реклама партнерів:
Головна » Соціологічні дослідження в Україні: виборців тримають за дурнів?

Соціологічні дослідження в Україні: виборців тримають за дурнів?


Коментарі: 2 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Ще до того, як стали відомі конкретні програми кандидатів у президенти України, деякі «технологи» вже малюють своїм "клієнтам" захмарні рейтинги. Але експерти кажуть: «гроші на вітер». Адже виборці не такі наївні.
В інформагентстві «Інтерфакс-Україна» днями відбулася прес-конференція, на якій було представлено «соціологіче дослідження» агентства «Українська проектна система». «Соціологи» методом репрезентативного опитування жителів України отримали доволі несподівані результати: у другому турі президентських виборів, виявляється, має перемогти спікер Верховної Ради Володимир Литвин. Главу уряду Тимошенко Литвин випереджає більш ніж переконливо: 29,8% - 24,1% на користь спікера. Якби до другого туру вийшли Литвин та Янукович, то за голову Верховної Ради вiддали б свої голоси 32,2% виборцiв, а за лiдера опозицiї - 30,8%, - йдеться у повідомленні «Інтерфаксу».
Цитата: "Згiдно з результатами дослiдження, єдиним кандидатом, що показав зростання рейтингу в 1,5 рази за останнiй мiсяць, є Литвин", - наголосив соцiолог агентства "Українська проектна система" Олексiй Ковтун».

Марно витрачені гроші
«Українська проектна система» немає навіть інтернет-сторінки, досі на жодних виборах це агентство не працювало. «На жаль, я не чув прізвища цього соціолога і назви цієї організації», - сказав «Німецькій хвилі» заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко, який працює у цій сфері з 1984 року.
«Я не беруся давати оцінку кожному окремому дослідженню, оскільки для цього потрібно проводити ретельний аудит. Але результати, про які йдеться в оприлюдненому дослідженні суттєво відрізняються від усіх останніх результатів провідних соціологічних служб», - каже Міщенко. За словами експерта, технологія сфальсифікованих результатів опитувань застосовується в Україні досить широко. «Чомусь багато українських політиків вважають, що публікація таких «соціологічних досліджень» може істотно вплинути на електоральну поведінку наших співгромадян. Однак я вважаю, що істотного впливу такі публікації не мають», - зауважує соціолог Центру Разумкова.

«Читач усеїдний»?
Не впевнена у дієвості таких маніпуляцій й аналітик Інституту масової інформації Вікторія Сюмар. «Українські політики чомусь гадають, що це принесе їм успіх. Вони чомусь не беруть до уваги, що українець ще з часів Кучми вміє читати між рядками. Він далеко не всьому вірить, що він споживає. Але політики вважають свій народ дурним і продовжують годувати його такою низькоякісною інформацією», - відзначає експерт ІМІ.
Водночас, даний приклад для Сюмар ілюструє «вдосконалену технологію поширення замовної інформації». «Це явище не нове, ми бачили подібні прес-конференції і в інших інформагентствах. Однак у даному випадку ми бачимо й дуже відлагоджену систему подальшого поширення проплаченої інформації. Це вже серйозне вдосконалення технології. Не просто проведена прес-конференція, але й забезпечена подальша публікація прес-релізу у ЗМІ», - констатує Сюмар.
Повідомлення «Інтерфакс-Україна» про сенсаційні результати Литвина набуло дуже широкого розповсюдження. Зокрема, цією інформацією нагодували своїх читачів майже усі провідні інтернет-видання. «Твердження про те, що медіа має бути бізнесом, в Україні сприйняли аж надто буквально», каже Вікторія Сюмар. «Наш прогноз доволі невтішний: ці технології проплати за появу конкретної інформації будуть домінувати в інформаційному просторі під час нинішньої президентської кампанії».

Довіряй, але перевіряй
Експерт Центру Разумкова Михайло Міщенко радить виборцям порівнювати результати різних соціологічних досліджень. «Треба довіряти насамперед тим компаніям та інститутам, які вже давно працюють на ринку і проводять не лише електоральні дослідження, але й опитування на різні соціальні теми чи маркетингові дослідження. Інститути, які дорожать своїм ім’ям, ніколи не публікуватимуть замовних результатів», - каже соціолог. За словами Міщенка, довіри заслуговують такі провідні центри як «Київський міжнародний інститут соціології», «Социс», «Соціальний моніторинг» та GFK.

Автор: Євген Тейзе
Редактор: Леся Юрченко
Джерело: [url=http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4546157,00.html]"Німецька хвиля"[/url]







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

22:00
21-Лис-2024
Перейменування вулиць на Харківщині: проміняють Олександра Олеся на Затишну
Малоданилівська громада вирішила перейменувати три топоніми, що були раніше затвердже
19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
Усі новини