Об'єднання українців у Польщі звертатиметься до міжнародних організацій у разі закриття "Теленовин"
Про це повідомив голова ОУП Петро Тима, передає УНІАН.
Він зазначив, що керівництво TVP, незважаючи на численні заяви про підтримку низки депутатів Сейму Польщі, представників міжнародних організацій, визначних діячів Польщі, заявляє про незмінність свого рішення з серпня закрити програму.
Тима назвав надуманими причини закриття програми, на які посилається керівництво каналу: висока вартість випуску програми та її непопулярність.
Він зауважив, що програму дивляться близько 140 тисяч осіб, що, на думку експертів, є цілком високим показником для таких програм. При цьому, за словами Тими, програму дивляться не лише українці, а й багато поляків, що дозволяє розвивати взаєморозуміння та злагоду між народами, котрі мають складні сторінки спільної історії.
За даними Тими, 25-хвилинну програму, що виходить раз на місяць, готують позаштатні працівники на гонорарній основі.
Голова ОУП повідомив, що це вже третя спроба закриття програми, починаючи з 1995 року, відколи вона почала виходити в ефірі TVP. Попередні спроби - у 1999 та наприкінці 2006 року - були безуспішними завдяки активній підтримці програми українською діаспорою, польськими політиками та громадськими діячами.
Тима висловив сподівання, що TVP все-таки перегляне своє рішення, а в іншому випадку ОУП звернеться до української влади з проханням офіційно через польський уряд вплинути на керівництво телеканалу, щоб воно відмінило рішення про закриття програми.
Крім цього, ОУП планує звернутись до Ради Європи, яка зараз здійснює моніторинг виконання Польщею конвенції про забезпечення прав національних меншин, відомої неурядової організації із захисту прав нацменшин Minority rights group іnternational та депутатів Європейського парламенту.
Тима також назвав дуже позитивним фактом те, що про проблему закриття "Теленовин" також говорять та пишуть в Україні, в тому числі, політики.
Закриття українських "Теленовин" суперечить законодавству та міжнародним зобов'язанням Польщі – правозахисники
Плановане закриття програми "Теленовин" на польському громадському телебаченні (TVP) порушує національне законодавство та зобов'язання Польщі щодо захисту прав національних меншин. Про це йдеться в листі правління польського представництва Хельсінської фундації з прав людини (HFHR) голові правління TVP Пьотру Фарфалу.
HFHR у листі, датованому 28 липня, висловила занепокоєння планованим закриттям єдиної телепрограми українською мовою, що транслюється на всю країну, у Польщі.
Фундація відзначила, що права нацменшин гарантовані національним законодавством, в тому числі, польською Конституцією, та міжнародними угодами, котрі ратифікувала Польща, зокрема, Європейською конвенцією з прав нацменшин.
Крім цього, польська сторона ратифікувала у лютому цього року Європейську карту про регіональні та мови нацменшин, котра набула чинності в країні в червні, яка, серед іншого, передбачає "заохочення та сприяння" випуску телепрограм мовами нацменшин.
"Телевізійна загальнопольська програма є одним із найважливіших механізмів, через яких розпорошені по всій Польщі українці можуть не тільки дбати про свою культуру, але також представляти її "більшості" суспільства", - зазначається в листі.
HFHR зауважила, що така програма сприяє розвитку міжкультурного діалогу між українцями та поляками.
Фундація також висловила здивування аргументом керівництва TVP, що програма закривається через низьку популярність програми, зауважуючи, що не можна порівнювати аудиторію загальнопольських програм зі спрямованими на певну групу людей.
На переконання HFHR фінансова криза не може бути виправданням для закриття програми, оскільки публічне телебачення, серед іншого, має місію забезпечувати інформаційні потреби національних меншин.
Як ми повідомляли, ОУП у спеціальному зверненні закликало керівництво польського громадського телебачення TVP відмінити рішення про закриття з серпня програми "Теленовини" українською мовою.
Довідка
У 38-мільйонній Польщі, за даними перепису населення 2002 року, проживало 30 тисяч українців, які отримали польське громадянство.
За оцінками ОУП, насправді на сьогодні в країні може перебувати від 100 до 200 тис українців.