Битва під Полтавою – 2009. У Полтаву прибули депутати Державної Думи Росії
«Не дамо переписувати історію!» – така основна теза їхніх виступів. У цьому хорі звучать і українські голоси.
Із заявлених трьох депутатів Державної думи Росії на зустріч до журналістів у четвер прийшов лише один – заступник голови комітету з конституційного законодавства і державного будівництва Сергій Сметанюк.
А пани Марков і Саблін, хоч і були записані у прес-релізі, але так і не з’явилися. Зате прийшов депутат Верховної Ради України Валерій Коновалюк і привів із собою заступника голови Всеросійської громадської організації ветеранів «Бойове братство» Геннадія Шорохова та віце-президента Центру соціально-консервативної політики Петра Іванова.
Пан Іванов чітко зазначив мету Центру, що з жовтня 2008 року діє в Україні: «Однозначна позиція Центру – не допустити переписування історії. А також виробити спільне російсько-українське бачення щодо Полтавської битви та інших історичних дат, які об’єднують наші народи».
Після Полтави – поворот до імперії
А депутат російської Держдуми Сергій Сметанюк розповів, що головний законодавчий орган Російської Федерації розуміє важливість тісних контактів із українськими парламентаріями, зауваживши: «Зустрічі й обговорення відбуваються на регулярній основі».
Що ж стосується Полтавської битви, то Сметанюк пояснив у якому власне контексті має формуватися єдина російсько-українська позиція, щодо Полтавської битви.
«Ми вважаємо, що це одна з найвеличніших битв. Я би прирівняв Куликовську і Полтавську битву. Оскільки ця подія дала можливість розвиватися нашим державам, перш за все – російській імперії. І (почалося –ред.) створення слов’янських держав навколо російської імперії, і (з’явилася – ред.) можливість їм відкрито говорити про свою віру і про ті цінності духовні, які були їм подаровані в результаті цієї перемоги», – зазначив Сергій Сметанюк.
Валерій Коновалюк: «ми дамо по руках»
Але першу скрипку у цих виступах все ж вів український депутат із фракції Партії регіонів Валерій Коновалюк. Найбільше він говорив про гетьмана Івана Мазепу і намагання, за його словами, обілити цю «нікчемну фігуру». Коновалюк порівняв Мазепу з Віктором Ющенком і нагадав, що Мазепа був найбагатшою і найвідомішою людиною тогочасної Європи.
Далі Валерій Коновалюк різко змінив тему і розповів, що Всеукраїнська спілка військовослужбовців і ветеранів, яку він очолює зробить усе можливе для належної підготовки до 65-річчя перемоги у Великій вітчизняній війні і «дасть по руках» усім, хто хоче «змінити історію».
«Я вніс законодавчу поправку про посилення кримінальної відповідальності за глумління над могилами радянських воїнів», – заявив Валерій Коновалюк.
Щоправда він не назвав жодного факту коли такі дії мали місце і не навів жодного конкретного прикладу «переписування історії».
Російська слава на благодійні гроші
Радіо Свобода запитало Валерія Коновалюка про те, на чиї гроші організовується відзначення 300-ліття Полтавської битви? Відповідь була такою: «Бюджетних грошей у цьому проекті немає. Це все фінансується за рахунок благодійних внесків, дуже скромних відрахувань підприємств, громадських організацій і партій. Зокрема і Партії регіонів».
Валерій Коновалюк повідомив, що завтра прибуде ще 100 гостей із Росії для участі в урочистостях. Відвідини Батурина і Конотопа у планах делегації не позначені.
Питання українських журналістів вочевидь не сподобалися ініціаторам і гостям зустрічі. Геннадій Шорохов сказав організаторам:«нужно было провести политинформацию журналістам». «У нас демократія», – відповіли йому.
Свято чи день пам’яті?
Філософ Тарас Возняк, головний редактор часопису «Ї», вважає, що «чітко проставляючи свої акценти» навколо 300-ліття Полтавської битви – Росія демонструє свою слабкість.
«Випливає все з глибоких комплексів, із невіри у те, що насправді Росія може бути і сильною, і демократичною – дружньою державою. Натомість, демонстрування сили у різних формах: від воєнних маневрів та «газової війни» до смішного бігання по полтавських полях», – зазначає пан Возняк.
Урочистості розпочинаються у Полтаві 26 червня. А сам день Полтавської битви (27 червня), відповідно до рішення урядового оргкомітету, рекомендовано провести в атмосфері примирення і жалоби за загиблими під час Полтавської битви.
Ірина Штогрін.
Джерело: "Радіо Свобода", http://www.radiosvoboda.org/content/article/1762924.html