Мазепа – загроза російському міфові
Полтава допомогла сформувати геополітику Європи на три століття. Розгром шведського та козацького союзників сигналізував появу Росії як супердержави та забезпечив російське домінування над Східною Україною на три століття. Петро створив легенду для свого царства. На зміну Московії прийшла Росія. Таким чином його країна могла претендувати на походження від Київської Русі. Петро перетворив Московію з азійської вискочки на європейську імперію. У цій схемі не було місця незалежній Україні. Будь-які заявки на автономію Києва загрожували петровському міфові.
Запал російської полеміки про події 300-літньої давнини свідчить про інтерес Росії до ідеї про майбутнє возз’єднання двох держав. По-перше, Мазепа представляв політичну силу, яка прагнула незалежності. По-друге, він не лише повернувся проти Росії, а об’єднався зі Швецією, тобто з Європою і Заходом. По-третє, для політиків на кшталт Путіна таврування Мазепи зрадником - послання, що нинішні прибічники державності України також зраджують справу слов’янської єдності. РФ пручається інтеграції України в європейські структури, а Путін публічно ставить під питання українську державність. Росія витрачає значні ресурси, щоб завадити Україні сформувати окрему національну ідентичність. Тому битва за значення Полтави настільки ж важлива, як і Полтавська битва три століття тому.
The Wall Street Journal Europe, США: «Історична битва триває»
Серед усіх подій європейської і російської історії Полтавська битва – одна з найменш суперечливих. І шведські, і російські історики погоджуються, що битва поклала край домінуванню Швеції в Європі і позначила появу Російської імперії. Російські і шведські війська билися під Полтавою, а Україна була місцем протистояння. Результат війни був важливим для Англії, Франції, Данії, Саксонії і навіть Туреччини, але мало впливав на Україну.
Причина нової ідеологічної суперечки – той факт, що Мазепа підтримав шведські війська. Те, що Мазепа переметнувся на бік шведів – не більш ніж рядок у його особистій біографії. Він недооцінив силу російської армії. До об’єднання зі шведськими військами Мазепа був проросійським. Він впроваджував московську політику в Україні й зробив більше, ніж будь-який інший гетьман, щоб перетворити Україну на провінцію Російської імперії. А коли непереможна шведська армія з’явилася на українському кордоні, гетьман запанікував і перейшов на бік шведів.
Ющенко оголосив Полтавську битву трагедією і заявив, що поразка шведів позбавила Україну шансу на незалежність і розвиток за європейським зразком. Часом буває, що хтось приписує собі чужу перемогу, а нинішнє українське керівництво приписало собі чужу поразку. Чи істотно відрізняються дивацтва Ющенка від боротьби Кремля із “фальсифікаторами історії”?
The Moscow Times, Росія: «Приписали собі чужу поразку»
Ігор Тимоць
Джерело: "Високий замок"