реклама партнерів:
Головна » 2009 » Липень » 22 » Чернігівщина. Археологи розкопали у Любечі печеру святого Антонія. Фото

Чернігівщина. Археологи розкопали у Любечі печеру святого Антонія. Фото


2009 » Липень » 22
Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Про селище Любеч – колишню княжу резиденцію – нині пишуть у місцевих і всеукраїнських засобах масової інформації. Цього року археологи розкопали тут печеру святого Антонія.
Археологічну експедицію очолював Володимир Руденок, зав. відділом наукових досліджень печер та памяток археології Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”. Спільно з студентами Чернігівського педуніверситету та колегою – Тетяною Новик, науковим співробітником відділу фондів, вони знайшли вхід до печери святого Антонія. Часу на пошуки підземної споруди довелося витрати чимало.
Антоній Печерський, засновник Києво-Печерської лаври та печерного комплексу у Чернігові на Болдиних горах, народився у Любечі у 983 р. Тут він і викопав свою першу печеру. На жаль, вона не збереглася.
У 1692 році монахами Києво-Печерської лаври Інокентієм Щирським та Іоною Можевським на честь 600-річчя пам'яті святого Антонія викопана в Любечі печера (її любечани називають “ближньою”). Йшов час, підземна споруда почала руйнуватися.
У ХІХ столітті граф Милорадович вирішив відновити печеру святого Антонія. За його наказом розкопали печеру, створили в ній капличку, а поряд ще й криницю зробили.
В радянський період тодішні місцеві керівники не дбали про любецькі храми. Зокрема, найкрасивішу церкву Преображення більшовики використовували під клуб, комору... Храм відкрили лише в 1942 році, відновили й богослужіння. Але 1962 року церкву перетворили на сільпо. Споруду занедбали, на її стінах повиростали дерева, тривалий час вона стояла напівзруйнована.
До речі, споруджена вона Григорієм Милорадовичем 1817 року, як родинна усипальниця (хоча всі члени родини були поховані в Чернігові та Санкт-Петербурзі).
І лише в незалежній Україні, в 1992 році, Преображенську церкву відремонтували. Нині вона єдиний діючий храм в Любечі. Хоча, за переказами в містечку у ХІХ ст. було близько десяти церков, але всі вони зруйновані, останньою – церква святої Ганни у 1963 році.
Постраждала в радянські часи і печера святого Антонія, у 1920 році її зруйнували й засипали.
Шукали чернігівські археологи печеру Антонія за допомогою старих фотографій та свідчень старожилів. Але скільки було радості, коли нарешті її розкопали. У Любеч, на місце розкопок, прибули і голова обласної держадміністрації Володимир Хоменко, і головний архітектор області Володимир Павленко, підтримували й словом і ділом науковців. А любечани тут постійно. Із цікавістю розпитують археологів, пишаються своїм селищем, його історією.
На жаль, дослідникам вдалося викопати лише невеличкий вхід до печери – близько 2 метрів. Далі – руїни, побита цегла перемішана із землею. Археологи знайшли під час розкопок вазони, які використовувалися для вирощування квітів. Дослідники вважають, що печера підпиралася стінками і була обсаджена екзотичними квітами. За народними переказами та писемними джерелами панський сад охороняла спеціально запрошена поліція. Тож, селяни не могли безперешкодно потрапити до печери, щоб помолитися у капличці.
Очевидно, селянам це не сподобалось і вони у 1892 році вирішили викопати на честь святого Антонія свою печеру (нині любечани її називають “дальньою”). Вона збереглася й донині. До “дальньої” печери може потрапити кожен бажаючий, тут стоїть ікона святого Антонія, свічки і квіти.
А ось доля “ближньої” печери невідома, на даний час її розкопки призупинені. Керівництво області вважає, що печеру святого Антонія потрібно відновлювати. Адже вдалося відтворити печеру у Батурині. До речі, тоді допомогли шахтарі ВАТ «Донвугілляпостачання»...
Відновлюється слава древнього Любеча. Рішенням сесії обласної ради створено історико-археологічний музейний комплекс “Древній Любеч”. Планується спорудити давньоруський замок. Намічено також відновити й парк Милорадовичів, колодязь, розчистити озеро. Потрібні чималі кошти. Так, нині складна економічна ситуація в країні. Але, історичну пам'ять й велич Любеча необхідно відроджувати.

Джерело: "Чернігів стародавній"


Дослідники біля печери святого Антонія.

"Ближня" печера святого Антонія.


Залишки вазонів, у яких вирощувалися квіти.
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

14:32
18-Вер-2021
Під посольством Білорусі у Києві збирались активісти: що відомо про захід
Під стінами посольства Республіки Білорусь у Києві активісти громадської організації
18:16
15-Вер-2021
Віртуальний ЛітМузей: від популяризації колекції до інтерактивного навчання
Харківський літературний музей за підтримки Українського культурного фонду розпочав р
11:10
15-Вер-2021
Загроза чи провокація: як Росія створює ажіотаж довкола військових навчань "Захід-2021"
Російсько-Білоруські військові навчання "Захід-2021" розпочалися 9 вересня. Протягом
09:42
15-Вер-2021
Механізм геополітики: що стоїть за російсько-білоруськими військовими навчаннями «Захід-2021»
Відповідно до легенди масштабних військових навчань «Захід-2021», які проходять на те
07:39
15-Вер-2021
У Чернігові відзначили 32-у річницю створення РУХу
«Внесок Чернігівщини у створення Народного Руху України», — під такою назвою 12 верес
23:46
14-Вер-2021
Змістовно від МОЗ: МОЗ оновив стандарти медичної допомоги пацієнтам з COVID-19

Стандарт надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція» постійно а

16:38
11-Вер-2021
Анонс. Внесок Чернігівщини у створення Народного Руху України
У ці дні, 8-10 вересня 32 роки тому, у Києві в актовому залі Політехнічного інституту
15:49
09-Вер-2021
Проросійська опозиція провела черговий проплачений мітинг під Радою
Сьогодні, у четвер, 9 вересня, під стінами Верховної Ради активісти політичної партії
10:40
09-Вер-2021
Політика протиріч: для чого Росія дискредитує "братню" Білорусь
Росія сприймає Білорусь не просто як дружню державу. Це скоріше як готовий багатоміль
15:11
02-Вер-2021
За 9-х загиблих у серпні Захисників України помолилися у Чернігові
2 вересня у Козацькому кафедральному соборі святої великомучениці Катерини Православн
Усі новини