Кримські татари отримали лише п’яту частину коштів, обіцяних державою
Кримським татарам надається допомога у кількох напрямках: будівництво житла, надання одноразової індивідуальної допомоги на завершення будівництва індивідуального житла та компенсація витрат на переїзд і перевезення багажу.
Новопризначений голова Державного комітету у справах національностей та релігій Юрій Решетніков повідомив, що кошти йдуть на різноманітні потреби.
«Майже 7 мільйонів гривень пішло на будівництво, спорудження інфраструктури, 600 тисяч направлено на реконструкцію школи в селі Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області. 230 тисяч – на виплату компенсацій на переїзд і перевезення багажу, 271 тисяча на підтримку газет і журналів кримських татар. Також завершено будівництво 16-квартирного житлового будинку в місті Феодосія тощо», – каже Решетніков.
Грошове зволікання не дає задовольнити нагальні потреби
За загальними цифрами і красивими словами чиновники приховують катастрофу, запевняє Рефат Чубаров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу.
«У цьому році в бюджеті передбачено майже 53 мільйони гривень. На сьогоднішній день у Крим надійшло лише 9 мільйонів. На листопад передбачається надходження 14 мільйонів, на грудень – 20 мільйонів. Таке надходження коштів просто не дозволяє їх ефективно використовувати, і є велика загроза того, що в цьому році вони взагалі всі не будуть надані», – непокоїться Чубаров.
Тим часом люди мають цілу низку першочергових потреб, продовжує він. «Більшість кримських татар, 95 відсотків тих, хто повернувся, будуються та облаштовуються самостійно. Для них головне – це створення комунальної інфраструктури. Також одне з найактуальніших питань для нас – це школи. Наприклад, є село, де живе майже 400 дітей, які змушені ходити в міські школи за багато кілометрів від дому», – звертає увагу Рефат Чубаров.
Реєстр колишніх депортованих іще далеко не повний
Найболючіше для кримських татар питання землі також залишається відкритим. Уже майже 4 місяці татари пікетують Кабінет Міністрів України з вимогою надати їм кримську землю, яка нині перебуває в управлінні центральних органів влади.
Для того, щоб об’єктивно оцінювати ситуацію щодо кількості репатріантів та їхніх проблем, Держкомнацрелігій розпочав створення Реєстру колишніх депортованих, які повернулися в Україну.
Зараз до нього внесено лише 50 тисяч осіб. Натомість усього, за різними оцінками, в Криму живе від 200 до 280 тисяч кримських татар.
Марічка Набока
Джерело: Радіо "Свобода"