реклама партнерів:
Головна » 2009 » Червень » 3 » Львів укотре може втратити назавжди цінні відомості про свою історію

Львів укотре може втратити назавжди цінні відомості про свою історію


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Інвестор - ТзОВ "Українські інвестиційні системи", який будує до Євро-2012 готель на вулиці Федорова, надто поспішає з будівництвом і не готовий вкладати гроші в археологічні розкопки, які є обов'язковою передумовою проектування та будівництва готелю. Така позиція може призвести до того, що культурний шар у центральній частині Львова зруйнують без попереднього його дослідження.
Археологи запевняють - дослідження потрібні, оскільки ділянка в центральній частині міста містить збережений культурний шар, інвестор же просто уникає розмови і просить владу допомогти вирішити проблеми... з археологами.
Нагадаємо, у 2007 році на Міжнародному економічному форумі у Львові київська компанія "Українські інвестиційні системи" за рекордну суму - понад 19 млн грн купила право оренди двох земельних ділянок на вулиці Федорова на 49 років. Відповідно до угоди з міською радою, до 2012 року там мав постати сучасний як мінімум чотиризірковий готель. Однак від початку роботи на ділянці суттєво затримувалися. Спершу інвестор довго не міг домовитися з археологами про проведення розкопок.
А в жовтні 2008 року він наважився подати на суд львівських архітекторів ескізний проект готелю, розробником якого виступив головний архітектор фірми "John Seifert Architekts" Дж. Сіферт. Проект закордонного колеги категорично не сприйняли львівські фахівці. Вони вважають його кітчевим та недоречним до місця, тому й відмовилися його погоджувати. Тоді ж всі зійшлися на думці, що говорити про будь-який проект можна буде лише після проведення масштабних археологічних досліджень. Та вже на цій стадії з інвестором виникли серйозні проблеми.
Як стало відомо "Пошті", на ділянці загальною площею 1500 кв. м, де планується будівництво, досліджено не більше 200 кв. м. І навіть ця частина досліджена не у повному обсязі. Уже понад рік незавершеними залишаються розкопки на ділянці Федорова, 23-25, які проводив археолог Юрій Лукомський. Через непорозуміння з інвесторами дослідження на ділянці приблизно площею 60 кв. м так і не закінчили.
- Ми провели дослідження лише на 10-15%, - розповів "Пошті" Юрій Лукомський. - Це була перша розвідка, коли ми дізналися лише про характер культурного шару. Ми з'ясували, де були фундаменти будівель, і виявили мощення XVI - XVII століття. Без сумніву, дослідження цієї бруківки треба продовжити, адже це фантастичний релікт, який заслуговує мінімум на те, щоб його дослідити та зафіксувати. Можливо, доцільно було б ставити питання про її музеїфікацію. Але мені здається, що інвестор не готовий вкладати гроші в археологічні дослідження. Він байдужий до охоронних справ.
Видається, не знайшов спільної мови інвестор і з іншими археологами, які проводять розкопки на вул. Федорова, 22-26 - представниками Рятівної археологічної служби. Вони нині завершують розкопки ділянки. За словами Остапа Лазурка, археолога та керівника розкопок, їм вдалося вийти на рівень XVI століття.
- Ми знайшли масу керамічного та нумізматичного матеріалу, фрагменти шкіри, скла пізнього середньовіччя. Цікаво, що ми знайшли кілька цілих горщиків XIV - XV століття, які були розміщені в дерев'яних конструкціях, призначених для зберігання продуктів, реманенту тощо. Крім того, знайшли глечик зі 150 монетами кінця XIX - початку XX ст., - розповів пан Лазурко.
Попри запевнення археологів, що дослідження обов'язково треба продовжувати, влада міста та області, здається, так не вважає. На переконання Степана Лукашика, начальника головного управління містобудування, архітектури та просторового розвитку Львівської ОДА, певні суперечності між інвестором та археологами справді були, але тепер нібито все залагодили.
- Це нормально, що інвестор не хоче витрачати гроші. Це логічно. Але, наскільки мені відомо, відбулися переговори і археологи з інвестором вже домовилися. Вони мають завершити роботи за два місяці. Водночас нині паралельно йде проектування майбутнього готелю. Інвестор вкладається в графіки зі спорудженням готелю, - переконаний Степан Лукашик.
Щоправда, заява пана Лукашика щиро здивувала представників РАС. Археологи переконані, що дослідження треба проводити далі, а не йти на поводу в інвестора.
- Дослідження потрібно проводити на всій цій території. Нині, згідно із угодами, ми маємо дослідити лише 140-160 кв. м. Ми пропонували інвестору провести повномасштабні дослідження ще хоча б на 400 кв. м, щоб дослідити принаймні третину ділянки. Але інвестор постійно уникав розмови з нами, натомість звернувся до міської ради та облдержадміністрації, щоб допомогли йому "залагодити питання з археологами". Така постановка питання мене просто дивує, - розповів "Пошті" Олег Осаульчук, директор Рятівної археологічної служби.
Цікаво, що, згідно із чинним законодавством, без археологічних досліджень інвестору не можуть дати дозволи на проектування та будівництво. Але, за словами пана Осаульчука, міська рада занадто відстоює інтереси інвестора, тому все можливо.
Уже нині незавершеність археологічних досліджень ніяк не заважає інвестору продовжувати проектування. За інформацією "Пошти", нині розробкою проекту займається інститут "Гірхімпром", який, до слова, не має попереднього досвіду проектування будівель в історичному середовищі. За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища ЛМР, насправді сам проект мало чим відрізняється від того, що пропонували закордонні архітектори. Щоправда, новий проект вже не передбачає знесення будинку на вул. Федорова, 28, що є пам'яткою архітектури національного значення.
- Те, що зараз роблять працівники "Гірхімпрому", ми трактуємо як передпроектні пропозиції. Після цього виконавчий комітет міськради має розглянути їх і надати дозвіл на проектування. У цьому проекті ми передбачили три стадії проектування, - розповіла Лілія Онищенко.
Очевидно, вже невдовзі львів'яни зможуть побачити, як виглядатиме готель на вулиці Федорова. Тоді, вочевидь, і стане зрозуміло, чи враховуватиме проект унікальність місця та його історію.

