реклама партнерів:
Головна » 2009 » Липень » 30 » Меморіальний комплекс Степана Бандери в Івано–Франківську перетворюється на комплекс національно–патріотичної неспроможності

Меморіальний комплекс Степана Бандери в Івано–Франківську перетворюється на комплекс національно–патріотичної неспроможності


2009 » Липень » 30
Коментарі: 1 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Меморіальний комплекс імені Степана Бандери в Івано–Франківську перетворюється на комплекс національно–патріотичної неспроможності.
Власне, довершеного меморіального комплексу на Європейській площі в Івано–Франківську немає. Є капітально збудоване, облицьоване житомирським мармуром приміщення зі скла та бетону площею 560 квадратних метрів. Над цією архітектурною порожнечею височіють камінний повстанський хрест і бронзова фігура провідника ОУН, яку не видно з лицьового фасаду.
Матеріальну оболонку комплексу ударними темпами — за шість місяців — звела будівельна фірма «Стандарт–ІФ». Поспішність у цьому випадку була доречною — першого січня 2009–го Прикарпаття готувалося відзначити 100–річчя від дня народження славного земляка Степана Бандери. Авральні роботи на ювілейному будмайданчику пояснювали банальним браком коштів, які почали збирати лише на початку березня минулого року.
Першу тисячу гривень власних заощаджень у порожню тоді скарбничку вніс міський голова Віктор Анушкевичус. Згодом мер обласного центру Прикарпаття гордо назвав спорудження Меморіального комплексу вартістю понад сім мільйонів гривень «найбільшим досягненням 2008 року для всіх іванофранківців–патріотів, а також тих людей, котрі за незалежність України йшли на самопожертву».
У перший день 2009–го, за участю понад десяти тисяч прикарпатців, Меморіал урочисто відкрили, проте відсутність інтересу перших осіб держави до цієї, як здавалося націонал–патріотам, непересічної події згасила залишки їхнього ентузіазму. Через кілька днів після ювілейних реляцій із виставкового залу комплексу прибрали нашвидкуруч намальовані портрети відомих постатей українського національно–визвольного руху та світлини місцевих фотохудожників, а на двері повісили замок.
Патріотична аура довкола знакового об’єкту розвіялася, як літнє полудневе марево. Уже менш як за місяць начальник ЖЕО–4 на оперативній нараді в міського голови повідомив, що залишений без господаря меморіал на Європейській площі став місцем нічних — і зовсім не з патріотичними намірами — зібрань молоді мікрорайону.
Із будівництвом цього об’єкта, як не прикро визнавати, виникла майже така ситуація, як із возом, поставленим поперед кобили, бо експонатів для меморіалу не було й немає. Невже «найбільше досягнення 2008 року» занепаде до стану довгобуду?
«Наразі сам будівельний об’єкт ще не здано в експлуатацію, — повідомив «УМ» міський голова обласного центру Віктор Анушкевичус. — Управління капітального будівництва міськвиконкому разом із підрядниками завершують роботи з установлення та запуску ліфта, що працюватиме всередині комплексу. За різними прогнозами, Комплекс патріотичного виховання імені Степана Бандери може бути зданий в експлуатацію вже наприкінці липня або в серпні цього року. Потім його передадуть на баланс управління освіти і науки Івано–Франківського міськвиконкому».
Невдовзі після цього, запевнив івано–франківський мер, комплекс розпочне роботу. Вже є кандидати на посади директора і методистів центру. У майбутньому тут планують вручати паспорти старшокласникам міста.
Коли настане довгоочікуване «невдовзі», наразі не знає ніхто, адже, згідно з рішенням міськради, у приміщенні комплексу Героїв національно–визвольних змагань України на Європейській площі вже з першого квітня повинен би працювати Центр патріотичного виховання учнівської молоді імені Степана Бандери. Міські депутати визначили штатний розпис працівників Центру з шести осіб та річне фінансування їхньої праці в обсязі 58 662 гривні. За рахунок яких коштів і де шукати експонати для формування експозицій комплексу— залишається загадкою.
Висловлювали припущення, що ними може поділитися Івано–Франківський музей національно–визвольної боротьби, проте його директор Степан Каспрук у розмові з кореспондентом «УМ» категорично відкинув такі пропозиції: «Ми ніколи не погодимося на те, аби віддати частину експонатів музею для оформлення комплексу на Європейській площі чи будь–кому іншому, — запевнив він. — Ми надто багато затратили сил та енергії, формуючи «з нуля» наші фонди. Їх нікуди не можна розтягувати. Це вже — надбання українського народу».
Неважко спрогнозувати, що в кінцевому підсумку опоненти нинішнього мера, особливо в період виборів нового міського голови, зарахують меморіал–«напівфабрикат» на баланс недоробок Віктора Анушкевичуса. Та від цього мало втіхи. Схоже, сучасні послідовники керівників національно–визвольної боротьби ХХ століття, зокрема Головного провідника ОУН Степана Бандери, настільки здрібніли як політичні сили, що навіть не здатні подати голос на захист пам’яті героїв, уже не кажучи про сприяння в пошуку експонатів для новозбудованого комплексу чи хоча б мінімальну фінансову підтримку цього процесу.

