реклама партнерів:
Головна » 2019 » Травень » 27 » Без свавілля, хабарів та бюрократії: навіщо Україні закон «Про адміністративну процедуру»?

Без свавілля, хабарів та бюрократії: навіщо Україні закон «Про адміністративну процедуру»?


2019 » Травень » 27
Коментарі: 0 ЄВРОІНТЕҐРАЦІЯ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Державний орган ухвалив несправедливе рішення, не врахував ваших інтересів, і вас ніхто навіть не повідомив про це? Із такою ситуацією українці стикаються сьогодні часто. А все тому, що немає єдиних правил поведінки у відносинах між державою, громадянами та бізнесом. Впровадження адміністративної процедури дозволить їх створити.

Упродовж 20 років було декілька неуспішних спроб дати їй зелене світло. Нині адмінпроцедура має реальний шанс стартувати, якщо буде ухвалений відповідний законопроект №9456. Чому для України це вкрай важливо, як ухвалення закону наблизить її до Європейського Союзу та які позитивні зміни відчують українці? Ділимося основними висновками круглого столу з обговорення законопроекту «Про адміністративну процедуру», організованого 13 травня Комітетом Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування за сприяння проекту ЄС «Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR) та проекту Академії Фольке Бернадотта «Місцеве самоврядування та верховенство права в Україні».

Чому законопроект вкрай важливий для України?
Законопроект «Про адміністративну процедуру» – це «конституція» у відносинах між державою, громадянами і бізнесом, яка гарантує повагу до їхніх прав та свобод. Закон встановлює чіткі правила для органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування, яких вони мають дотримуватися при ухваленні рішень про права та обов’язки фізичних та юридичних осіб. Прикладами таких рішень є реєстрація народження, земельної ділянки, оформлення паспорту, пенсії, субсидії, видача ліцензії, проведення інспекції закладу харчування тощо.

Досі єдиних правил для всіх адміністративних процесів не було − законопроект має на меті їх уніфікувати. Крім того, він передбачає чимало новацій, як-от зобов’язання органу влади вислухати особу, взяти до уваги її докази/аргументи перед прийняттям негативного рішення щодо неї, аргументувати це рішення, залучати до справи всі «зацікавлені» сторони.

Як прийняття закону наблизить Україну до Європейського Союзу?
Єдині правила адміністративної процедури успішно діють у країнах ЄС. Тому ухвалення законопроекту «Про адміністративну процедуру» наблизить Україну до європейських стандартів належного врядування. До того ж це закріплено в Угоді з ЄС про фінансування програми «Підтримка комплексного реформування державного управління в Україні» (показник ефективності – 5.3.1) на виконання Угоди про асоціацію з ЄС (статті 3 і 4).

Законопроект розроблений українськими та європейськими експертами за стандартами країн-членів ЄС за сприяння проекту ЄС «Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR).

«Ухвалення законопроекту ‟Про адміністративну процедуру‟ відіграє ключову роль у побудові в Україні державного управління європейського зразка та реалізації її євроінтеграційних прагнень», – зазначила заступниця голови Представництва ЄС в Україні Анніка Вайдеманн.

Як працюватиме адміністративна процедура?
Адміністративна процедура складається з декількох етапів: ініціювання справи, її розгляд, прийняття рішення у справі, його оскарження та виконання. На кожному з них діятимуть єдині правила. Які саме – пояснює інфографіка.

Серед основних нововведень:
Громадяни матимуть право бути вислуханими. Якщо орган влади ухвалює рішення, що може негативно вплинути на ваші права, ви зможете представити свою позицію, надати докази/аргументи, які обов’язково врахують.

Жодних рішень про вас без вас. Якщо орган влади розглядає справу і рішення у ній стосуватиметься ваших прав, вас обов’язково про це повідомлять, ви отримаєте статус «зацікавленої особи» та зможете брати участь у справі та захищати свої права.

Отримаєте повний доступ до матеріалів справи, що стосується вас. Особа, щодо якої ухвалюється рішення або на яку воно впливає, матиме повний доступ до матеріалів справи.

Органи влади будуть зобов’язані обґрунтовувати рішення. Кожне рішення, що може негативно вплинути на ваші права, буде аргументоване належним чином.

Орган влади пояснюватиме, як, куди і впродовж якого терміну можна оскаржити рішення. Чиновники будуть зобов’язані пояснити вам конкретний порядок цього процесу.

Рішення у справі, що стосується вас, не набере чинності, поки ви про нього не поінформовані. Рішення перестануть бути несподіванкою – чиновники зобов’язані переконатись, що ви повідомлені про нього.

Передбачене ефективне досудове оскарження. Зможете оскаржити рішення, прийняте органом влади, не лише в суді, а й у вищому органі чи спеціально створеній комісії при цьому органі із залученням громадськості.

Які позитивні зміни в результаті прийняття закону відчують українці?
- стануть рівноправними учасниками у взаєминах з державою;
- отримуватимуть адміністративні послуги за простою, зрозумілою та передбачуваною процедурою;
- будуть захищені від свавілля чиновників;
- отримають швидшу та дешевшу альтернативу судовому оскарженню;
- органи влади стануть більш підзвітними і прозорими;
- зменшаться корупційні ризики;
- покращаться можливості для ведення бізнесу та залучення інвестицій в Україну.

«Адміністративна процедура налагодить партнерські та справедливі відносини органів влади з громадянами та бізнесом. Держава, відтак, зможе надавати останнім якісний та швидкий сервіс», – зазначив голова Правління громадської організації «Центр політико-правових реформ» Ігор Коліушко.

EU Delegation to Ukraine
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

14:32
18-Вер-2021
Під посольством Білорусі у Києві збирались активісти: що відомо про захід
Під стінами посольства Республіки Білорусь у Києві активісти громадської організації
18:16
15-Вер-2021
Віртуальний ЛітМузей: від популяризації колекції до інтерактивного навчання
Харківський літературний музей за підтримки Українського культурного фонду розпочав р
11:10
15-Вер-2021
Загроза чи провокація: як Росія створює ажіотаж довкола військових навчань "Захід-2021"
Російсько-Білоруські військові навчання "Захід-2021" розпочалися 9 вересня. Протягом
09:42
15-Вер-2021
Механізм геополітики: що стоїть за російсько-білоруськими військовими навчаннями «Захід-2021»
Відповідно до легенди масштабних військових навчань «Захід-2021», які проходять на те
07:39
15-Вер-2021
У Чернігові відзначили 32-у річницю створення РУХу
«Внесок Чернігівщини у створення Народного Руху України», — під такою назвою 12 верес
23:46
14-Вер-2021
Змістовно від МОЗ: МОЗ оновив стандарти медичної допомоги пацієнтам з COVID-19

Стандарт надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція» постійно а

16:38
11-Вер-2021
Анонс. Внесок Чернігівщини у створення Народного Руху України
У ці дні, 8-10 вересня 32 роки тому, у Києві в актовому залі Політехнічного інституту
15:49
09-Вер-2021
Проросійська опозиція провела черговий проплачений мітинг під Радою
Сьогодні, у четвер, 9 вересня, під стінами Верховної Ради активісти політичної партії
10:40
09-Вер-2021
Політика протиріч: для чого Росія дискредитує "братню" Білорусь
Росія сприймає Білорусь не просто як дружню державу. Це скоріше як готовий багатоміль
15:11
02-Вер-2021
За 9-х загиблих у серпні Захисників України помолилися у Чернігові
2 вересня у Козацькому кафедральному соборі святої великомучениці Катерини Православн
Усі новини