Мирослава ІВАНИК
Джерело: "Суботня пошта", http://www.lvivpost.net/content/view/4443/311

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

20:22
30-Чер-2022
Збройні сили України звільнили від російських окупантів Одеську область
Збройні сили України повністю звільнили від російських окупантів територію Одеської о
19:48
30-Чер-2022
Село Потьомкіно Херсонської області під контролем ЗСУ
Військовослужбовці 60 опбр провели успішний наступ, у ході якого відбили кілька контр
18:04
29-Чер-2022
Членство в НАТО залишається найкращою гарантією безпеки для України
Офіційний Київ вважає, що Україна вже відповідає стандартам НАТО і зберігає курс на п
17:21
29-Чер-2022
У Кривому Розі не буде жодних «московських», «бурятських» та інших вулиць
У Кривому Розі не буде жодних «московських», «бурятських» та інших вулиць, площ, парк
10:41
29-Чер-2022
На Херсонщині звільнено Зелений Гай і Барвінок
Підрозділи Збройних сил України здійснюють успішний контрнаступ на Херсоном напрямі.
07:04
28-Чер-2022
День Конституції під час війни з російським агресором
28 червня цього року Україна під час повномасштабної війни з російським агресором від
16:31
27-Чер-2022
Ракетні обстріли: у Кременчуці горить ЦУМ, багато загиблих і поранених
Полтавщина. Кременчук.
Окупанти вдарили ракетами по торговельному центру, де б
10:12
26-Чер-2022
Релігійна помста в окупованому Маріуполі: окупанти спалили унікальну бібліотеку
Після візиту московських агентів фсб в рясах стало відомо, що в Храмі ПЦУ Петра Могил
21:22
25-Чер-2022
Про надання Україні офіційного статусу кандидата до Європейського Союзу
Надання Україні офіційного статусу кандидата до Європейського Союзу також можна розці
08:49
25-Чер-2022
Ворог завдав масованих ракетних ударів по Житомирщині: близько 30 ракет
Сьогодні, як і в перший день повномасштабного вторгнення, починаючи з 4:15 ранку воро
Усі новини