реклама партнерів:
Головна » В Україні бензин знову б’є по кишені

В Україні бензин знову б’є по кишені


Коментарі: 0 ЕКОНОМІКА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Вартість найпопулярнішої марки бензину А-95 у кількох регіонах України знову перевищила 6 гривень.
Загалом коливання цін було таким: літр «95-го» спочатку подорожчав у середньому на дві гривні (у двох попередніх роках), а потім ціни стали трохи падати. Тепер – чергове підвищення. І це в той час, коли гривня дещо зміцнилася. (Хоча однією з причин минулого цінового стрибка нафтотрейдери називали різке зміцнення долара). Антимонопольний комітет України порушив справу проти монопольників на ринку пального. Чому ж вартість поживи для авто знову поповзла вгору?

Харківські ціни
У Харкові ціни на «95-й» сягнули 6 гривень 28 копійок за літр, констатує харківська кореспондентка Радіо «Свобода» Юлія Журавльова. «Якщо ще тиждень тому літр 95-го коштував 5 гривень 68 копійок, то сьогодні вже 6-28. Однак, на деяких АЗС, на радість водіям, вартість палива взагалі не змінилася. Саме туди, де ціни менш кусючі, тепер їздить заправлятися Семен Габуцький. Навіть дисконтну картку улюбленої АЗС заховав подалі в гаманець: його заправка серед тих, хто підняв ціни. «Було 5-75, щось таке. Тепер у них 6-28. І тому я перестав там заправлятися, бо не хочу, щоб мене, так би мовити, розводили. І перейшов на інші заправки. Там якраз 5-68, може навіть 5-65».
Чому має платити більше, не розуміє і Михайло Кадомський. Кожного разу, заїжджаючи на АЗС, хлопець думає: на чому ж тепер доведеться економити? «Якщо врахувати, що в усьому світі бензин дешевшає, не зрозуміло, з якої причини в Україні він лише дорожчає. Я менше їздити не буду, але тепер менше грошей витрачу на щось більш приємне. Доведеться в чомусь себе урізати».
На заправках тим часом пояснюють: ціна бензину прив’язана до курсу долара, а він останнім часом не надто й дешевшає. До того ж, мовляв, на світових ринках ціна нафти пішла вгору. Колись вона коштувала 45 доларів за барель, тепер більше 60-ти. Щоправда, водії зауважують: бензин в Україні чомусь відчуває лише подорожчання чорного золота, здешевлення нафти на цінах аж ніяк не позначається».

Звідки подорожчання?
Аналіз Антимонопольного комітету України показує: від початку травня цього року в деяких регіонах підприємства, що працюють на ринку нафтопродуктів, синхронно підняли ціни на бензин, повідомив Радіо Свобода речник Антимонопольного комітету Богдан Яким’юк. «На початку місяця до 19.05 зростання ціни бензину марки А-92 склало 10%, А-95 - 8%. На дизельне пальне ціна зросла на 4%. Оскільки мало місце синхронне підвищення цін у низці регіонів, то Антимонопольний комітет вважає, що могла мати місце антиконкурентна складова. Тож зараз ми ведемо розслідування на цьому ринку».
Подорожчання нафтопродуктів на українському ринку має три причини, зазначив експерт Сергій Сапегін. А саме: зростання паливних цін у світі, завищені цінові рекомендації для українських нафтотрейдерів, а також зниження купівельної спроможності водіїв. «Уряд практикує розрахунок і публікацію цінових рекомендацій, в основу яких покладені ціни постачань нафтопродуктів з європейських ринків в Україну. Зараз ці рекомендації вище ринкових цін. А щодо зниження купівельної спроможності водіїв, то статистика першого кварталу говорить, що об’єми споживання бензину впали на одиниці відсотків. А споживання дизельного пального - більше ніж на 20%».
У найближчі кілька місяців ціна на бензин не буде рости. У цілому порядок цін, що є зараз, буде зберігатися, нас чекають лише незначні коливання, прогнозує Сергій Сапегін. Цьому сприятиме, з одного боку, конкуренція між нафтотрейдерами, а з іншого - послаблення долара та зростання цін на нафтопродукти в доларовому еквіваленті, що впливатиме і на ціни в Україні.
Чи може уряд впливати на чергове зростання цін на бензин? Олексій Нестеренко, директор департаменту з питань газової, нафтової та нафтопереробної промисловості Мінпаливенерго, запевнив Радіо Свобода, що важелів немає, можливі тільки рекомендації нафтотрейдерам. «У нас ринок не регулюється, він конкурентноспроможний. Уряд, в особі аналітично-експертної групи, яку очолює віце-прем’єр, рекомендує нафтотрейдерам певний ціновий коридор. За останні роки нафтотрейдери його дотримуються, плюс-мінус одна копійка».

