухаренко, керівник управління Київської міськдержадміністрації з охорони культурної спадщини: Якщо з точки зору воно відповідає збереженню, то воно не протирічить принципам збереження храму. Інша справа, що господар мав протягом багатьох років довести храм до експлуатаційної та реставраційної кондиції.
Сьогоні комісія дійшла висновку опротестувати рішення Київради про передачу храму в прокуратурі. Депутати наполягають: богослужіння небезпечні для пам’ятки історії.
Володимир Яворівський, голова комітету Верховної Ради з культури й духовності: Це не можна передавати жодній конфесії , так само як Софія, де не ведеться відправа – лише унікальні свята, наприклад, інаугурація президента. Це абсолютно тотожна, рівна Софії пам’ятка.
Конфлікт навколо храму вже вийшов за межі столиці, ба більше, країни. ЮНЕСКО погрожує вилучити зі свого списку Києво-Печерську Лавру.
Павло Мовчан, народний депутат України, фракція БЮТ: Якщо він охоронний і входить до списку ЮНЕСКО, то нам можуть виставити претензії – що ви, варвари, робите у 20-му сторіччі?
Під час останнього приїзду експертів ЮНЕСКО чиновники похизувалися перед ними тільки президентським будівництвом – Мистецьким Арсеналом і валами Київської фортеці. Тепер урядники чекають на висновки.
Олена ГАЙВАН, Олексій ЖИЛЕНКО
Джерело: СТБ, http://stb.ua/newsv.php?item.25366