реклама партнерів:
Головна » Європейський Союз допомагає Україні реформувати бюрократію

Європейський Союз допомагає Україні реформувати бюрократію


Коментарі: 0 ЄВРОІНТЕҐРАЦІЯ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Інструмент Twinning у ЄС винайшли понад десять років тому, тоді, коли готувалися приймати до Європейського Союзу відразу десять нових країн-членів. Назва походить від англійського twin – близнюк. Брюссельські чиновники хотіли наблизити стандарти роботи державного апарату країн-кандидатів на вступ чи тих, які вже були в процесі вступу, до стандартів європейських «старожилів». Досвід виявився успішним, і тепер його хочуть перенести й на сусідів Європейського Союзу, про вступ яких наразі не йдеться. В Україні перший проект Twinning закінчився у Національній комісії регулювання електроенергетики.
Кабінети чиновників можна назвати «серцем» євроінтеграції: там готують закони, розподіляють кошти, контролюють виконання рішень. Якщо Україна колись стане членом Європейського Союзу, саме чиновники будуть розпоряджатися мільярдами євродопомоги. І філософія європейців проста: зміни ефективність державних служб – зміниш ефективність держави.
Головний стратег Національної комісії з регулювання електроенергетики Валерій Цаплін був основним партнером першого в Україні проекту Twinning із українського боку. Він звертає увагу, що бюрократичні культури в Європейському Союзі та Україні різні: за кордоном відповідальність за ухвалення рішень розподілена між різними рівнями влади, в Україні ж це ієрархічна система, де всі рішення ухвалює перша особа.
«Ми побачили, що може бути і не так, як у нас» – такий перший висновок представника НКРЕ з упровадженого проекту Twinning. Тепер, каже Цаплін, «у межах можливого, наскільки це не є порушенням писаних норм, ми теж намагаємося долучитися до цієї європейської бюрократичної культури, тобто не бюрократизувати надмірно всі процеси».
«Бюрократія – вона всюди бюрократія», – каже Лемлем Саїд Ісса, італійка, яка на два роки переїхала в Україну, щоб допомагати впроваджувати проект Twinning. Найгірший аспект української бюрократії, який вона відмітила для себе, – це відсутність комунікації.
«Дуже важко щось отримати, – каже пані Саїд Ісса. – Все дуже формально. Треба писати листи замість того, щоб підняти слухавку та безпосередньо спілкуватися або скинути щось електронною поштою. А ще треба ці листи перекладати. Все затягує час».
Twinning не вигадує нових проблем. Європейські чиновники приїздять і радять, як розв’язати завдання, яке занесене в план стратегічного розвитку державної установи. Обов’язкова умова – щоб, так би мовити, «спарювалися» відповідні інституції.

Конкурентне середовище ще далеко

Модель, яку пропонували Україні в цьому першому проекті в галузі електроенергетики, це щоб регулювальні органи, які встановлюють правила гри на ринку електроенергетики, були незалежними, їхні бюджети недержавними, а відтак бізнес-клімат у сфері електроенергетики прозорішим та привабливішим.
У цьому проекті Twinning брали участь чотири комісії електрорегулювання з боку ЄС: Італії та Австрії – як старших країн-членів та Чехії й Литви – як країн, які самі нещодавно пройшли ті ж самі реформи.
Раніше Національна комісія України з регулювання електроенергетики була підпорядкована Кабінетові Міністрів. За іронією долі, під час впровадження проекту Twinning вона була переведена під Міністерство палива та енергетики. А коли буде ухвалено закон про її відокремлення та унезалежнення, ніхто не знає.
Наступний проект Twinning планується в сфері регулювання газу. Лемлем Саїд Ісса вже зараз каже, що проект буде складнішим через особливості цього сектору економіки.
Будувати державну службу на європейський манер – це тривалий процес. А час – це гроші. І як у бізнесі: «немає прибутку – це втрата грошей», - так само і з реформами: «стояння на місці – це регрес». Організатори проекту сподіваються, що на бюрократичний Twinning не поширюються закони природи, за якими близнюками треба народитися.

Ірина Туз
Джерело: "Радіо Свобода", http://www.radiosvoboda.org/





QR-код посилання на сторінку




Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:22
28-Бер-2024
Російські спецслужби під прикриттям московського патріархату
Ця війна є цивілізаційною. Без знищення московії як імперії, миру і спокою для Україн
19:46
27-Бер-2024
Пам’яті Героя України Дмитра Романченка з Чернігова
У Небесному війську Захисників України гідне місце займають і уродженці Чернігова — п
19:24
27-Бер-2024
По Харкову вдарили авіабомбами - вперше з 2022-го року
Під ударом Шевченківський район, за інформацією, що перевіряється, ворог застосував д
20:44
26-Бер-2024
П'ять сценаріїв розгортання французьких військ в Україні
Президент Франції Еммануель Макрон своєю заявою про можливе відправлення в Україну за
22:12
25-Бер-2024
Василь Малюк: СБУ обіграла російські спецслужби по всіх ключових напрямках
З початку повномасштабного вторгнення Служба безпеки України значно посилила напрям к
21:20
25-Бер-2024
росіяни вчергове вдарили по Одесі балістикою
Коротко про одеські новини сьогодні.
Росіяни вчергове вдарили по нам балістико
20:29
25-Бер-2024
Війська росії захопили нові території на сході України
Армія Росії просунулася вперед практично на всіх ділянках фронту, де вона штурмує. Пр
20:11
24-Бер-2024
У Чернігові згадали заповіти В’ячеслава Чорновола
24 березня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черні
16:27
24-Бер-2024
Оборонці України - неймовірні!
Ефективність використання засобів, які є в нашому розпорядженні - безпрецедентна. Для
21:09
23-Бер-2024
На Львівщині згорів деревʼяний храм Святого Михаїла
На Стрийщині вогнеборці ліквідували пожежу в дерев’яній церкві
23 березня о 10
Усі новини