Міжнародні коливання
Українські фахівці твердять, що в травні бензин на європейському ринку подорожчав на 20%, звідси й наслідки для України. Тим часом кореспондент Радіо Свобода в Брюсселі Віталій Єреміца повідомляє, що ні на власному досвіді, ні згідно з щоденними ціновими зведеннями, особливого подорожчання на автопальне за останні декілька тижнів не зафіксовано. «За свідченнями місцевих моніторингових аґенцій у країнах Європейської спільноти останнім часом жодних, так би мовити, революційних змін у цінах на пальне не було. Якщо на початку місяця на бельгійських заправних станціях за літр 95-го бензину платили 1євро 33 центи, то сьогодні ця ціна приблизно така ж. Найбільший стрибок спостерігався на початку року, коли в січні автопальне подорожчало аж на 4%.
Проте вже сьогодні спостерігається зростання попиту на нафтопродукти. Експерти пояснюють: це реакція на новини про сповільнення кризи. Як результат, незначний ріст цін і на місцевих АЗС. Звичайно, мова йде про 2-3 євроценти, тобто досить незначний відсоток.
Ціни на автозаправних станціях різних країн Західної Європи відрізняються досить помітно. Середня вартість 95-го бензину у Німеччині становить 1євро 29 центів, у Британії – 1 євро 12 центів, а у, так би мовити, низькоподатковому Люксембурзі – тільки 1євро і 7 центів».
Цікаво, що Україна серед десяти держав-найближчих її сусідів посідає друге місце у рейтингу країн, де пальне продається недорого, зазначає експерт у цій сфері Сергій Куюн. Менше, ніж в Україні, нафтопродукти коштують тільки в Росії.

Олександр Лащенко, Марічка Набока
За матеріалами "Радіо Свобода", http://www.radiosvoboda.org/content/article/1741638.html

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Теґі: безин, ціни


Коментарі

avatar

Останні новини

18:53
31-Бер-2023
Повітряні сили України використовують "розумні" бомби JDAM
У Повітряних силах підтвердили використання української авіацією "розумних" авіабомб
20:57
30-Бер-2023
Уряд повернув державі майно Києво-Печерської лаври
Кабінет міністрів 30 березня визнав нечинним розпорядження про безоплатне користуванн
17:10
29-Бер-2023
Архімандрит Авраамій Лотиш вийшов зі складу УПЦ МП і перейшов до канонічної ПЦУ
Член Духовного собору Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври архімандрит Авраамій (Л
19:12
28-Бер-2023
У Варшаві відкрилася фотовиставка про місто-героїв Чернігів
27 березня 2023 року у приміщенні Варшавської школи економіки (SGH) відбулося відкрит
19:36
26-Бер-2023
Доступ до об'єктів Києво-Печерської лаври може бути тимчасово обмежений
На території Києво-Печерської лаври працює комісія з перевірки наявності, умов зберіг
20:02
25-Бер-2023
Чотири воїни повернулися "на щиті" - сьогодні на Чернігівщині їх провели в останню путь
Капітан Алексаха Сергій Леонідович народився 17 червня 1977 року у місті Дніпро (до 2
19:25
24-Бер-2023
Юридично УПЦ МП не зможе підписати нові договори про оренду храмів
Юридично УПЦ МП не зможуть продовжувати оренду через те, що церкви, які підпорядковую
13:58
24-Бер-2023
5 міфів про виразкову хворобу

Ритм життя більшості сучасних людей просто не залишає часу на те, щоб повноцінно в

20:34
23-Бер-2023
Парламент ухвалив законопроєкт, який засуджує та забороняє російську імперську пропаганду
21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт 7253, який після дру
19:15
21-Бер-2023
Донецька область. Під Авдіївкою продовжуються запеклі бої
Під Авдіївкою ( Донецька область) продовжуються запеклі бої, а українські бійці знищи
Усі новини