реклама партнерів:
Головна » На Чернігівщині видано книгу до 20-річчя Народного Руху України

На Чернігівщині видано книгу до 20-річчя Народного Руху України


Коментарі: 0 Національна ідея

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
За підтримки управління у справах преси та інформації Чернігівської облдержадміністрації та обласної організації Української народної парії щойно побачила світ книга «Боротьба за незалежність України у 1989-1992 роках: Чернігівська крайова організація Народного Руху України за перебудову».
У підготовці видання взяли участь Український інститут національної пам’яті, Чернігівська облдержадміністрація та Чернігівський громадський оргкомітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 20-ї річниці утворення громадсько-політичної організації Народного Руху України за перебудову.
Упорядники книги: представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій БУТКО і секретар Чернігівського громадського оргкомітету з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 20-ї річниці утворення громадсько-політичної організації НРУ за перебудову, помічник-консультант народного депутата України Сергій Соломаха; доцент Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка, кандидат історичних наук Тамара ДЕМЧЕНКО є її відповідальним редактором.
Отже, представлена праця є спільним доробком роботи органів виконавчої влади та ініціативи громадськості.
Збірник відкривають вступне слово голови Чернігівської обласної державної адміністрації Володимира ХОМЕНКА і Героя України, першого Голови Народного Руху за перебудову Івана ДРАЧА. Він складається з наукової передмови Т. П. Демченко, п’яти розділів та іменного покажчика.
У першому розділі «Документи» представлено 65 документів, які висвітлюють історію створення та боротьби Чернігівської крайової організації НРУ в 1989-1992 рр. проти тоталітарного режиму і за незалежність України. Вони зібрані з фондів Державного архіву Чернігівської області, архіву Чернігівської міської ради, архіву Чернігівської обласної організації Української народної партії та особистих архівів учасників тих подій.
У другому розділі «Фотодокументи» упорядники вмістили 26 фотокарток, які дають можливість наочно познайомитися з подіями боротьби 1989 – 1992 рр. і відзначенням на Чернігівщині 20-річчя РУХу у липні 2009 р. Особливу цінність мають фото делегатів Установчого з’їзду НРУ 8-10 вересня 1989 р. від Чернігівщини, «ковбасної революції» у Чернігові у січні 1990 р., перше відзначення пам’яті про Гетьманську столицю – Батурин у 1990 р., встановлення першого пам’ятного знаку Івану Мазепі на Гончарівці у Батурині у липні 1991 р. тощо.
У третьому розділі «Спогади» представлено 27 спогадів учасників і свідків подій 1989-1992 рр. Більшість з них підготовлено авторами на прохання упорядників у першій половині 2009 р. Інші передруковані з попередніх публікацій.
У четвертому розділі «Дослідження та публіцистика» вміщено 8 наукових і публіцистичних статей, які висвітлюють період боротьби проти тоталітарного режиму і за незалежність України. Серед них треба відмітити особливу важливість розвідки ректора Ніжинського державного університету, доктора політичних наук, професора О. Д. Бойка «Феномен «провінційних революцій» у контексті суспільно-політичного протистояння доби перебудови (літо 1989 р. – лютий 1990 р.)», якій події на Чернігівщині чітко висвітлює у всеукраїнському та всесоюзному контексті.
В останньому розділі вперше здійснено спробу скласти список борців того періоду під назвою «Із списку активних учасників боротьби з тоталітарним режимом і за незалежність України на Чернігівщині 1989-1992 роках». Упорядник Сергій СОЛОМАХА зібрав інформацію про діяльність у 1989 – 1992 рр. на 74 особи, але справедливо підкреслив у примітці, що він є далеко неповний.
Видана книга – перша системна спроба документального висвітлення діяльності НРУ на Чернігівщині у період боротьби за незалежність України у 1989 – 1992 рр. Вона призначена для науковців, краєзнавців, студентів й учнів, усіх, кого цікавить героїчна історія народження сучасної держави Україна.

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

22:00
21-Лис-2024
Перейменування вулиць на Харківщині: проміняють Олександра Олеся на Затишну
Малоданилівська громада вирішила перейменувати три топоніми, що були раніше затвердже
19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
Усі новини