Народні та християнські свята. День Святого Великомученика і цілителя Пантелеймона
Великомученик Пантелеймон почитається православною церквою як небесний цілитель, покровитель, лікар.
Святий Пантелеймон жив Нікомідії в ІІІ-ІV ст. З юних років вивчав мистецтво лікування, все своє життя присвятив служінню стражденним, хворим, жебракам. Пантелеймон відвідував у темницях в’язнів, серед яких було багато християн, що піддавалися гонінням, і лікував їх від ран.
На цілителя Пантелеймона донесли імператору, і юний мученик був підданий мукам за християнську віру. Господь явив при його стражданнях багато чудес: жорстокі тортури не принесли мученикові ніякої шкоди. Імператор наказав відсікти Пантелеймону голову. Під час страти великомученика з його ран потекло молоко. Страта відбулася в 305 році.
За народним віруванням Святий Пантелеймон здавна вважається охоронцем людей та збіжжя від вогню, спричиненого переважно грозою.
Існувало повір’я, що у разі пожежі необхідно навколо споруди, яка горить, тричі обнести ікону святого Пантелеймона. Найчастіше це робили, коли пожежа сталася від грому.
Цього дня моляться святому Пантелеймону і перед його образом запалюють свічку, – «щоб у полі копи зберіг від пожежі» Існує народне вірування, що хто не шанує цього святого, тому Палій неодмінно спалить копиці сіна, тому його ще називають «Паликоп».
В одній з легенд розповідається, що якось поїхав чоловік возити снопи. І в полі він зустрів незнайомця, що ходив між копами. Чужинець і запитав його:
– Що ти тут робиш?
– Хліб звожу…
– А, хіба ти не знаєш, що сьогодні свято Паликопа?
– Ось як звезу копи, – відповів господар, – отоді й взнаю, що це за Паликоп такий!
Проте, не встиг він підійти до воза, як небо затягло грозовими хмарами, загримів грім і вдарила блискавка, все жито згоріло. А від незнайомця й слід простиг.
На свято Пантелеймона збирають цілющі трави для лікування свійських тварин.
Джерело: "Чернігів стародавній"