Парламент Японії схвалив закон про статус південнокурильських островів. Російська влада незадоволена
Раніше його було прийнято нижньою палатою і, отже, він набув чинності. Водночас, уряд Японії дає зрозуміти, що нинішній крок парламенту не має юридично зобов'язуючої сили.
Термін "споконвічні території" стосовно Південних Курил регулярно вживають місцеві політики, однак він вперше вводиться в японське законодавство. Зокрема, таке формулювання не використовувалася в чинному досі законі "Про спеціальні заходи, що сприяють вирішенню проблеми північних територій". Прийнятий сьогодні законопроект являє собою пакет поправок до цього документа.
"Ми докладемо, - говориться в одній з них, - всі зусилля для якнайшвидшого повернення північних територій, які є споконвічними територіями нашої країни". Крім того, основна частина поправок спрямована на пом'якшення умов надання державних субсидій самому північному острові Хоккайдо, в першу чергу районам, де проживають колишні японські жителі Південних Курил. Прийнятий сьогодні закон також передбачає заохочення безвізових контактів з нинішнім російським населенням цих островів.
Проголошення Південних Курил "споконвічними територіями" не буде мати "юридично зобов'язуючої сили" для уряду Японії. Про це раніше заявило японське урядове джерело. "Цей законопроект, - сказав він, - розроблено не урядом, а депутатами парламенту".
Крім того, російська влада різко відреагувала на ухвалений у четвер, 11 червня, нижньою палатою парламенту Японії законопроект, згідно з яким Південні Курили проголошуються "споконвічною японською територією" і повинні бути негайно "повернутими".
Так, офіційний представник МЗС РФ Андрій Нестеренко заявив: "Це дуже прикре рішення. Ми його ретельно вивчаємо і докладні оцінки дамо пізніше".
***
Японія претендує на чотири острови Південних Курил - Ітуруп, Кунашір, Шикотан і Хабомаї, - посилаючись на двосторонній Трактат про торгівлю і межі 1855 року, за яким кордон було визначено між островами Уруп і Ітуруп і нині спірні острови було тим самим визнано японськими.
Принципова позиція Москви полягає в тому, що південні Курильські острови увійшли до складу СРСР, правонаступницею якого стала Росія, за підсумками Другої світової війни, і російський суверенітет над ними, що має відповідне міжнародно-правове оформлення, сумніву не підлягає. Однак японці поставили в залежність від вирішення територіальної суперечки підписання мирного договору між двома країнами.
Джерело: http://novynar.com.ua/world/74126