Брюссельський експерт про «позитивний і тривожний» аспекти Харкова. Посилення впливу Росії
В інтерв’ю „Німецькій хвилі” він нагадав, що у Брюсселі високо оцінили перший візит новообраного президента. У цьому зв’язку Крістіан Форстнер висловив здивування, що про досягнуті між Києвом та Москвою угоди не були заздалегідь проінформовані важливі партнери в Брюсселі, в Європейському союзі. „У цьому плані Янукович повинен допомогти правильно оцінити його крок на нормалізацію відносин з Росією. Він, як президент України, не повинен виглядати так, як (я не сказав би як продажний), але як той, хто поступається інтересами України. Він повинен показати українському народу, всьому світу, що він вміє відстоювати інтереси України і вміє грати ключову роль, на яку претендує Україна, як головний міст між Західною та Східною Європою”, - говорить європейський політолог.
Характеризуючи досягнуті угоди, пан Форстнер зазначив два аспекти – „позитивний та тривожний”. „Безумовно, курс на нормалізацію стосунків між Україною та Росією заслуговує на додаткову підтримку обох сторін. Якщо зараз обом президентам вдалося підписати таку стратегічну довгострокову угоду це – тільки хороший крок, який має вітатися всіма учасниками цього процесу, у тому числі, і ЄС. Думаю, що з урахуванням останніх розбіжностей між Україною та Росією, які привели до газової війни, сьогоднішні домовленості - тільки добрий крок”, - роз’яснив політолог перший аспект.
Посилення впливу Росії
„Тривожним” Крістіан Форстнер назвав продовження присутності російських військових структур в Україні, що „розцінюється деякими геополітиками достатньо тривожно з точки зору того, що це посилює позиції Росії в пострадянському просторі”. „Присутність такої потужної сили як Чорноморський Флот може відобразитися на загальноєвропейській структурі безпеки не в кращому плані. Але час покаже. Поки тенденція більш позитивна, ніж негативна”, - сказав він.
Загалом політолог вважає, що станом на сьогодні ця угода вигідна для багатьох – Україна виглядає у виграші, бо отримує газ за невисокими цінами, Росія посилює свою військову позицію на пострадянському просторі й демонструє, перш за все американцям, хто є сила номер один на цьому просторі, і для ЄС така нормалізація повинна тільки вітатися.
Крістіан Форстнер зауважив, що таке рішення українського президента у Брюсселі не було сюрпризом. „Очевидно, що попередні конфлікти повинні бути урегульовані, і правильно, що новому президенту України вдалося це зробити. Інше, і це досвід останніх років, показує, що Росія намагається посилити свої позиції на пострадянському просторі. Це - очевидний факт. Тому у цій угоді два аспекти – нормалізація відносин та на посилення позиції Росії. Київ – у сфері впливу Москви. Безумовно. Кроки та інтереси Росії говорять у цьому дусі”, - вважає політолог.
Автор: Ірина Сомер
Редактор: Роман Гончаренко
Джерело: "Німецька хвиля"