4 травня – День Святого Флоріана
За біблейськими мотивами, святий великомученик Флоріан завжди вставав на захист простих людей. У ті далекі часи, коли перші християни зазнавали переслідувань з боку Римської держави, він, умираючи в муках від тортур, сказав: «Життя можете забрати, віру - ні». Здавна люди вірили, що цей святий оберігає їхні поля та домівки від вогню і зображували його з кухликом води.
Лицар з відром і кропилом це святий Флоріан, а кропило колись мочили в воду щоб гасити вогонь, тобто можна сказати, що він символізує середньовічного пожежника. Скульптури святого Флоріана можна побачити на багатьох будинках західних областей України, наприклад фігура покровителя вогнеборців і дотепер прикрашає фронтон будинку у Львові, який вже більше 100 років вірно служить пожежникам.
Існує кілька варіантів легенди про наділення святого владою над вогнем. За однією з них, вперше молитва до святого Флоріана допомогла одному вугляреві врятуватись від пожежі. Згідно іншої версії, ще за часів своєї молодості Флоріан загасив палаючий дім. На думку деяких вчених, витоки культу святого Флоріана – хоронителя від вогню – слід шукати у релігії германських племен сучасних Баварії та Австрії, коли надприродні сили, що ними наділяли язичники своїх богів переносяться на християнських святих; тільки на зміну агресивній атрибут
иці язичницьких божеств приходить охоронна – християнських святих.
Однак найбільшу популярність як рятівник від пожеж св. Флоріан отримав після 1528 р. У цьому році від жахливої пожежі вигорів цілий Краків (роком раніше подібна пожежа винищила Львів). Не постраждав тільки костел св. Флоріана. Тоді поширились чутки про чудо – нібито святого бачили у повітрі, і буцімто він заливав водою костел, посвячений в його ім’я.
В Україні, особливо на Заході, взагалі св. Флоріан має вже не стільки релігійно-містичне, скільки професійно-символічне звучання. Святий став талісманом пожежної охорони, а самих пожежних називають «лицарями св. Флоріана». Вважається також, що він оберігає пожежних від небезпеки під час виконання ними своїх службових обов’язків.
Тож побажаємо пожежним-рятувальникам спокійних чергувань, а для цього, шановні громадяни, дотримуйтесь правил пожежної безпеки, не наражайте на небезпеку себе та своїх близьких.
Олексій Моргун,
викладач Навчально-методичного центру цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності