реклама партнерів:
Головна » 2019 » Травень » 28 » Чернігів: перше місце літературного конкурсу книзі про Голодомор

Чернігів: перше місце літературного конкурсу книзі про Голодомор


2019 » Травень » 28
Автор: Журналіст
Коментарі: 0
Переглядів: 364
КУЛЬТУРА


28 травня у Чернігові в Центральній бібліотеці імені М.М. Коцюбинського Чернігівської міської комунальної централізованої бібліотечної системи проведено нагородження переможців ювілейного етапу літературного конкурсу «Книга року – 2018», якому вже 20 років!

Цього року в номінації «Наукова література» нагороджені дипломом за I місце співробітники Українського інституту національної пам’яті Сергій Горобець і Сергій Бутко за книгу «Усвідомлення Голодомору 1932-1933 рр.: Чернігівщина».

Наталія Коцюбинська, заступник директора Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника Михайла Коцюбинського, яка від імені організаторів і журі вручила дипломи лауреатам, серед іншого зауважила: «Я прочитала цю книгу і вважаю, що вона актуальна і потрібна нам всім».

Про що ж ця книга? Голодомор-геноцид – безпрецедентний злочин у світовій історії, масштабний і багатоаспектний. Який усіляко приховувався і маскувався владою, а документи про нього безжально знищувалися. Три неповних десятиліття досліджень – занадто малий термін для розкриття всіх механізмів і наслідків злочину. До всього, покоління, яке пережило Голодомор, довгі десятиліття змушене було мовчати про цей комуністичний злочин, а їхні діти й онуки не отримали відповідну інформацію у родинному колі, що призвело до розриву пам’яті поколінь. Як наслідок, сьогодні постгеноцидне суспільство не завжди готове сприймати правду про трагедію 1932-1933 рр. у повному обсязі. Автори на прикладі Чернігівщини розглядають різні аспекти незадовільної суспільної пам’яті про один з найбільших злочинів в історії людства.

Історики привернули увагу суспільства до такого красномовного явища, яке читачі вже почали обговорювати. Ось уривок з книги без коментарів:

«Ще одним проявом незадовільного суспільного усвідомлення цієї катастрофічної події в історії України в регіоні можна назвати відсутність пам’ятного знаку або пам’ятника жертвам Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. на Чернігівщині в обласному центрі. Не будемо говорити, що це відрізняє Чернігів від інших обласних центрів, де такі пам’ятні знаки вже давно побудовані. Привернемо увагу до іншого. Все пізнається у порівнянні. У 1991 р., тобто менше ніж через 3 роки після завершення війни СРСР в Афганістані, з ініціативи її ветеранів та за підтримки місцевої влади у центрі Чернігова відкрито пам’ятний знак «Чернігівцям – воїнам-інтернаціоналістам», який увічнює пам’ять про загиблих воїнів – жертв цієї зовнішньополітичної комуністичної авантюри. Через горнило тієї війни пройшло близько 2 тисяч мешканців Чернігова, 17 з них загинули, 1 зник безвісти, 100 стали інвалідами, ще 100 людей померли від хвороб після завершення війни. Встановлення меморіального знаку – добре реалізована ініціатива і чудовий для того часу зразок вшанування пам’яті загиблих.

У виданому в 2008 р. томі «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Чернігівська область» у розділі «Мартиролог» на сторінках 647-711 оприлюднені прізвища 3529 мешканців Чернігова, які загинули від голоду. Попри всі рішення, вказівки та обіцянки, ДО ЦЬОГО ЧАСУ місцева керівна, політико-економічна еліта та громада міста не спромоглися вшанувати пам’ять цих жертв комуністичного режиму меморіальним знаком. Для них це виявилося НЕ актуальним, а слова про пам’ять – формальний ритуал… Тоді як вчителі та викладачі жаліються, що дітям нема куди покласти квіти і вклонитися. Не говорячи вже про те, що такі меморіальні знаки в столиці Чернігівщини символізують шану й пам’ять жертвам усього регіону. Тож пам’ятник жертвам Голодомору-геноциду – нагальна проблема сьогодення».

Традиційні організатори конкурсу: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації, Управління культури та туризму Чернігівської міської ради, Чернігівська міська комунальна централізована бібліотечна система, Чернігівське обласне відділення національної спілки письменників України.

Нагадаємо, що метою конкурсу є підтримка вітчизняних письменників, науковців і видавців. Конкурс сприяє виявленню кращих творів друку, пов’язаних з Чернігівщиною. Відзначаються книги, які користуються популярністю у читачів, зокрема в чернігівських бібліотеках. Крім того, ці книги повинні мати високий художній чи науковий рівень та ошатний дизайн.

Олександр МАЙШЕВ
член Національної спілки журналістів України


QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

11:18
14-Чер-2019
Володимир В'ятрович оголосив про участь у виборах з партією «Європейська солідарність»
Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович заявив, що дол
16:33
13-Чер-2019
ДОПОМОЖІТЬ ДИТИНІ НЕ ЗАЛИШИТИСЯ БЕЗ МАМИ
Перед Великоднем, майже в свій день народження, Ользі поставили страшний діагноз: аде
11:35
13-Чер-2019
Про увічнення пам’яті борця за незалежність України, Героя України Левка Лук’яненка
7 липня 2018 року не стало борця за незалежність України, політв’язня радянського реж
11:16
13-Чер-2019
Петиція до Нової Зеландії із закликом визнати Голодомор 1932-1933 років актом геноциду українського народу
Петиція до парламенту й уряду Нової Зеландії із закликом визнати Голодомор 1932-1933
10:53
13-Чер-2019
За паспортизацію окупованого Донбасу на Росію чекають нові санкції ЄС
Євросоюз висловив намір ввести черговий пакет санкцій проти Росії за безперервне втру
10:40
13-Чер-2019
Росія посилено мілітаризує окупований Крим
В мережі з’явились дані від компетентних заокеанських джерел, що Росія збільшила чисе
14:52
12-Чер-2019
Зародження української державності у розрізі історичних подій
Вперше назва «Україна» у формі «Оукраина» вживається під 1187 роком у Київському літо
14:43
12-Чер-2019
Зеленський жартував, він не обіцяв зниження тарифів на комунальні послуги — Герус
Представник Президента України в Кабінеті Міністрів Андрій Герус каже, що Володимир З
14:41
12-Чер-2019
Інформаційні технології як механізм пропаганди Кремля
Російські спецслужби з жовтня минулого року проводять активну інформаційну кампанію «
09:16
12-Чер-2019
Українська церква. Демарш чи криза?
Дмитро Гордієнко, кандидат історичних наук:
"Церковна криза, в яку намагаються
Усі новини