Чернігівські ліві намагалися «засудити» пам’ятник гетьману Мазепі
Комуністи, «вітренківці» та соціалісти вимагали включити до порядку денного питання щодо законності спорудження пам’ятника гетьману Мазепі у Чернігові. Їм «підспівували» й регіонали. В запропонованому проекті передбачалося, зокрема «виконавчому комітету міськради звернутися до суду щодо законності встановлення (спорудження) у м. Чернігові пам’ятника Мазепі».
Виступали депутати емоційно, завзято розповідали про Івана Мазепу, обзивали його і пам’ятник всілякими словами. Найбільше старався депутат Віктор Демшевський (Партія Регіонів). Деякі вислови варто й процитувати: «как могли в красном городе поставить памятник отщепенцу, предателю…»; «…заменить всех к чертовой матери членов исполкома» і т.д. Дісталося від пана Демшевського і президенту України, він назвав його «мальчишом-плохишом».
На противагу лівим депутат Володимир Ступак (УНП) запропонував не включати до порядку денного згадане питання. Спокійно й аргументовано виступила Любов Покаржевська (Віче). Вона наголосила, що депутатам нині варто зосередитися на економічних питаннях, а не політичних.
Лівих також цікавило чи надавав дозвіл міськвиконком на спорудження пам’ятника гетьману. Хоча, кожен з депутатів має право ознайомитися з рішеннями виконавчого комітету. Очевидно, народні обранці вирішили, що розпочалася виборча кампанія і час активізуватись. У даному випадку вони хотіли набрати політичні бали за рахунок пам’ятника Мазепі.
Голосування за «мазепинське» питання було поіменним. Лише 20 депутатів проголосувало за включення його до порядку денного (потрібно не менше 26 голосів), 4 – «проти» і 22 – «утримались». Відтак, лівим та ПР не вистачили сил «засудити» пам’ятник гетьману Івану Мазепі, меценату чернігівських храмів.
На знак протесту фракції компартії і ПСПУ залишили сесійну залу.
До пам’ятника Мазепі щодня приходять сотні людей: фотографуються; дивляться на гетьмана з цікавістю й розпитують, що зробив він для Чернігова; вдячно несуть до Івана Мазепи квіти.
Нагадаємо, пам’ятник Івану Мазепі встановлено на Валу, біля Чернігівського Колегіуму, збудованому на кошти українського гетьмана. Він відкритий і освячений 21 серпня. Його будівництво було передбачено генеральним планом розвитку Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Генплан обговорений на громадських слуханнях, а згодом затверджений сесією міськради. Дозвіл на будівництво пам’ятника Мазепі надано Чернігівським міськвиконкомом. Минулої п’ятниці він включений до об’єктів культурної спадщини і віднині є пам’яткою монументального мистецтва місцевого значення.
На жаль, опоненти пам’ятника продовжують боротьбу з Іваном Мазепою. Кілька скарг вже надіслано у міську прокуратуру. Відтак, керівництво Національного заповідника змушене відстоювати законність спорудження пам’ятника меценату чернігівських церков та навчальних закладів.
Сергій Черняков, «Європейська Україна».