Іван КРАЙНІЙ
Джерело: "Україна молода".

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar
1 arsens • 21:48, 30-Лип-2009
Цікаво, коли проектували та будували цей комплекс, хто-небудь зайшов в обласну дитячу лікарню, яка поруч розміщена, і побачив умови, в яких лікують НАШИХ хворих дітей? І думки не з'явилось, що патріотичне виховання і майбутнє країни не стільки в меморіалах сумнівної архітектурної вартості, а в дітях - здорових, розумних, забезпечених і, як наслідок, люблячих свою країну.
Сумно, панове. Цитата: "Батьківщина там, де тебе люблять..."
Мабуть, патріотизм не холодним камінням виховують, яка би форма в того каміння не була. І національна ідея не на пам'ятниках будується.
Сумно і соромно.
avatar

Останні новини

21:54
29-Лис-2021
Що відомо про штам коронавірусної хвороби «Омікрон»
Штам коронавірусної хвороби «Омікрон» Всесвітня організація охорони здоров’я назвала
19:22
29-Лис-2021
На Чернігівщині вшанували пам’ять жертв Голодомору на місці поховання однієї родини
27 листопада в Ічнянській об’єднаній міській громаді Прилуцького району Чернігівської
12:42
29-Лис-2021
Удар по серцю: вплив COVID-19 на серцево-судинну систему
Коронавірусна хвороба COVID-19 впливає на організм людини з різних сторін. І хоча у п
21:55
26-Лис-2021
Тромбоз як ускладнення COVID-19

Серед ускладнень коронавірусної хвороби COVID-19 дослідження все частіше називають

21:33
26-Лис-2021
Чверть коштів українці витрачають на препарати, які не мають достатніх доказів безпеки та ефективності

Про це свідчить аналіз ринку споживання лікарських засобів за 2018, 2019 та 2020 р

21:17
26-Лис-2021
Тестування на COVID-19: різновиди

Вчасне виявлення випадків захворювання на COVID-19 – важлива складова бороть

20:58
26-Лис-2021
Можливості гри на гроші без вкладень

Бажання користувачів поєднати комфортний мережевий відпочинок з отриманням профіту

16:44
24-Лис-2021
Рука Кремля: у Києві «антивакцинатори» пікетували в урядовому кварталі з QR-кодами «Єдиної Росії»
У середу, 24 листопада, кілька тисяч людей прийшли в урядовий квартал Києва на так зв
22:11
23-Лис-2021
Від «Антимайдану» до «Тарифного Майдану»: хто стоїть за організацією проплачених мітингів
Суспільно-політичне середовище України дедалі частіше піддається зовнішнім провокація
09:09
21-Лис-2021
21 листопада. День Гідності та Свободи в Чернігові
21 листопада о 13:00 у Чернігові на Красній площі, біля меморіальної стели «Небесна С
Усі новини