В Сумській області відзначають 350-річчя Конотопської битви. Фото
Президент Ющенко, який взяв участь у відкритті пам'ятного знаку, назвав Конотопську битву однією "із найбільших і найславетніших перемог української зброї" і сказав, що "нація зобов’язана пам’ятати кожну свою перемогу і кожне випробування, бо за них вона рівною мірою несе свою відповідальність і за них зобов’язана робити висновки і приклади."
Віктор Ющенко закликав "не боятися власної історії" і заявив, що нація повинна пам’ятати кожну сторінку своєї історії, яка тривалий час замовчувалася:
"Досить боятися власної історії. Суть боротьби – в одному: скинути чуже ярмо, дати свободу народу. Саме це керувало гетьманами."
Він запропонував занести села Сумської області, на території яких 350 років тому відбулася битва козаків з російським військом, до спеціального реєстру міністерства оборони, назвавши їх «місцями наших перемог».
Пан Ющенко сказав, що на місці битви українці «згадують загиблих і вітають нашу свободу.» Він сказав, що після Переяславської Ради «стала очевидною несумісність двох світоглядів – козацької демократії та деспотизму, породженого імперією».
На місці битви відкрито пам’ятний знак, розташований на в'їзді до села Шаповалівка Конотопського району Сумської області, у вигляді композиції з козацьких шабель, що розрубують щит. Напис на пам'ятнику промовляє: «Тут кувалася слава української зброї!»
Промовляючи у Конотопі, де було освячено козацьку церкву Різдва Пресвятої Богородиці, Віктор Ющенко сказав, що «приклад бою під Конотопом вчить нас одного: якщо ми живемо з українською ідею, ми завжди перемагаємо».
Пан Ющенко назвав Конотопську битву наступницею визвольної боротьби Богдана Хмельницького і попередницею збройного виступу Івана Мазепи.
За словами В. Ющенко, причиною поразки національно-визвольного руху України впродовж історії була нездатністю «проводу нашої нації постати над власними амбіціями».
Віктор Ющенко минулого року видав указ про святкування ювілею Конотопської битви, яку за радянських часів замовчували.
Російське МЗС висловило жаль у зв'язку з наміром України відсвяткувати 350-річчя "кривавої битви через чергову зраду чергового гетьмана".
29 червня 1659 року козаки гетьмана Івана Виговського в союзі з кримським ханом Мехмед-Гіреєм IV біля річки Соснівки під Конотопом розгромили війська царя Алєксєя Михайловича.
Джерело: Бі-Бі-Сі
Фото: Бі-Бі-Сі, УНІАН, прес-служби Президента України.
До святкування 350-річниці битви під Конотопом у місті побудували нову козацьку церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Її віддали Київському Патріархату.
Хрест встановлено на найбільшій могилі, де поховані загиблі під час битви козаки. У 2005 році його встановили сучасні українські козаки. Місцевість має кілька курганів-могил, про які місцеві мешканці знали в усі часи, не дивлячись на панівну ідеологію.
Івану Виговському нещодавно встановили пам'ятник. Але чомусь не в Соснівці, де проходила битва, а в сусідньому селі. Можливо, це наразі перший і єдиний пам'ятник гетьману Виговському, який був правою рукою Богдана Хмельницького, в Україні.
А ось і саме поле Конотопської битви. Місцевість була посічена невеликими річками та притоками. Така специфіка відіграла неабияку роль у перемозі козаків, які, на відміну від московських солдат, добре орієнтувалися в цих краях. Нині ж Конотопська битва нагадує, що в історії України були не лише одні поразки й трагедії!
Відкриття пам’ятного знаку на честь 350-річчя перемоги в Конотопській битві.
Віктор Ющенко взяв участь в освяченні хрестів новозбудованої козацької церкви Різдва Пресвятої Богородиці.