Донецьку міліцію тренерують німці
Особливо, якщо враховувати ЄВРО-2012, яке наближається, і інциденти останніх років, що відбувалися на наших стадіонах при активній участі фанатів. Тому абсолютно не зайвим буде перейняти деякі форми і методи роботи поліції зарубіжної, але зробити це з урахуванням, звичайно ж, наших реалій. Поліція федеральної землі Баварія (Німеччина) має досвід подібного роду і готова ним поділитися зі своїми українськими колегами. Про це повідомляє прес-служба ГУМВС Донецької області.
Як готувалася німецька поліція до масштабних змагань, зокрема, до Чемпіонату Світу по футболу 2006 року, як правоохоронці працюють з фан-клубами, які нюанси можуть виникнути в процесі охорони громадського порядку? На ці та інші питання люб'язно погодилися відповісти співробітники Інституту підвищення кваліфікації поліції Баварії (м. Айнрінг, Німеччина) Норберт Ескофье і Петер Штарнекер.
"У липні 2000 року стало відомо, що в Німеччині проводитиметься Чемпіонат Світу, і саме ця дата стала відправною крапкою для підготовки поліцейських до проведення цієї першості, - говорить пан Н. Ескофье. - В Берліні був створений штаб, де зібралися представники поліції міністерств внутрішніх справ всіх федеральних земель ( у Германії 16 федеральних земель, і в кожній своя поліція федеральної землі і свої закони – прим. авт). Завданням штабу було, перш за все, вивчення досвіду по проведенню таких заходів у всіх країнах, досвіду по боротьбі з футбольними хуліганами".
Штаб розробив спільну концепцію забезпечення правопорядку під час першості, а вже на її основі кожна федеральна земля розробляла свою індивідуальну. У 2005 році ми провели її перевірку на практиці - організували генеральну репетицію майбутньої першості. Тобто запросили футбольні клуби різних країн на дружні зустрічі, куди ті приїхали разом з фанатами. У цьому ж році були розгорнені широкомасштабні учення поліції і рятувальних служб.
А приблизно за два роки до початку першості ми почали інтенсивну роботу по підвищенню кваліфікації поліцейських, що брали безпосередню участь в Чемпіонаті: проводили спеціальні семінари, тренінги, моделювали ситуації з агресивними хуліганами і фанами.
Німецька поліція дуже ретельно вивчала дії французьких колег, де світова першість супроводжувалася численними хуліганськими витівками, а реакція на них з боку правоохоронців не завжди була належною. Як говориться, вчилися на чужих помилках.
За словами пана Н. Ескофье, велика увага приділялася знанню мов і психологічній підготовці поліцейських: накопичували дані про співробітників, що володіють іноземними мовами; вартових порядку учили як ненасильницькими методами можна погасити конфлікти в середовищі уболівальників. Завдяки цьому деякі конфлікти, що загрожували перерости в кримінальне беззаконня, удалося локалізувати і запобігти. Формувалися групи психологів, які могли вступити в переговори в разі захоплення заручників, працювати з жертвами і з тими поліцейськими, які безпосередньо беруть участь в стресових ситуаціях, пов'язаних з наданням допомоги тяжко постраждалим громадянам.
У Баварії ігри Чемпіонату Світу проходили в двох містах – Мюнхені і Нюрнберзі. Тренування, які проводили поліцейські спільно з рятувальниками, пожежниками, медиками, мали різні сценарії. Наприклад, як діяти і взаємодіяти, якщо серед уболівальників виявлена бомба з радіоактивною начинкою. У таких ученнях брала участь єдина на всю країну спеціальна поліцейська група, яка займається радіоактивними злочинами. Інший гіпотетичний варіант: на мюнхенському стадіоні «Альянс Арена», який розрахований на 66 тисяч глядачів, стався вибух, багато убитих і поранених (цю роль виконували близько 300 статистів).
Саме в ході таких тренувань ставали зрозумілими слабкі місця. Наприклад, те, що може виникнути велика проблема з транспортуванням травмованих. Ставало ясним, де, враховуючи неширокі проходи і круті сходи стадіону, при масовій паніці легко виникає тиснява, і так далі. Складною проблемою, як з'ясувалося, може стати «сортування» постраждалих. Річ у тому, що важко поранений чоловік, як правило, мовчить (може знаходитися без свідомості, бути у шоковому стані), тоді як той, що отримав відносно легкі травми, активно волати про допомогу. Тут легко помилитися – почати підтримувати активних постраждалих, і тим самим зменшити шанси на життя людей, що потребують термінової допомоги. Під час тренування з'ясувався ще один нюанс. Пункти надання допомоги були розгорнені дуже близько від стадіону і могли бути легко зметені натовпом, що біжить. Тому було вирішено винести їх далі, а також побудувати на випадок надзвичайної ситуації ще і декілька великих стаціонарних.