реклама партнерів:
Головна » 2010 » Листопад » 13 » 40-річний цвіт "Червоної рути". ВІДЕО

40-річний цвіт "Червоної рути". ВІДЕО


2010 » Листопад » 13
Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Днями в книгарні «Смолоскип» відсвяткували 40-річчя однієї з найбільш популярних українських пісень “Червона рута”. Звісно, про “Червону руту” неможливо говорити, не згадуючи її творця – Володимира Івасюка, доля котрого була не менш славетною за долю його пісні.
“Червона рута” виростала протягом трьох років – у 1967 році до рук Івасюка потрапила збірка коломийок, серед котрих він знайшов і рядки про загадкову рослину червону руту. Аж до 1970 року композитор збирав про неї як наукові, так і фольклорні відомості, намагаючись відділити істину від міфу задля того, щоб потім змішати їх ще майстерніше.
Досі в музеї Володимира Івасюка в Чернівцях зберігається лист науковця, що ще тоді стверджував, що жодної червоної рути не існує, є біла й жовта рута. Тож, дана рослина просто поетична деталь українського фольклору. Але Івасюк був впевнений – свою руту він знайде.
– Місце червоної рути не тільки в історії України, але й в серці кожного з нас займає особливе місце. Мабуть, немає людини, яка хоча б раз у житті не співала Червону руту, – переконана перша директорка Чернівецького меморіального музею Володимира Івасюка Парасковія Нечаєва. – ЇЇ співають і наші друзі, і наші вороги. «Червону руту» виконували багатьма мовами, але найчастіше вона звучала тією мовою, на якій створив її автор. У Чернівецькому музеї зберігається багато записів різних варіантів виконання українськими гуртами, грузинським ансамблем і навіть кубинською співачкою. Та, на жаль, більша частина записів просто не збереглась.
Уперше “Червона рута” зазвучала у вересні 1970 року в авторському виконанні Володимира Івасюка в телепередачі “Камертон гарного настрою”. Тоді її “хрещенним батьком” став звукорежисер чернівецького телебачення Василь Стріхович.
– Я тоді ще отримав догану, – згадує він. – Після виходу в ефір того “Камертону”, мене до себе викликав начальник і почав кричати: “Что это еще за песни?». Добре, хоч не вигнали. А пісні ми тоді записували ночами. Уночі студія вільна й пиши, що хочеш. Та були і свої труднощі – уночі не лише людину, а й голос треба розбудити. Тож, гарно щось записати виходило лише вже на світанку після двадцятого дублю.
Теплі спогади про Володимир Івасюка зберегла його колишня однокласниця Віра Хом’юк, котру композитор запросив до зйомок кінофільму “Червона рута”. За її словами, уперше вона почула пісню саме на зйомках – Івасюк виконав її під гітару в компанії друзів.
– Назавжди відклались у пам’яті ті моменти, коли Володя вперше заспівав нам “Руту», – розповідає вона. – Уже з другого разу ми почали співати її разом. Я ще тоді сказала йому, що це буде пісня… ну просто на весь світ. А він дуже переживав, аби вона сподобалась людям.
Після смерті Івасюка в світ вийшла книга спогадів його батька “Монологи перед обличчям сина”, до якої увійшло чимало спогадів знайомих і колег композитора. Особливе місце серед них посідають спогади колишньої дічини Івасюка, Оксани Григорович:
– Пам’ятаю, ми якось сиділи з Володьою у кафе, ну, замовили собі винця, і тут заграв ансамбль. Зазвучала “Червона рута”. І тут Івасюк широко посміхнувся, і сказав: “Та ви що! Я ж народний!”. Володя у житті був дуже скромним, але лише раз вийшовши на сцену, раз написавши пісню, він уже став зіркою.
Тоді й народилася справжня слава “Червоної рути”. На чернівецьку адресу Івасюка приходила купа листів, підписаних “Чернівці, Авторові пісні “Червона рута”, а сама пісня лунала мало не з кожного вікна українських домівок. Тоді ж було записане журналісткою Галиною Тарасюк перше інтерв’ю з прославленим, якщо ще не на всю країну, то точно на всю Буковель Володимиром Івасюком.

– Коли я в матеріалі написала “Червона рута”, моя редакторка виправила “руту” на “ружу”, думаючи, що це я допустила помилку. І мені тоді було так незручно, я довго перед ним вибачалась... Але це все одно була перша іфнормація про Володю. І вже тоді я, як зараз кажуть, напророкувала Івасюку славу.
“Червона рута” витримала перевірку 40 роками. І досі пісню переспівують сучасні зірки, її часто виконують на співочих конкурсах. Рута виросла в серцях українців, і цвістиме там ще багато-багато років.

Катерина Зінов’єва
Джерело: УНІАН

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

14:22
24-Вер-2021
Німецькі спецслужби фіксують хакерські атаки на кандидатів у Бундестаг з боку російської групи «Ghostwriter»
Термін правління канцлерки Ангели Меркель добігає кінця. Наступного тижня, 26 вересня
10:12
24-Вер-2021
Феномен квазіреспублік: як Росія залучала жителів окупованого Донбасу до виборів у держдуму
Ось і відгриміли переможними литаврами чергові вибори до Держдуми РФ. Ну не те щоб то
10:28
21-Вер-2021
Білоруський національний рух під час Другої світової війни 1939-1945 років
Як відомо, Друга світова війна 1939-1945 рр., що розпочалася внаслідок домовленостей
09:35
21-Вер-2021
За рахунок окупованих східних українських територій електорат в Росії виріс на 700 тисяч осіб
Вибори до Держдуми РФ на ТОТ ОРДЛО змогли чітко показати, скільки жителів непідконтро
14:32
18-Вер-2021
Під посольством Білорусі у Києві збирались активісти: що відомо про захід
Під стінами посольства Республіки Білорусь у Києві активісти громадської організації
18:16
15-Вер-2021
Віртуальний ЛітМузей: від популяризації колекції до інтерактивного навчання
Харківський літературний музей за підтримки Українського культурного фонду розпочав р
11:10
15-Вер-2021
Загроза чи провокація: як Росія створює ажіотаж довкола військових навчань "Захід-2021"
Російсько-Білоруські військові навчання "Захід-2021" розпочалися 9 вересня. Протягом
09:42
15-Вер-2021
Механізм геополітики: що стоїть за російсько-білоруськими військовими навчаннями «Захід-2021»
Відповідно до легенди масштабних військових навчань «Захід-2021», які проходять на те
07:39
15-Вер-2021
У Чернігові відзначили 32-у річницю створення РУХу
«Внесок Чернігівщини у створення Народного Руху України», — під такою назвою 12 верес
23:46
14-Вер-2021
Змістовно від МОЗ: МОЗ оновив стандарти медичної допомоги пацієнтам з COVID-19

Стандарт надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція» постійно а

Усі новини